Kalp Hastalarına Sıcak Uyarısı

Kalp Hastalarının Sıcak Havalarda Dışarı Çikmamasi Gerektiğini Belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Adil Orman, Bu Hastaların En Ağır Diyeti İse Öğle Yemeklerine Koymalarında Fayda Olacağını Söyledi.

Kalp Hastalarına Sıcak Uyarısı
banner230
Kalp hastalarının sıcak havalarda dışarı çıkmaması gerektiğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Adil Orman, bu hastaların en ağır diyeti ise öğle yemeklerine koymalarında fayda olacağını söyledi.
Medical Park Elazığ Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nde görevli Uzm. Dr. Adil Orman, yaz aylarında kalp hastalarının dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verdi. Dr. Adil Orman, yaz ayları geldiği zaman kap hastalarının özellikle ter ve sıvı kaybının sebep olması itibariyle kendilerine daha dikkat etmeleri gerektiğini ifade ederek, "Özellikle kalp hastalarımızın, kalp yetmezliği olan, hipertansiyon ve koroner arter hastası olan hastalarımızın 12.00 ile 15.00 saatleri arasında çok sıcak olan havalarda dışarı çıkmamalarını tavsiye ediyoruz. Günlük yapmaları gereken sportif faaliyetlerini sabah saatlerinde ya da akşam güneş batmak üzereyken yapmaları kendi sağlıkları açısından daha faydalı olacaktır. Aksi takdirde su, tuz dengesinin bozulmasına sebebiyet vererek ani ölümlere, kalp yetmezliğine ve kalp krizine sebebiyet olarak hastalarımızın hayatına sebep olabilmektedir. Bu nedenden dolayı hastalarımızın özellikle güneşten sakınmaları gerekir" dedi.
YAZ AYLARINDA DİYETLERE DİKKAT
Bir diğer önemli konunun ise kalp hastalarının yaz aylarında diyetlerine dikkat etmesi olduğunu ifade eden Dr. Orman, "Diyet yaparken de özelikle ana öğünün üzerinde yürüdüğümüz öğün olmasına özen göstermemiz gerekir. En ağır diyeti öğlen yemeklerine koymuş olmakta fayda vardır. Bunun üzerine yürümüş olmamızın önemi çok büyüktür. Akşam yemeklerini de mümkünse uyumadan en az iki saat önce almış olmamız gerekir. Akşam yemeğinde en hafif yemekleri tercih etmemiz kalp hastalarımız için önemlidir. Sağlıklı bir kalp hastalığı geçirebilmemiz için yaz aylarında bunlara önemli dikkat edersek daha sağlıklı oluruz" diye konuştu.
YORUM EKLE