banner283

Konut ve gayrimenkul fiyatları ile ilgili geniş bilgiler haberimizde sizinle

Gayrimenkul sektörü, ülkemizde pek çok farklı kesim tarafından yakından takip edilen bir sektördür

Yararlı Bilgiler 11.01.2019, 18:27
Konut ve gayrimenkul fiyatları ile ilgili geniş bilgiler haberimizde sizinle
banner230

Gayrimenkul sektörü, ülkemizde pek çok farklı kesim tarafından yakından takip edilen bir sektördür. Gerek, ekonominin pek çok alt dalı ile ilişkili bulunması ve gerekse de insanın en zorunlu ihtiyaçlarından biri olması nedeniyle gayrimenkul sektörü büyük küçük ekonomide yer alan tüm birimlerin ilgisini çekmektedir.

Gayrimenkul ve özellikle konut fiyatları ile ilgili fiyat araştırması yapmak son dönemlerde teknolojide meydana gelen gelişmeler sayesinde internet üzerinde yer alan ilan platformları sayesinde mümkün olmaya başlamıştır. Bu internet ilan platformları aracılığıyla emlak fiyatları hakkında bilgi alınmakta ve konut, işyeri ve diğer başka gayrimenkul çeşitleri ile ilgili bilgi edinilmektedir.

Ancak, ev almak isteyen ve özellikle bunu bir yatırım olarak gören kişiler için ev satın alma süreci oldukça stresli geçmektedir. Zira evin nereden alınacağı ve getirisinin ne olacağı ile ilgili konular satın almak isteyen kişilerin kafasında bu işin her aşamasında ciddi ölçüde yer etmekte olan şeylerdir. Bir de yapılacak fiyat araştırmasında en uygun ve optimal daireyi bulma isteği ile birlikte her gün sürekli farklı internet sayfalarında araştırma yapma zahmeti de işin üstüne eklendiğinde ev alma süreci ciddi manada problemli bir şeye dönüşmektedir.

Kullanıcılarına bu sürecin en azından bir adımını bir ölçüde kolaylaştırma taahhüdü sunan yeni bir internet sitesi kuruldu : . Flatfy ile internet üzerinde yayın yapan tüm popüler internet ilan sitelerindeki emlak ilanları tek bir sayfada kullanıcının karşısına çıkarılmaktadır. Bu sayede, internet siteleri arasında sürekli gezerek hem vakit hem de efor kaybetme derdinden bir ölçüde de olsa kurtulabileceksiniz.

Flatfy tarafından sunulan hizmetlerden birisi de haberimize konu olan ülkemizin en büyük 10 şehrindeki gayrimenkul fiyatlarına ilişkin ortalama fiyat bilgileridir. Flatfy sitesinin veri tabanı üzerinde yer alan tüm ilanların değerlendirilmesi sonucu ortaya konulan bu bilgiler ile ülkemizin en büyük 10 şehrindeki ortalama konut fiyatları her ay düzenli olarak ve güncellenerek yayınlanmaktadır. Flatfy tarafından hazırlanan Türkiye’nin en büyük 10 şehrine ilişkin ortalama konut fiyatlarına ilişkin raporların Aralık ayına ilişkin olanı geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Dilerseniz, şimdi hep birlikte bu raporlara bir göz atalım.

· Aralık ayı ortalama satılık daire fiyatları raporu

Flatfy tarafından yayınlanan raporların ilki yukarıda yer alan ve daire büyüklüklerine göre düzenlenmiş olan ortalama konut fiyatları raporudur. Raporda yer alan 1 room ifadesi 1+1 evi ifade etmektedir. Diğerleri de yanında yazdığı rakam ile benzer şekilde değerlendirilebilir.

Rapora hızlıca bir göz attığımızda ülkemizde ortalama bir ailenin en çok tercih ettiği konut çeşidi olan 3+1 dairelerde en ucuz şehrimizin Ankara şehri olduğunu görebiliriz. Bunun dışında yine ortalama bir çekirdek aile tarafından 3+1 daire dışında yine sıklıkla tercih edilen 2+1 dairelerde ise Kayseri şehrinin en ucuz şehir olduğunu görebiliriz.

Genel olarak ortalama konut fiyatlarının en pahalı olduğu şehrin ülkemizin en büyük şehri olan İstanbul olduğunu gördüğümüz raporda özellikle 3+1 daire çeşidinde İstanbul şehrindeki daire fiyatlarının ülkemizin diğer şehirleri ile arasında büyük bir fark olduğunu görüyoruz. İstanbul şehrindeki 1+1 ve 2+1 daire fiyatlarının nispeten diğer şehirlere yakın olmasına rağmen 3+1 daire fiyatlarında büyük bir uçurumun olduğu görülmektedir. Örneğin; İstanbul şehrindeki 1+1 ortalama satılık daire fiyatı 210.000 TL iken ona en yakın şehrin Antalya olduğu ve buradaki fiyatın İstanbul şehrinden 10.000 TL daha az olarak 200.000 TL olduğunu görüyoruz. Oysa 3+1 ortalama satılık daire fiyatının İstanbul şehrinde 419.500 TL olduğu ve ona en yakın fiyata sahip olan İzmir şehrinde bu fiyatın 350.700 TL olduğunu görmekteyiz.

