Uğruna Savaştıkları Toprakları Yıllar Sonra Gördüler

Yunusemre Belediyesi ve Yunusemre Kaymakamlığı’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği “Yunusemre Kıbrıs Gazilerini Uğruna Savaştığı Topraklara Götürüyor” projesi ile Yunusemre ilçesinde yaşayan 49 Kıbrıs gazisi Kıbrıs’a ziyaret gerçekleştirdi.Savaştıkları...

MANİSA 24.10.2015, 15:12
Uğruna Savaştıkları Toprakları Yıllar Sonra Gördüler
banner230
Yunusemre Belediyesi ve Yunusemre Kaymakamlığı’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği “Yunusemre Kıbrıs Gazilerini Uğruna Savaştığı Topraklara Götürüyor” projesi ile Yunusemre ilçesinde yaşayan 49 Kıbrıs gazisi Kıbrıs’a ziyaret gerçekleştirdi.
Savaştıkları yerleri yıllar sonra tekrar görme fırsatı bulan Gaziler, Kıbrıs’ta anılarını tazeledi. Kıbrıs’a gerçekleştirilen gezide gazilere, Yunusemre Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necip Denktaş, Yunusemre Belediyesi Meclis Üyeleri Mustafa Gürler, Ozan Otçuoğlu, Gültekin Aşçı, Hüseyin Alp ve Ethem Mutaf ile Yunusemre Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Orhan Güzel eşlik etti. Yunusemre’li gaziler, ilk olarak 20 Temmuz Barış Harekatının yapıldığı Yavuz Çıkarma Plajı, Barış ve Özgürlük Anıtı, Barış ve Özgürlük Müzesi ve Karaoğlanoğlu Şehitliği’ni ziyaret ettikten sonra Beyaz Ev Sosyal Tesisi ve Çanakkale Şehitliği’nden sonra en büyük şehitlik olan Boğaz Şehitliği’ni ziyaret eden gaziler, uğruna savaştıkları toprakları ve beraber savaştıkları ve şehit olan silah arkadaşlarını gördü. Gaziler ve beraberindeki heyet Lefkoşa’ya geçip Barbarlık Müzesi’ni ziyaret etti. Lefkoşa sınır bölgeleri ve Lefkoşa Sur içerisinde Girne Kapısı ve Selimiye Camii’ni ziyaret eden gaziler, Arasta adı verilen halk çarşısını gezerek Rum ve Türk tarafları içinde en yakın sınır kapısı olan Lokmacı sınır kapısını görüp, Büyük Han’ı ziyaret etti. Daha sonra Rumların Türk köylerine saldırması sonucu oluşan Toplu Katliam köylerini ziyaret eden gazilere, burada toplu mezardan eşi ve 5 çocuğu çıkartılan Kamil Meriç tarafından o dönemin olayları canlı tarih olarak anlatıldı. Gazimağusa’da hayalet şehir denilen yerleri görüp Mağusa Sur içini gören gaziler, Sur içerisinde Deniz Kapısı, Lala Mustafa Paşa Camii, Venedik Sarayı Kalıntıları ve Namık Kemal Zindanı’nı inceledi. Yunusemre’li gaziler ikinci gün ise Mavi Köşk, askeriyenin içerisinde olan Dil Okulu ve Güzel Yurtta bulunan Askeri Gazino ve gazilerin savaştığı yerlere gezdi.
Kıbrıs gezisi’nin oldukça faydalı geçtiğini belirten gaziler, Yunusemre Belediyesi’ne ve emeği geçenlere teşekkür etti.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
10°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 23 Ekim 2019
İmsak 05:30
Güneş 06:52
Öğle 12:30
İkindi 15:30
Akşam 17:59
Yatsı 19:16

Gelişmelerden Haberdar Olun

@