Türkiye’deki Abazalar kitap tanıtımında buluştu

Türkiye’de yaşayan ve Abhazya’dan gelen yaklaşık bin Abaza yazar Selçuk Sol’un ‘Abazaların Politik Tarihi’ adlı kitabının tanıtım programında bir araya geldi.Sakarya’nın Akyazı ilçesindeki Abaza köyü olarak bilinen Akbalık Mahallesi’nde...

Türkiye’deki Abazalar kitap tanıtımında buluştu
banner230
Türkiye’de yaşayan ve Abhazya’dan gelen yaklaşık bin Abaza yazar Selçuk Sol’un ‘Abazaların Politik Tarihi’ adlı kitabının tanıtım programında bir araya geldi.
Sakarya’nın Akyazı ilçesindeki Abaza köyü olarak bilinen Akbalık Mahallesi’nde yaşayan Yazar Selçuk Sol’un Abhaz devletinin 19. ve 20. yüzyıldaki politikalarını konu alan Abazaların Politik Tarihi kitabı Türkiye’de yaşayan Abazalardan büyük destek gördü.
Kitabın tanıtım programı geçtiğimiz gün Akbalık Güreş Sahası’nda gerçekleştirildi. Programa Abhazya’dan bir çok derneğin temsilcileri ve üyeleri ile Türkiye’nin dört bir yanından gelen Abaza vatandaşlar katıldı. Katılımcılar tanıtım etkinliğinde Yazar Selçuk Sol’un ilk kitabı olan ve içeriği konusunda türünün en detaylı tek örneği olan kitabı inceledi.
Dev ekrandaki video gösterimiyle tanıtımı yapılan kitabın yazarı Selçuk Sol, kaleme aldığı kitabın Abhazya’nın tarihiyle ilgili yazılmış olan en detaylı kitap olduğunu dile getirerek, "Abazaları politik tarihi, Kafkasya-Rus savaşları döneminden başlayıp yakın tarihe 1992-1993 diye bizim adlandırdığımız Abhaz-Gürcü savaşına kadar arada geçen bütün periyotları konu alan bir kitap kaleme aldım. Diasporada bu tarz bir çok çalışma var kapsamlı olarak tek kitap diyebiliriz. Kapsamlı ve ayrıntılı bir çalışma. 19. ve 20. yüzyılda bütün dönemlerdeki politika olaylarını kitaba yansıtmaya çalıştım." diye konuştu.
Kitabın 6 bölümlük serinin ilki olduğunu ifade eden Selçuk Sol, çıkaracağı yeni kitaplarda Abaza milletinin farklı özelliklerinin yer aldığını ifade ederek şöyle konuştu: "Bu 6 bölümlük bir serinin ilki, bunda sadece politik olaylara değinmek istedim ben. İkinci bölümde 1992-1993 Harbi konu alınacak. Serinin 3. bölümünde Abhaz kültürüyle alakalı bizim yaşam biçimimizi konu alan 3. kitabının konusu bu. Yarısını yazdım, o da 1 sene içinde çıkacak. Kitabın 4.’sü de antik çağlardan başlayıp 1. kitabın konusu olan döneme kadar anlatıyor. Abazaların tarihini kalemleştirmeye çalışacağım. 5. çalışma da özellikle Kafkasya’dan Osmanlı coğrafyasına geçip buraya yerleşmiş bütün Abazaların ilk kurdukları köyler, demografik yapıları, 6.’sı ise Abazaların Anadolu topraklarındaki serüveninin konu alacağım. Kitap İstanbul ve Ankara’da Apra ve Kafkaf yayıncılık üzerinden satışta olacak. İzmit, Adapazarı gibi illerde de satışımız olacak.”
YORUM EKLE