27 Ekim 2015 Salı 10:02
Meme Kanseri, Kadın Sağlığı Sorunlarının En Başında Yer Alıyor
banner230
Acıbadem Adana Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Orhan Demircan, memenin kadın olmanın sembolü olarak kabul edildiğini ve meme sağlığının kadın sağlığından ayrı düşünülemeyeceğini ifade ederek, meme sağlığı sorunlarının en başında her zaman meme kanserinin geldiğini belirtti.
Meme kanseri kadınlarda yaşamsal kaygıya neden olan belki de en önemli hastalık. Bu durum aynı zamanda memeyi kaybetme endişesine neden olmakta. Ancak, günümüzde meme kanserinin tanı ve tedavisindeki yeni yaklaşımlar ve erken tanı bu kaygıları neredeyse ortadan kaldırıyor.
Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Orhan Demircan, meme kanserinin kadının yaşamının yanında kadınlık kimliğini de tehdit ettiğine dikkat çekerek, Amerika’da her 8 kadından birinin, Türkiye’de ise yakın zamana kadar her 12 kadından birinin meme kanseri olma riski taşıdığını, ancak ülkemizde kadının iş ve sosyal yaşamın içerisine girmeye başlamasıyla beraber bu rakamın günümüzde gelişmiş ülkeler seviyesine geldiğini söyledi. Meme kanserinin kadın kanserleri içerisinde birinci sırada yer aldığını ve kadın ölümlerinin en önemli ikinci nedeni olduğunu anlatan Prof. Demircan, ülkemizde her yıl yaklaşık 30 bin yeni meme kanseri tanısı konulduğunu da belirtti.
ERKEN TANI İLE YÜZDE 90’LARA VARAN İYİLEŞME SÖZ KONUSU
Meme kanserinde erken tanının, meme kanseri sıklığının artmasına karşın ölümlerin azalmasını sağladığını anlatan Prof. Demircan, “Temel hedef, kadınları meme sağlığı konusunda eğitip, meme kanseri konusunda bilgilendirerek meme kanseri riski hakkında farkındalık yaratmaktır. Çünkü erken tanı alan meme kanserlerinde yüzde 90’lara varan oranda iyileşme sağlanabilmektedir. Erken evre hastalarda meme, koltukaltı koruyucu ameliyatlar yapılabilmekte ve bu şekilde yaşam kalitesi yükselmektedir” dedi.
Memede ele gelen şişliğin meme kanserinin en önemli belirtisi olduğunu vurgulayan Prof. Demircan, “Meme başında kanlı akıntı, meme başında kaşıntılı bir lezyonun bulunması, meme cildinde veya meme başında çekinti meme kanserinin diğer belirtileridir. Koltuk altında şişlik, memede ödem, memede yaranın bulunması ise ileri hastalık bulgularıdır” şeklinde konuştu.
“Kadınlarımızda yanlış olarak bilinen bir algı vardır. Risk faktörü olmadığında meme kanseri olmayacağını düşünürler. Ancak meme kanserli hastaların yüzde 80’inde risk faktörlerinin hiçbirisi yoktur” diyen Prof. Demircan, kadınların risk faktörlerini bilmeleri gerektiğini de söyledi.
MEME KANSERİNDE ERKEN TANI YÖNTEMLERİ
“Kendi kendini muayene, hekim muayenesi ve mamografi erken tanı konması açısından önemli yöntemlerdir” ifadesini kullanan Prof. Demircan, 20-40 yaş arasında her ay kendi kendini muayene, 3 yılda bir hekim muayenesi, 40 yaşından sonra ise her ay kendi kendini muayene, her yıl mamografi ve hekim muayenesinin erken tanı açısından gerekli olduğunu söyledi. Demircan, şöyle devam etti:
“Bu anlatılanlar hiçbir meme yakınması bulunmayan kadınlar için geçerlidir. Yüksek oranda meme kanseri riski bulunan kadınlar ise meme hastalıkları konusunda deneyimli bir hekimle iletişim kurmalıdır. Bu yöntemlerin kullanımının toplumda yaygın hale getirilmesi meme kanserinde erken tanı sağlanmasın için etkili olmaktadır. Erken tanının sağlanmasındaki en büyük sorun meme hastalıkları konusunda uzmanlaşmış meme merkezlerinin eksikliğidir. Bu noktada ‘Acıbadem Adana Hastanesi Meme Sağlığı Merkezi’ önemli bir görevi yerine getirmektedir. Bu merkezde multi disipliner bir yaklaşımla meme hastalıkları ile ilgili yakınması olan kadınların muayenesi ve herhangi bir şikayeti olmayan kadınların tarama programları gerçekleştirilmekte ve bu işlemler aynı mekanda, aynı gün içerisinde tamamlanarak hastaların çok kısa sürede tanı alması sağlanmaktadır.”
Acıbadem Adana Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Orhan Demircan, “Kadınlarda sık görülen bir hastalığın farkında olmak ve önemini kavramak, kişinin hastalıkla hazır ve donanımlı olarak karşılaşmasını sağlar. Bunun sonucunda hastaya hastalıksız ve kaliteli bir yaşam sağlanarak, kadının toplum içerisindeki sosyal yaşamı ve kimliği de korunabilir” ifadelerini kullandı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.