Tokat’ta 15 Bin Kişilik Aşure İkramı

Tokat Belediyesi tarafından Muharrem ayı dolayısı ile 15 bin kişilik aşure ikram edildi.Hüdayi Sayıbaş Yeraltı Çarşısı üzerinde vatandaşın yoğun katılımıyla yapılan aşure ikramı öncesinde Kur’an tilaveti yapıldı. Tokat Belediye...

Tokat’ta 15 Bin Kişilik Aşure İkramı
banner230
Tokat Belediyesi tarafından Muharrem ayı dolayısı ile 15 bin kişilik aşure ikram edildi.
Hüdayi Sayıbaş Yeraltı Çarşısı üzerinde vatandaşın yoğun katılımıyla yapılan aşure ikramı öncesinde Kur’an tilaveti yapıldı. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Muharrem ayının acılarla dolu, insanların yüreğini dağlayan bir ay olduğunu ifade ederek, “Peygamber Efendimizin ciğerparesi, o çok sevdiği torunu Hz. Hüseyin’in ve evlatlarının şehit edildiği, Kerbela’da susuz bırakıldığı ve şehadete yürüdüğü bir aydır. O yüzden Hz. Hüseyin Efendimize Serdarı Şehit deriz (Şehitlerin başı). Allah onların yanında bizleri de cennetine nail eylesin” dedi.
Yapılan konuşmanın ardından Tokat Valisi Cevdet Can, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Müftüsü Ahmet Erdem önlük giyerek halka aşure dağıtımı yaptı. Vatandaşlar yaşanan yoğunlukta aşure alabilmek için adeta birbiriyle yarıştı.
15 bin kişilik aşurede 500 kilogram şeker, 300’er kilogram yarma, nohut, fındık, fasulye, 230 kilogram incir, 150 kilogram kayısı, 170 kilogram üzüm, 130 kilogram karışık pekmez, 15 kilogram nişasta, 60 kilogram ceviz ile 500 kilogram su kullanıldı.
YORUM EKLE