14 Ağustos 2015 Cuma 12:20
Kadınların Korkulu Rüyası Menopoz
banner230
Medical Park Trabzon hastanesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hasan Akyüz, kadınlarda Menopoz dönemine dikkat çekerek menopoza bağlı yaşanılan rahatsızlıkların başında sıcak basması geldiğini söyledi.
Menopozda sıcak basması şikayetinin çoğunlukla 3 ile 5 yıl arasında sürdüğünü ifade eden Dr. Akyüz, “Menopoza bağlı yaşanılan rahatsızlıkların başında sıcak basması gelir. Gerçek neden tam olarak keşfedilememesine rağmen, beyinde ısı regülasyon merkezinin olduğu hipotalamusta oluşan değişiklikler nedeniyle olduğu düşünülmektedir ve belirtiler olarak yüz kızarması, gece terlemesi ve sıcak basması olarak kendini göstermektedir. Ülkemizde kadınların yüzde 80’i sıcak basmasından yakınmaktadır. Aşırı yorgunluk, sigara, kafein, alkol, yağlı-baharatlı yiyecekler ve çevresel faktörlerin sıcak basmalarının artmasında uyarıcı rolleri olduğu ayrıca stres ile arttığı bilinmektedir. Menopozda Sıcak basması şikayetinin çoğunlukla 3 ile 5 yıl arası sürmesi beklenmekle beraber bazı kadınlar çok daha uzun süre bu şikayeti yaşayabilirler” dedi.
Egzersizin sıcak basması üzerine olumlu etkisi bulunduğunu kaydeden Dr. Akyüz, “Yapılan çeşitli çalışmalara göre egzersizin sıcak basması üzerine olumlu etkisi vardır. Berlin’de yapılan bir çalışmada, düzenli fiziksel egzersiz ile menopozal dönemdeki sorunların azalması arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Mevcut literatürlerde egzersizin, fitoterapinin ve özellikle soya ürünlerinin vazomotor yakınmaları azaltmada etkili olduğunu belirtir birçok yayın bulunmaktadır. Menopozdaki hormonal değişikliklerin merkezi si-nir sistemi üzerinden birtakım ruhsal değişikliklere yol açıp duygu durum ve davranışları etkileyebileceği düşünülmektedir. Menopozda görülen duygudurum değişiklikleri; gerginlik, sinirlilik, halsizlik, isteksizlik, sık ve kolay ağlama, irritabilite artışı, uykusuzluk, konsantrasyon güçlüğü, iştah artışı, karakter değişiklikleri, unutkanlık, erken uyanma, çabuk öfkelenme ve toplumdan uzaklaşma isteği şeklinde sıralanabilir. Sonuç olarak, epidemiyolojik incelemeler kadınlardaki duygu durum oynamalarının en yüksek oranının östrojen düzeylerinin hızlı oynamalar gösterdiği doğum sonrası dönemler ile premenopoz ve postmenopoz dönemlerinde olduğu göstermektedir. Tayvan’da, 40-55 yaş arası 3 bin 359 kadınla yapılan çalışmada, 145 kadında menopoz ile ilgili olarak yüksek derecede depresyon belirtileri saptanmıştır. Berlin’de yapılan yine bir çalışmada, fiziksel egzersizin menopoz semptomlarını geçirmediği fakat postmenopozal dönemde yaşam kalitesini arttırdığı görülmüştür”diye konuştu.
Menopoz döneminde tedavi arayışında olan kadınların eğitim düzeyi yüksek olduğuna dikkat çeken Dr. Akyüz, “Yapılan araştırmalar, menopoz döneminde tedavi arayışında olan kadınların eğitim düzeyi yüksek, yaşları genç ve maddi olanakları iyi olanlarında alternatif tedavi uygulama oranlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır. Genellikle kültürel yapılarıyla bağdaşan tedavi yöntemlerini tercih eden kadınlar bu yöntemler arasında akupunktur, yoga, rahatlama hareketleri, manipülasyon teknikleri, meditasyon, egzersiz, yapmayı veya geleneksel ilaçlar, doğal östrojen kaynakları, diyet, vitamin ve mineral desteği almaktadır. Unutulmamalıdır ki söz konusu sağlık olunca en doğru davranış Hekimlerin tavsiye edeceği yolu izlemek ve uygun destek ve tedaviyi almaktır” ifadelerini kullandı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.