35 Milyon 506 Bin 460 Metreküp Atık Su Arıtıldı

Nevşehir’de çevre kirliliği ile daha etkin mücadele edilmesi kapsamında 2010 yılında hizmete kazandırılan Nevşehir Belediyesi Atık Su Arıtma tesisinde bugüne kadar 35 milyon 506 bin 460 metreküp atık su arıtıldı.

35 Milyon 506 Bin 460 Metreküp Atık Su Arıtıldı
banner230

2006 yılında Nevşehir Belediyesi tarafından hazırlanan projenin AB ’nın mali yardımları kapsamında yüksek maliyetli çevresel yatırımlar adı altında yüzde 75 oranında karşılıksız hibe desteği alınarak yapımı tamamlanan Nevşehir Atık Su Arıtma Tesis’nde  bugüne kadar 35 milyon 506 bin 460 metreküp, atık su arıtıldı. Tesiste sadece 2016 yılında,  4 milyon 801 bin 789 metreküp atık su arıtılmıştı.

Gelişmiş Avrupa ülkelerinde bu alanda son teknolojik yöntemlerin uygulandığı ve Klorlama ve Kaskat Havalandırma sisteminin Türkiye genelinde en verimli olarak ele alındığı Atık Su Arıtma Tesislerinden biri olarak  da biliniyor.

Nevşehir kent merkezinin yanı sıra Göre, Uçhisar ve Nar beldeleri ile merkez ilçeye bağlı Çardak ve Güvercinlik köylerinin de atık sularının arıtıldığı Nevşehir Belediyesi Atık Su Arıtma tesisinde, İnce ve Kaba Izgaralar, Giriş Pompa İstasyonu, Kum ve Yağ Tutucu, Havalandırma Havuzu, Parshall Savağı, Çökeltme tankları, Klor Binası, İdare Binası, Otopark, Çamur susuzlaştırma ünitesi, Blower Binası, Trafo Binası ve Çamur Depolama gibi üniteler yer alıyor.

YORUM EKLE