05 Haziran 2015 Cuma 12:27
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Dünya Çevre Günü Mesajı
banner230
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin çevre sorunları konusundaki duyarlı ve sorumlu yaklaşımıyla, uluslararası anlaşmalar çerçevesindeki sorumluluklarını yerine getirdiğini, tüm insanlığın geleceği için atılan adımlara öncülük ettiğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya Çevre Günü dolayısıyla yazılı mesaj yayımladı. Mesajında küresel boyutuyla insanlığı tehdit eden çevre sorunlarının, teknolojideki hızlı gelişme, sanayileşme ve plansız yapılaşma nedeniyle her geçen gün etkisini artırdığını belirten Erdoğan, tüm dünya ülkelerinin, sürdürülebilir kalkınma hedeflerini gerçekleştirebilmek, açlık ve yoksullukla mücadele edebilmek, gelecek nesillere daha yaşanabilir, daha yeşil bir dünya bırakabilmek için çevre sorunlarını en aza indirecek ortak çalışmalar yürüttüğünü vurguladı.
Çevre sorunları ve buna bağlı geliştirilen politikaların, günümüzde ekonomide, enerjide, şehirleşmede ve daha bir çok alanda belirleyici etkiye sahip olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Ülkemiz, çevre sorunları konusundaki duyarlı ve sorumlu yaklaşımıyla, uluslararası anlaşmalar çerçevesindeki sorumluluklarını yerine getirmekte, tüm insanlığın geleceği için atılan adımlara öncülük etmektedir. Uluslararası işbirliğinin vazgeçilmez olduğu çevre sorunlarıyla mücadele esas olarak, bireyden başlayarak tüm topluma hakim olması gereken bir hassasiyeti, eğitim kampanyalarını, bireysel tedbirleri ve uzun vadeli bir bakış açısını zorunlu kılmaktadır" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, çevre sorunlarıyla mücadele hususunda hassasiyetin ve bilincin artırılması, eğitim kurumları, sivil toplum örgütleri, basın-yayın organları ve vatandaşlar arasındaki işbirliğiyle mümkün olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
"Çocuk ve gençlerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın bu hususta bilinçlendirilmesi ve üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi büyük önem taşımaktadır. Biyolojik çeşitliliğin korunduğu, doğal kaynakların sürdürülebilir kalkınma yaklaşımıyla yönetildiği, çevreyle dost, planlı kentleşmenin esas alındığı, çevre kirliliğinin önlendiği bir ülkeyi gelecek nesillere emanet etmek için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Dünya Çevre Günü vesilesiyle, vatandaşlarımızı çevrenin ve doğal zenginliklerimizin korunması, kaynaklarımızın tükenebilir olduğu gerçeğini göz ardı etmeden bireysel tedbirlerin alınması konusunda duyarlı olmaya çağırıyor, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.