23 Mayıs 2015 Cumartesi 17:44
Bakan Yılmaz, AK Parti Seçim Otobüsüne Yapılan Saldırıyı Kınadı
banner230
Kalkınma Bakanı ve AK Parti Diyarbakır Milletvekili adayı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır’da AK Parti seçim otobüsüne yapılan taşlı saldırı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Diyarbakır’da seçim çalışmalarına devam eden Bakan Yılmaz, AK Parti seçim otobüsüne yapılan taşlı saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Saldırıyı kınayan Bakan Yılmaz, siyasi partilere yapılan saldırıların demokrasiden nasibini almamış, ilkel zihniyetler tarafından yapıldığını söyledi. HDP’ye yapılan saldırıları parti olarak kınadıklarını dile getiren Bakan Yılmaz, HDP’den de aynı tavrı beklediklerini söyledi. Bakan Yılmaz bu tür saldırıların Türkiye’ye ve Diyarbakır’a yakışmadığını ve bunu yapanların ilkel bir zihniyete sahip olduklarını belirtti. Saldırıyla ilgili geniş çaplı çalışmalar yapılacağını aktaran Bakan Yılmaz, bu tür saldırıları yapan kişilerin yakalanıp adalete teslim edilmesi gerektiğini dile getirdi. Bakan Yılmaz, "Ben de yeni duydum seçim otobüsümüze galiba bir taş atılmış camda bir hasar olduğunu öğrendim. Tabi şimdi daha detaylı bilgi isteyeceğim inşallah. Bu tür saldırıları lanetliyorum. Siyasi çalışmalar esnasında hangi partiye yapılmış olursa olsun ister bizim partimize ister başka partiye bu tür saldırı yapanlar demokrasiden nasibini alamamış halkın iradesine saygı gösteremeyen ilkel zihniyetli insanlardır çok açık ve net söylüyorum. Böyle saldırıları yapanları da herkesin kınamasını beklediğimizi ifade etmek istiyorum. Bakın geçtiğimiz gün HDP’nin bürolarına dönük saldırıları biz yine aynı şiddette kınadık. Aynı kınamayı ben yine HDP başta olmak üzere diğer partilerden de bekliyorum. Biz hepimiz bu konularda ortak bir tavır göstermediğimiz sürece bu hadiseler devam edecektir. Bunlar yakışmıyor. Türkiye’ye de yakışmıyor. Diyarbakır’ımıza hiç mi hiç yakışmıyor. Diyarbakır 33 medeniyetin gelip geçtiği kadim bir ildir. Geçmişte yüzyıllarca birçok çeşitliliğe farklılığa ev sahipliği yapmış bir kültürdür. Bu ortam içinde birilerinin farklılıklara tahammül gösteremeyişini anlamak mümkün değil bunu da bütün siyaset kurumu olarak dışlamamız mahkum etmemiz gerekiyor, diğer taraftan da tabi bununla ilgili bütün çalışmaları ilgili kurumlarımız yapacaklar. Bu tür saldırıları yapanların hızlı bir şekilde yakalanması ve adalet önümüzde hesap vermesi için de ne gerekiyorsa yapacağız elbette" dedi.
"DİĞER SİYASİ PARTİLERİN SALDIRIYLA İLGİLİ YORUMLARINI MERAK EDİYORUM"
Yapılan saldırıyı herhangi bir siyasi partiye mal etmek istemediklerini ve bunu yapacak bir parti olmadıklarını aktaran Bakan Yılmaz, diğer siyasi partilerin saldırıyla ilgili yorumlarını merak ettiğini dile getirdi. Bakan Yılmaz, aynı zamanda tüm partilerden ve medyadan saldırıyla ilgili tavrını ortaya koymasını beklediğini vurgulayarak, seçimlerde esas olanın özgür iradeyle oy kullanmak olduğunu ve propagandasını yapan partilere yapılan saldırıları doğru bulmadığını söyledi. Bakan Yılmaz, tek tipçi siyasete karşı olduklarını ve özgür demokratik toplumlarda bu tür saldırılara yer olmadığını belirterek, "Bir misille olup olmadığına dair bir spekülasyon yapmak istemem. Bu tür konularda kurumlarımız çalışmalarını yaparlar ortaya çıkan şeye göre değerlendirme yapılır. Bilgi ile değerlendirme yapılır. Biz başka partiler gibi böyle spekülasyon yapıp başkalarını böyle hiçbir delilimiz olmadan suçlayan bir anlayışa sahip değiliz. Bu konularda dediğim gibi çalışmalar yapılır. Kurumlarımız bilgi ortaya koyarlar. Bu bilgilere göre yorum yaparız ama benim söylediğim siyasi bir tavırdır. Bakın bunlara herkesin ortak bir tavır göstermesi gerekir. Bu şiddeti bu kavgayı bu ilkel zihniyeti bizim Diyarbakır’ımıza yakıştırmadığımızı herkesin söylemesi lazım. Seçim özgür bir ortamda gerçekleşmelidir. Halka saygı duyan halkın özgür iradesine saygı duyan hiçbir şekilde böyle hareketler yapmaz. Çünkü esas olan özgür bir ortamda bütün partilerin seçim propagandalarını en serbest şekilde yapmalarıdır ve halkın özgür bir şekilde sandığa gidip oyunu kullanmasıdır. Bunun dışında yapılan en küçük hareket bütün partiler tarafından mahkum edilmelidir lanetlenmelidir ve dışlanmalıdır. Buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Siyasi partilerimizin tamamına bir çağrıda bulunuyorum. Bu yapılan olayla ilgili yorumlarını merak ediyorum. Gerçekten hepsinin ifade etmelerinde büyük fayda var diye düşünüyorum. Sadece siyasi partilerin değil. Bütün yerel medyanın sivil toplum kuruluşlarımızın, bütün ilgili kesimlerin herkesin bu konuyla ilgili tavrını ortaya koyması gerekir diye düşünüyorum biz siyasetin demokrasinin kalitesini yükselteceksek çözüm sürecini başarıya ulaştıracaksak bu tür hadiselerde ortak tavır göstermeyi bilmeliyiz. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir. Biz hiçbir siyasi partiyi düşman olarak görmüyoruz rakip olarak görüyoruz. Zaten farklılıklar olmasa demokrasinin bir anlamı kalmaz. Tek tipçi bir zihniyet olur, tek tipçi bir zihniyete biz karşıyız ve bütün demokratik çoğulcu bir ortamda herkesin özgür bir şekilde siyaset yapması gerekir tekrar bu saldırıyı yapanları lanetliyorum. Bu konuda gerekli tüm çalışmaları yapacağız inşallah faillerin en kısa sürede yakalanmasını temenni ederim" diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.