10 Mart 2016 Perşembe 01:02
Sgk Vergi Borcu Sorgulama
banner230
Sgk vergi borcu sorgulama hizmeti ile hem çalışanlar, hem bireysel sigorta ödeyenler hem de işverenler artık borçlarını çok daha hızlı ve etkin bir şekilde takip edebilmektedirler. Borçların zamanında ödenmesi çok önemlidir. Ancak çeşitli sebeplerden firmalar veya kişiler borçlarını ödemeyi aksatabilir veya unutabilirler.
Bu noktada sorgulama işleminin internet üzerinden hızlıca gerçekleştirilerek kayıtlı herhangi bir borcun bulunup bulunmadığı öğrenilebilmektedir.

Bu sistem üzerinden sadece borçlar değil, geçmiş ödemeler de görülebilmektedir. Bu da önceki ödemelerin doğru yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi edinilmesi veya tutarların karşılaştırılması gibi işlemlerin gerçekleştirilmesine olanak tanır.
Borcun Aksatılması veya Ödenmemesi Durumları

Elektronik sisteme geçiş yapılması kolaylıklar sağladığı gibi bir takım aksaklıkların oluşmasına da yol açmıştır. Oluşan aksaklıklar zaman zaman kişilerin bilgilerinin eksik olması dolayısıyla fazladan borç çıkarılmasına sebep olabilmektedir. Sgk vergi borcu sorgulama işleri zamanında yapıldığı takdirde bu tür mağduriyetlerin giderilmesi son derece kolaydır. Ancak borcun ödenmemesi veya fark edilmemesi sonucu borcun birikmesi halinde aşağıda belirtilen olumsuzluklarla yüzleşmek kaçınılmaz hale gelecektir.
SGK ödemelerinin geciktirilmesi ve 60 günlük ödenmeme durumu halinde hiçbir sağlık işlemi sigorta kapsamında yaptırılamayacaktır. Bu da kişinin çok daha büyük maddi külfetlere katlanması durumunu doğuracaktır.
Ödemelerin her ay düzenli olarak yapılması kişilerin faydasınadır. Bunun ertelenmesi veya unutulması halinde SGK kurumu haciz uygulamasına başvurabilecektir. Söz konusu durum sağlık sigortasından ihtiyaç duyulduğunda faydalanamamanın yanında farklı sorunlarla uğraşılmasına sebebiyet verecektir.

Ödenmeye borçlar sürekli birikecektir. Üstelik gecikme süresi kadar belirlenen miktarda faiz de bu borcun üzerine sürekli eklenecektir. Özellikle düzenli ödenmek istendiği halde unutulan borçlarda bu tarz birikmeler kişileri çok zorlayabilmektedir.
Bu ve benzeri durumlara düşülmemesi adına sorgulama işlemelerinin daima gerçekleştirilmesi, borçlu olunup olunmadığının ortaya çıkarılması ve gereğinin yapılması büyük önem arz etmektedir.
Gelir Testi Yaptırmanın Faydaları
Kişiler herhangi bir başvuruda veya beyanda bulunmadıkları takdirde bu kişiler devlet tarafından üst gelir grubuna dahil edilmektedir. Vergi borçları da bu gelir grubuna ait hesaplamalar üzerinden çıkarılmaktadır. Bu durum orta ve düşük gelirlilerin ödemelerde zorlanmasına sebep olacaktır. Sgk vergi borcu sorgulama yanında bu testin yapılması da önemsenmelidir.
Oysa gelir testi yaptırılması halinde kişilerin kazanç düzeylerine göre hiç borç yükümlülüğüne girmeden dahi sağlık hizmetlerinden ve diğer çeşitli hizmetlerden yararlanabilmeleri mümkün olmaktadır. Bu doğrultuda herkesin en yakın SGK kurumuna giderek gelir testi yaptırması gerekmektedir.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.