01 Kasım 2015 Pazar 13:58
Oy Pusulası Sıralaması Ak Parti, CHP, HDP ve HDP
banner230
Başka hiçbir siyasi partinin alanına taşmaması kaydıyla tercih edilen partinin bulunduğu alana birden çok basılan "evet" mührü de kabul görecek. 1) Millet Partisi, 2) Vatan Partisi, 3) Cumhuriyet Halk Partisi, 4) Hak ve Özgürlükler Partisi, 5) Saadet Partisi, 6) Demokratik Sol Parti, 7) Demokrat Parti, 8) Bağımsız Türkiye Partisi, 9) Milliyetçi Hareket Partisi, 10) Halkın Kurtuluş Partisi, 11) Liberal Demokrat Parti, 12) Halkların Demokratik Partisi, 13) Büyük Birlik Partisi, 14) Adalet ve Kalkınma Partisi, 15) Komünist Parti, 16) Doğru Yol Partisi

OY PUSULASINDA HANGİ PARTİ HANGİ SIRADA

Tüm partilerin oy sıralaması belli oldu ve öğrenmek istediğiniz partilerin sıralamasını haber detayında bulabilirsiniz. 1) Millet Partisi, 2) Vatan Partisi, 3) Genç Parti, 4) Cumhuriyet Halk Partisi, 5) Hak ve Adalet Partisi, 6) Merkez Parti, 7) Hak ve Özgürlükler Partisi, 8) Saadet Partisi, 9) Demokratik Sol Parti, 10) Demokrat Parti, 11) Bağımsız Türkiye Partisi, 12) Anadolu Partisi, 13) Milliyetçi Hareket Partisi, 14) Halkın Yükseliş Partisi, 15) Halkın Kurtuluş Partisi, 16) Liberal Demokrat Parti, 17) Halkların Demokratik Partisi, 18) Muhafazakar Yükseliş Partisi, 19) Büyük Birlik Partisi, 20) Adalet ve Kalkınma Partisi, 21) Türkiye Komünist Partisi, 22) Komünist Parti, 23) Demokratik Gelişim Partisi, 25) Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi, 26) Doğru Yol Partisi, 27) Millet ve Adalet Partisi

OY VERME YERLERİ 

Kapalı oy verme yerleri, oyların gizliliğini ve seçmenlerin oylarını tam bir serbestlik içinde vermelerini sağlayacak, dışarıdan içerisinin gözetlenmesine imkan bırakmayacak şekilde olacak.

Sandıkların, kapalı oy verme yerinin ve sandık kurulunun yerleştiği yer merkez olmak üzere yüz metre yarıçaplı alan sandık alanı olacak. Sandık alanına sandık kurulu başkan ve üyeleriyle oy vermek üzere gelen seçmenler, siyasi partilerin adayları ve gözlemcileri, bağımsız adaylar ve gözlemcileri dışında hiç kimse giremeyecek.

Sandık başında görevli partili kurul üyeleri, adaylar ve gözlemciler (müşahitler), rozet, amblem veya partisini belirtir herhangi bir işaret taşımayacak.

Sandık kurulu başkan ve üyeleri, göreve başlamadan önce ilk iş olarak sandık başında bulunanlar önünde ant içecekler ve sandığın boş olduğunu kontrol edecekler.

Sandık alanında düzeni sandık kurulu başkanı sağlayacak. Başkan, düzeni bozmaya yeltenenleri uyaracak, uyarıyı dinlemeyenleri sandık alanı dışına çıkarabilecek.

Sandık alanında alınacak tedbirler, seçmenlerin sandık başı işlemlerini izlemelerini engelleyecek nitelikte olamayacak. Sandık kurulu başkanının çağırdığı zabıta kuvvetleri dışında zabıta amir ve memurları ile resmi üniforma giymiş kimseler ve silah taşıyanlar sandık alanına giremeyecek. Oy verme işlemi sırasında gebeler, hastalar, engelliler ve yaşlılara öncelik tanınacak.

Sandık başında seçmene, vereceği oy hakkında hiç kimse müdahale, telkin ve tavsiyede bulunamayacak. Seçmenler oylarını kullandıktan sonra sandık başından ayrılacaklar.

Okuma yazma bilmeyen seçmene, yardım istemesi durumunda, sandık kurulu başkanı parti işaretlerinin hangisinin hangi partiye ait olduğunu açıklayacak.

SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI

Bugün saat 06.00'dan 24.00'e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.

Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek.

Bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.