ÇTSO Üyelerinin İhracat Potansiyellerini Artıracak Gezi

Balkan İş Gezisi’ne çıkan Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) heyeti, Bosna Hersek ziyareti kapsamında Tuzla Kanton Kalkınma ve Geliştirme Bakanı Nermin Hatiç, Sanayi Bakanı Sırcan Micanoviç ve Türkiye Bosna Hersek İş Adamları Derneği...

ÇTSO Üyelerinin İhracat Potansiyellerini Artıracak Gezi
banner230
Balkan İş Gezisi’ne çıkan Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) heyeti, Bosna Hersek ziyareti kapsamında Tuzla Kanton Kalkınma ve Geliştirme Bakanı Nermin Hatiç, Sanayi Bakanı Sırcan Micanoviç ve Türkiye Bosna Hersek İş Adamları Derneği (TUBSİAD) Başkanı Abdurrahman Uvak’ın da yer aldığı toplantılara katıldı.
ÇTSO üyeleri, Balkan İş Gezisi kapsamında Türkiye Bosna Hersek İş Adamları Derneği (TUBSİAD)’ın binasında düzenlenen programda, Türk ve Bosna Hersekli iş adamları bir araya geldi. Toplantıda konuşan ÇTSO Başkanı Süleyman Kozuva, ÇTSO yönetimi olarak üyelerin ihracat potansiyelini artırmak için yurt dışı temaslarına ağırlık verdiklerini ve bu doğrultuda 2015 yılı içinde Afrika, Balkanlar ve Avrupa’daki iş adamları ile üyelerini buluşturduklarını söyledi.
Ziyaretin iki ülke arasında büyük bir adım olduğunu belirten Tuzla Katon Kalkınma ve Geliştirme Bakanı Nermin Hatic, "Bosna Hersek doğal kaynaklar bakımından eşsiz bir ülkedir. İç savaşın ardından hükümet olarak eski kanunları geliştirme adına güzel çalışmalara imza attık. Teknolojik, kalkınma ve insan bakımından Tuzla büyüktür. Amacımız iyi ve güzel işler yapmak, ülkenin kalkınmasını sağlamaktır" dedi.
"DAHA ÇOK İŞ ADAMI GÖRMEK İSTİYORUZ"
Tuzla Kanton Sanayi Bakanı Sırcan Micanoviç, ülkelerinde daha çok iş adamını görmek istediklerini belirterek, "Ülkemizde bir çok Türk firması bulunmaktadır. Türkiye’den gelerek bizleri şereflendiren Türk iş adamlarına teşekkür ediyoruz. Sizlere her zaman yardımcı olmak ve güzel ilişkiler kurmak istiyoruz. Türkiye son zamanlarda büyük yatırımlar ile ülkemize geldi. Bu yatırım ise ihracatın büyüklüğünü göstermektedir. Kalkınma amacında olan Bosna Hersek’e Türkiye Cumhuriyeti büyük katkı sağlıyor. Ben buradan tüm Türk iş adamlarına teşekkür ediyorum" ifadelerini kaydetti.
ÇTSO Başkanı Süleyman Kozuva, Bosna Hersekli iş adamları ile ikili görüşmeler gerçekleştireceklerini belirterek, "Burada kuracağımız ekonomik ilişkilerin ilerisi için önemli bir kilometre taşı olacağına yürekten inanıyorum. Mesafe olarak her gün daha da küçülen dünyamızda ülkeler arası ekonomik ilişkilerin yoğunlaşması ülkelerin doğal olarak kentlerimizin kalkınmasında da büyük rol oynamaktadır. Ülkemiz ve Hırvatistan arasındaki coğrafi yakınlığa karşın, ticari ilişkilerimiz maalesef ki beklenin altındadır. Görüşmelerin bu bağlamda da katkı sağlayacağını düşünüyorum" diye konuştu.
Bosna Hersek ve Türkiye arasında Osmanlı döneminden başlayan büyük bir gönül bağı bulunduğunu belirten TUBSİAD Başkanı Abdurrahman Uvak ise, gönül bağının her alanda olduğu gibi ekonomik alanda da gün geçtikçe daha da arttığına dikkat çekti.
Konuşmaların ardından Türk ve Bosna Hersekli iş adamları ikili görüşmeler yaptı. Heyet daha sonra Türkiye Bosna Hersek İş Adamları Derneği(TUBSİAD) Başkanı Abdurrahman Uvak tarafından Tuzla’da bulunan Solana fabrikasını ziyaret etti. Tuz üretimi yapan fabrikayı inceleyen ÇTSO heyeti yetkililerden bilgiler aldı.
YORUM EKLE