CHP Kozan’ın İl Olması İçin Kanun Teklifi Verdi

CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Adana’nın Kozan ilçesinin il olması için CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök ile birlikte TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdi.Elif Doğan Türkmen verdiği kanun teklifinde “Kozan adıyla bir il kurulması...

CHP Kozan’ın İl Olması İçin Kanun Teklifi Verdi
banner230
CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Adana’nın Kozan ilçesinin il olması için CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök ile birlikte TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdi.
Elif Doğan Türkmen verdiği kanun teklifinde “Kozan adıyla bir il kurulması hakkında kanun teklifi ve gerekçeleri ekte sunulmuştur" denildi.
CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Kozan’da sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileriyle bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı. Türkmen burada yaptığı açıklamada, “Kozan’ın il olması sorunu ne CHP’nin ne AKP’nin ne MHP’nin ne de diğer partilerin sorunu değil bence bizzati Kozan’ın bizzati Adana’nın sorunudur. O nedene de ben Kozan il olsun teklifini CHP Ankara milletvekilimiz ve Kozanlı olan Grup Başkan Vekilimiz Levent Gök ile birlikte hazırladık verdik. Bunun basın toplantısını Ankara’da veya Adana’da yapabilirdik. İstedik ki tüm Kozan buna sahip çıksın” dedi.
Türkmen, “Kozan’ın il olması sadece siyasi bir konu değil aynı zamanda ekonomik bir konu. Aynı zamanda sosyal ve kültürel bir konu. Kozan il olduğu zaman her şeyden evvel ekonomik olarak kalkınacak il olmanın avantajlarını yaşayacak. Hiç bir şey olmasa bile onlarca il olmaktan dolayı kamu kurum ve kuruluşları açılacak ve yeniden ekonomik olarak bir canlanma olacak. Siyasi çekişmeler nedeniyle bu güne kadar Kozan konusunda siyasi bir lobi oluşturulamadı.Bazı siyasi hesaplardan dolayı da Kozan’ın il olması da bu güne kadar da hep ertelenmiş. Geçmişte Kozan il olmuş bir kent, daha önceleri medeniyetlere başkentlik yapmış bir ilçe Bu kadar birikimi olan bir ilçemiz. Sosyal ve kültürel olarak Adana’yı taşıyan bir ilçe ama hak ettiği yerde değil. İşte bizler parti olarak ismin koymadan o parti bu parti demeden bizlere düşen Adana’nın 14 milletvekili gerçekten Kozan’ı seviyorsa Kozanlıları seviyorsa Kozan’ın il olması için elimizden geleni yapmak zorundayız” şeklinde konuştu.
Daha sonra Kozan’da bulunan oda başkanları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri Kozan’ın il olması ile ilgili görüşleri belirttiler.
YORUM EKLE