Pekacar´dan Şehir Üniversite İşbirliği Vurgusu

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEÜ) rektör adaylarından Prof. Dr. Çetin Pekacar, projelerini anlattı.

Pekacar´dan Şehir Üniversite İşbirliği Vurgusu
banner230
NEÜ´de 26 Temmuz´da yapılacak olan rektörlük seçimi için adaylar çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdürüyor. Oldukça çekişmeli geçecek olan seçimde rektör adayları projeleriyle öne çıkmak istiyor. NEÜ´yü önümüzdeki dönem yönetmek isteyen isimlerden Prof. Dr. Çetin Pekacar, projelerini anlattı.

Pekacar, üniversitede huzur sağlanacağını ve üniversitenin şehirle barışık olacağını vurguladı. Projelerinden bahseden Pekacar, üniversitede kişilerin değil, ilkelerin konuşulacağını söyledi.
Huzur güven ve adaletin her zaman öncelikli hedefleri olacağını belirten Pekacar, “Akademik birimlere kadro dağıtımlarının yapılacağı yönetim kurulu toplantılarına hazır liste veya gizli liste sunulmayacak; akademik birimlerden gelen kadro talepleri, yönetim kurulunda şeffaf olarak değerlendirilecek” dedi.

Öğretim üyelerinin ötekileştirilmeyeceğini ifade eden Pekacar, “Yönetici atamalarında liyakat öncelikli kriterimiz olacak. Bilgi güvenliği yönetim sistemi oluşturulacak. Kalite güvencesi çalışmaları yapılacak. Kurumsal imaj çalışmalarına önem verilecek” diye konuştu.

Pekacar, şunları söyledi: “Ülkemizin 2023 hedeflerini destekleyen ve yöresel acil sorunlara odaklanan bilimsel çalışmalara ve projelere öncelik verilecek; yerel kurum ve kuruluşlarla sanayi ve işadamları ile işbirliği yapılmasına azami ölüde gayret gösterilecektir.

Yöredeki arkeoloji, sanat, kültür, tarım ve sanayi, yenilenebilir enerji kaynakları, iklim değişikliği ve kuraklıkla mücadele gibi konularla ilgili çalışmalara destek verilecek. İletişim, hukuk ve diş hekimliği fakülteleri kurulacak.

Derinkuyu Suvermez´deki Ziraat Meslek Yüksekokulu´nun en kısa zamanda faaliyete geçmesi sağlanacak. Eğitim öğretimin sürekli iyileştirilmesi için çalışmalar yapılacak. Öğrenciler için kariyer merkezi kurulacak, kamu kuruluşu ve firmalara yakın ilişkiler gerçekleştirilerek kariyer söyleşileri, şenlikleri ve haftalarının düzenlenmesi temin edilecek.

Avrupa Üniversiteler Birliği gibi saygın kuruluşlara üye olunacak. Yabancı uyruklu öğrenci çekme potansiyeli olan ülkelerde üniversitemizin tanıtımı için gerekli çalışmalar yapılacak.

Sosyal tesisleri, spor alanları ve eğitim birimleriyle yaşayan kampüs konsepti oluşturulacak. Özel sektöre de imkan verilerek modern alışveriş mekanları, restoran, kafeterya, PTT şubesi,  banka şubesi, ve ATM cihazlarının bulunduğu bir alan oluşturulacak.

Yarı olimpik yüzme havuzu yapmak içi ilgili kurumlar nezdinde gerekli girişimlerde bulunulacak. Şehir-üniversite işbirliği ve kaynaşması sağlanacak, şehir ile üniversite arasında görünmez duvarlar oluşmasına meydan verilmeyecek, birimlerin paydaşlarıyla işbirlikleri desteklenecek.” 
 
YORUM EKLE