10 Aralık 2015 Perşembe 09:32
Asker Sözleri
banner230

Asker sözleri aslında kullanıldığı bölgedeki insanların duygularını ve düşüncelerini çok net şekilde ortaya koymaktadır. Günümüzde pek çok ülkede zorunlu olarak belirli dönemlerde özellikle erkekler tarafından ifa edilen askerlik görevi kendi içinde bir kültüre sahiptir. İnsanların sevdiklerinden uzak kalması, zorluklar çekmesi hatta savaş durumlarında kayıpların olması gibi durumlar bu kültürün oluşmasında etkendir.

Kültürümüzde Askerlik

Ülkemiz kendi bağımsızlık mücadelesini vererek kurulduğu için bu anlamda halkımız da diğer insanlardan farklı bir anlayış ortaya koymaktadır. Toplumumuzda ağır basan gelenekler ve geçmişe olan saygı da bunda etkilidir. Özellikle Anadolu yöresinde, askere gitmeden kız vermeme, babaysa işini oğluna devretmeme gibi anlayışlar hakimdir. Çünkü askerlik bizim kültürümüzde kişiyi olgunlaştıracak, sorumluluk bilincine ulaştıracak, gerekli disiplini sağlayacak bir kurum ve görev olarak görülmektedir. Kişinin kendini kanıtlaması için önce askere gidip kendini kanıtlaması, zorlukları görmesi ve onlara direnç göstermeyi öğrenmesi gerekmektedir. Burada mesele eline silah almak değil, zihinsel ve fiziksel anlamda deneyim kazanmaktır. Lügatimizde ve halk arasında yer edinen yarı espri içerikli yarı duygusal nitelikli asker sözleri de tamamen bu düşünceleri yansıtır. Bu sözler askerlik görevini ifa eden kişilerin hasretini, vatan aşkını, sitemini, yaşadıklarını kısa ve net bir biçimde yansıtacak niteliktedir. Kimi zaman sayfalarca yazının anlatamayacağı duygu ve düşünceler bu sözler vasıtasıyla birkaç kelime ile dile getirilir. Özellikle ülkemizdeki askerlik anlayışının manevi yönünün çok kuvvetli olması bizdeki anlayışın farklılaşmasında önemli bir unsurdur.

Yabancı Kültürlerin Askerlik Anlayışı

Günümüzde pek çok Avrupa ülkesinde ve Dünya’nın diğer bölgelerindeki ülkelerde zorunlu askerlik hizmeti kaldırılmıştır. Bunu sağlayan ise “vicdani ret” uygulamasıdır. Bunda elbette ülkeler üzerindeki tehditlerin ve riskli bölgelere olan yakınlığın da etkili olduğu açıktır. Söz konusu ülkelerde daha sivil bir yapının yasalarla da desteklenmiş olması, zorunlu askerlik hizmetlerinin sivil hizmet yönüne kaymasına imkan tanımıştır. Bu durum da bazı olumsuzlukları ortaya çıkarmaktadır. Zorunlu askerliğin olmadığı ülkelerde;

·         Halk ile ordunun birbirinden uzaklaşır.

·         Halk kültürü ve ordu kültürü şeklinde ayrışmaların oluşur.

·         Sınıflar arası kutuplaşmaların artar.

Bu sonuçlar da bizim kültürümüzde olduğu gibi duygu yüklü, içten gelen asker sözleri ortaya atılmasına engel olmuştur. Askerlikte inancın ve yoğun duygusallığın yerini profesyonelliğin alması böylesine bir ortak birikimin, kaynaşmanın ve toplum duygusunun önüne geçmektedir. Dolayısıyla, ülkemizdeki zorunlu askerlik uygulamaları halk ile ordunun bütünleşmesini sağlaması açısından artı olarak kabul edilebilir.  

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.