İstanbul şehrindeki bu durumun nedeni olarak şehirde en çok tercih edilen ev tipinin 3+1 daire olduğu sonucuna ulaşabiliriz. Bunun yanında 4+1 daire tipi dışında diğer tüm daire tiplerinde en yüksek fiyata sahip olan İstanbul şehrinin 4+1 daire çeşidinde en yüksek fiyata sahip 3’üncü şehir olduğunu görüyoruz. 4+1 ortalama satılık daire fiyatlarında en yüksek fiyata sahip olan şehrin İzmir olduğunu görürken ikinci sırada olan şehir şaşırtıcı bir şekilde Gaziantep olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumun nedeni olarak, Gaziantep şehrindeki konut tercih alışkanlıklarını ele alabiliriz. Gaziantep şehrinde aileler genel olarak daha geniştir. Dolayısıyla buradaki insanlar daha geniş evlerde yaşamak isterler. Bunun bir diğer göstergesi de Gaziantep şehrinin 4+1 daire fiyatlarında ülkenin en pahalı ikinci şehri olmasının yanında 1+1 satılık daire fiyatlarında ülkenin en ucuz şehri olması gösterilebilir.

· Aralık ayı karşılaştırmalı ortalama satılık daire fiyatları

Flatfy tarafından yayınlanan raporlardan ikincisi ise bir önceki ay ile karşılaştırmalı olarak sunulan ve yukarıda yer alan ortalama daire fiyatlarına ilişkin rapordur. Yukarıdaki grafikte yer alan turuncu sütunlar ilgili şehrin Aralık ayı ortalama satılık daire fiyatlarına ilişkin iken diğer sütunlar ise bir önceki ay olan Kasım ayına ilişkin ortalama satılık daire fiyatlarını göstermektedir. Bu sayede, fiyatların aydan aya değişimi ile ilgili de bilgi edinilebilmektedir.

Rapora göz attığımızda iki şehrimiz dışında diğer tüm şehirlerimizde gözle görülür bir fiyat artışı olduğunu görmekteyiz. Adana ve Mersin şehirlerimizdeki ortalama satılık daire fiyatları ise hemen hemen bir önceki ay ile aynı seviyede kalmıştır.

En pahalı satılık daire fiyatlarına sahip şehrimizin İstanbul olduğu raporda ikinci sırayı İzmir, üçüncü sırayı ise Antalya şehrimiz almıştır. En ucuz şehir sıralamasına baktığımızda ise 1’inci sırada Ankara’yı, 2’nci sırada Kayseri’yi ve 3’üncü sırada ise Konya şehrini görmekteyiz. Buradan her ne kadar Ankara şehrimiz ülkemizin başkenti olsa da ülkemizin iç kesimlerindeki konut fiyatlarının kıyı kesimlerine nazaran oldukça uygun olduğu sonucuna ulaşabiliriz. Yine benzer şekilde ülkemizin güneydoğu kesiminde yer alan Gaziantep şehrimizdeki konut fiyatlarının da iç kesimlerdeki tüm büyükşehirlerimizden fazla olduğunu görüyoruz.

Bunun dışında Aralık ayında fiyatlardaki artışın en fazla olduğu şehirlerin ise sırasıyla Bursa ve Gaziantep olduğu raporda Adana ve Mersin şehirlerinden sonra en az artışa sahip olan şehrin ise İzmir olması biraz şaşırtıcı bir sonuçtur. Ancak, bu 3 şehirde artışların bu kadar düşük olmasının sebebi olarak mevsimsel etkiler gösterilebilir. Zira, her ne kadar Adana şehrindeki yazlıkçı havası diğer şehirlere göre az olsa da özellikle İzmir ve Mersin şehirleri bariz bir şekilde yazın talep alan şehirlerdir. Kış aylarında buradaki satışların düşmesinin sebebi olarak bu durum gösterilebilir.

Her ne kadar listede Karadeniz bölgesinden bir ilimiz yer almasa da Flatfy sitesinden bölgenin en büyük şehri olan hakkında kolay bir şekilde bilgi edinebilirsiniz.

Flatfy nedir?

Flatfy, yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir emlak arama motorudur. Dünyanın 30 farklı ülkesinde hizmet vermekte olan Flatfy internet sitesini emlak ve gayrimenkul piyasalarının Google’ı olarak adlandırabiliriz. Flatfy internet sitesini benzerlerinden ayıran en önemli özellik ise kullanıcı odaklı basit ara yüzüdür. Flatfy sitesinde istediğiniz şehirde istediğiniz gayrimenkule ilişkin fiyat araştırmasını kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Diğer ilan sitelerindeki gibi birbirinden karmaşık detaylar hakkında bilgi istemeyen Flatfy sitesinde arama yapmak için sadece ne çeşit bir gayrimenkul ve bunu nereden almak istediğinizi ilgili kutucuğa girmeniz yeterlidir.

Bu bilgileri girdikten sonra Flatfy size en popüler ilan platformlarında yer alan konu ile ilgili tüm ilanları verecektir. Bu sayede tüm ilanları tek bir sayfada görebilecek ve fiyat karşılaştırmasını daha doğru bir şekilde yapabileceksiniz.

Flatfy ile kolay bir şekilde aradığınız gayrimenkule ulaşın.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@