15 Aralık 2015 Salı 16:32
Esprili Sözler
banner230

İnsanların sorunlarını mizahi yolla ifade etmeleri, gülümseyerek dertlerini unutmaları konusunda son derece önemli olan esprili sözler, toplumlara tutulan aynalardır. Yeri ve zamanı gözetilerek kullanılan mizah içerikli sözler iletişimin kalitesini artırırken; dinleyen kişide merak uyandıracağı için konuşmayı daha renkli hale getirmektedir.

Mizah ve Toplum

Mizah, insan ilişkilerinin tuzu biberidir. Toplumların yaşam tarzları, kültürel ve sosyal özellikleri mizah anlayışını belirlerken; mizah anlayışı da toplumların biçimlenmesinde rol oynar. Mizah toplum arasında böylesi karşılıklı bir ilişki ve sıkı bağlar vardır. Esprili sözler, insanları gülümsetirken düşünmeye sevk etmesi açısından da önemlidir.

Türkiye toplumu olarak bizler de köklü bir mizah geçmişine sahibiz. Eski çağlardan beri gerek divan edebiyatındaki muzırlık dolu hicivlerle; gerekse halk edebiyatı geleneğinden gelen mizahı yönü ağır basan ve çağları aşarak günümüzde de kullanılan taşlama geleneğiyle mizahi açıdan oldukça zengin bir mirasın temsilcileriyiz. Bu noktada Nasrettin Hoca ve ardıllarını da unutmamak gerekir. Zira bugün toplum olarak mizah anlayışımız böylesine gelişmişse bunu, bahsi geçen isimlere borçluyuz.

Kitle iletişim araçlarının gelişimiyle, eski gelenek sürmekle birlikte mizah yepyeni bir forma girmiştir. Gazete ve dergilerde yayınlanan mizahi içerikli yazılar ve karikatürler, insanları güldürürken bir yandan da toplum sorunları hakkında düşünmeye itmiştir.

Modern Mizah

Günümüzde mizah, çok farklı bir sürece girmiştir. İnternet araçlarının alabildiğine geliştiği modern toplumda insanlar artık sosyal medyada gözlerine takılan esprili sözler vasıtasıyla paylaşımlarda bulunmakta ve bu paylaşımlarına geri dönüş beklemektedir. Gündelik sorunlara karşı tepkilerini ortaya koymak, mesaj göndermek istedikleri kişi veya kurumları alaycı bir yaklaşımla hicvetmek ya da sadece amaçsızca gülmek için insanlar, özellikle internetten mizahi içerikler aramaktadır.

Peki, mizahı böylesine etkin bir güç haline getiren sebepler neler?

·         Öncelikle mizah, doğru bir şekilde kullanıldığında insanları eğlendirirken bir yandan da düşündürtme özelliği gösteren sayılı alanlardan birisidir.

·         Bunun yanında mizah, insanları gücendirmeden sıkıntıları dile getirebilmek için biçilmiş kaftandır.

·         Öte yandan ciddi bir şekilde anlatıldığında önemsenmeyecek konuların eğlenceli bir üslupla karşı tarafa aktarılması açısından da mizah son derece faydalıdır.

Son yıllarda yaşadığımız toplumsal dönüşümler neticesinde özellikle sosyal medyada yayılan içi dolu eğlenceli içerikler, toplumun içinde bulunduğu durumu ve insanların toplumsal olaylara bakışını göstermesi bakımından fazlasıyla önemlidir.

Mizah doğru ellerde ve dozajda paha biçilmez bir silahtır fakat bu silahı kullanırken geri tepme ihtimaline karşılık dikkatli olmak gerekir.    

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.