15 Aralık 2015 Salı 09:38
Efsane Sözler
banner230

Efsanevi kişilerin ağzından çıkmış efsane sözler, her dönem insanların ilgisi çekmiş ve insan ilişkilerinde sıklıkla kullanılan kalıplar haline gelmiştir. Bu yönüyle güçlü isimlerin ettiği güçlü sözler günümüzde iletişimin önemli araçlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde bu durum öylesine yaygınlaşmıştır ki; sosyal medya kullanıcılarının hemen hepsi kendilerine yakın gördükleri önemli bir şahsiyetin herhangi bir konuda sarf ettiği dikkate değer bir sözü hesaplarında paylaşmaktadır.

Efsane Sözlerin Alanı

·         Mizah

·         Politika

·         Kültür

·         Ekonomi

·         Sanat gibi pek çok alanı kapsayan efsane sözler tabiri, son derece geniş bir kavrama tekabül etmektedir.

Atatürk’ün “Ne mutlu Türküm diyene!” sözü de efsanedir; Süleyman Demirel’in “Benzin vardı da biz mi içtik?” sözü de. Martin Luther King, “Bir hayalim var” sözüyle efsaneleşmişken, “Aşk, imkânsız olan birçok şeyi mümkün kılar” diyen Goethe’nin bu sözünün efsane olmadığını kim iddia edebilir. Bu bağlamda efsaneleşmiş isimlerin efsanevi sözlerinin alanı oldukça geniştir.

Efsaneleşmiş ifadeler; kimi zaman ünlü bir siyasetçinin bir röportajda yekten ağzından kaçar, kimi zaman bir filozofun uzun bir düşünce sürecinin ardından ortaya çıkar, kimi zaman maharetli bir senaryo yazarının kaleminden çıkıp bir filmde ölümsüzleşir, kimi zaman simyacı ciddiyetiyle romanını kaleme alan bir yazarın yoğun uğraşları sonucunda insanlarla buluşur.

Bununla birlikte insanlar çoğu zaman bu sözlerin sahiplerini kendileriyle özdeşleştirme eğilimi gösterdiğinden bu tip vurucu ifadeler toplumları yönlendirme konusunda da kritik bir noktadadır.

Efsane Sözlerin Kullanımı

Günümüzde her kesimden insanın, özellikle sosyal medya aracılığıyla tarihin önemli kişilerinin veya bugünün önemli figürlerinin klasikleşmiş sözlerine atıfta bulunduğunu görmek mümkün. İnsanlar bazen sıkıntıya düştüklerinde güçlü bir kişiliğin ağzından çıkan güçlü bir sözü tutunacak dal olarak kullanırken; bazen de toplumsal aksaklıkları ifade etmek için efsanevi bir pasajdan alıntı yapar. Bu yönüyle efsane sözler toplumsal açıdan son derece kıymetlidir.

Efsane sözlerin kullanımı noktasında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi, içinde yaşanılan toplumun bireylerinin ve diğer dünya halklarının hassasiyetleridir. Örneğin; Musevi vatandaşları inciteceğini bile bile Adolf Hitler’in Yahudilerle ilgili sarf ettiği efsaneleşmiş bir sözü kullanmak ne kadar yanlışsa; insanların kültürel ve dini duyarlılıkları konusundaki sözlerden alıntı yapmak da o derece sakıncalıdır.

Dünya tarihi yaptıklarıyla, insanlık tarihine katkılarıyla öne çıkan efsanevi kişiliklerle doludur. Bu kişilerin söylediği sözler, içeriğini doğru anlayıp ona göre hareket eden insanlar için paha biçilmez bir kılavuzdur.   

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.