27 Aralık 2015 Pazar 18:02
GSS Gelir Testi Formu
banner230

Genel Sağlık Sigortası kapsamında bulunanların doldurmakla yükümlü oldukları GSS Gelir Testi Formu, çeşitli sorularla kişinin aylık gelirinin ne kadar olduğu ve bu gelire göre ne kadar prim ödemesi gerektiğini belirleyen bir formdur. Bu formda bulunan bilgiler Sosyal Güvenlik Kurumu uzmanlarınca gözden geçirildikten ve gerekli görüldüğü takdirde formu dolduran kişinin evine misafir olunup yaşam tarzı incelendikten sonra ödenecek prim tutarı belirlenmektedir. Söz konusu prim tutarı 35 TL ile 213 TL arasında değişmektedir. Bununla birlikte gelir testi formuna göre herhangi bir geliri olmayan vatandaşların sağlık giderleri, devlet tarafından karşılanmakta; bu kişiler hastanelere gittiklerinde hiçbir ücret ödememektedir.

Genel Sağlık Sigortasının Ana Hatları

GSS Gelir Testi Formu doldurulup, belirlenen primler ödemeye başlandıktan sonra yararlanılabilecek Genel Sağlık Sigortası; devletin, sağlık güvencesi olmayan insan kalmasın politikası neticesinde yürürlüğe koyduğu bir uygulamadır. Söz konusu uygulama uyarınca; kamu ve özel sektör çalışanları ile ticaretle uğraşıp sigorta primlerini kendileri yatıran kişiler dışında kalan sosyal güvencesi olmayan vatandaşların, gelirlerine göre ödedikleri primlerle veya yine gelirlerine göre prim ödemeden devletin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi amaçlanmaktadır.

Uygulamaya koyulduğu tarih olan 1 Ocak 2012 tarihinden beri tartışmaları da beraberinde getiren, büyük Tepkiyle karşılanan sistem, devletin kararlı politikalarıyla birlikte oturmaya başlamıştır.

GSS Gelir Testi Formunun İçeriği

GSS Gelir Testi Formu, Genel Sağlık Sigortası dâhilinde prim tutarını belirlemek isteyen vatandaşların öncelikli olarak kişisel bilgilerini içermektedir. Bunun yanı sıra başvuruda bulunan kişinin sahip olduğu gelirin tespit edilebilmesi için:

·         Başvuruda bulunan kişinin ve eşinin eğitim durumu,

·         Kişinin ve eşinin mesleği,

·         Evde ikamet eden kişi sayısı,

·         Eğitim gören aile fertlerinin durumu,

·         Eve giren aylık gelir miktarı,

·         Evin mülkiyeti,

·         Varsa özür durumu,

·         Kronik bir hastalık olup olmadığı,

·         Sosyal güvenlik durumu gibi konularda sorulan sorulara cevap verilmesi gerekmektedir.

Bu bilgiler ışığında, görüldüğü üzere başvuruda bulunan kişi, sadece kendi geliri göz önünde bulundurularak değil; hanede ikametgâhı bulunan bütün kişiler baz alınarak değerlendirilmeye tabi tutulmaktadır. Bunun yanı sıra eğitim hayatını ailesinden farklı bir şehirde devam ettiren ve çalışmayan 25 yaşın üzerindeki erkek çocukları da, gelir testine tabi tutulduklarında eğitimlerini sürdürdükleri şehirdeki evleri üzerinden değil; ailelerinin yaşadığı şehirdeki evleri üzerinden değerlendirilecektir.  

Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından ulaşılabilecek gelir testi formu doldurulmadığı takdirde kişi, en üst gelir üzerinden primlendirilecektir.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.