Milletvekili Şahin’nden Başbağlar mesajı

Milletvekili Mustafa Şahin'den Başbağlar Katliamı Mesajı

Milletvekili Şahin’nden Başbağlar mesajı
banner230
Sivas Başbağlar katliamının yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, “Başbağlar sıradan bir terör olayı değildi, tertipli bir katliamdı” dedi.
Milletvekili Şahin açıklamasında, “Bizi birbirimize düşman etmek isteyen fesat yuvalarının içimizdeki uzantısı ve taşeronu olan hainler, önce 2 Temmuz 1993 günü Sivas’ta yapılan etkinlikleri provoke ederek Madımak Oteli’nde 37 kişiyi katlettiler. Hazırlanan senaryonun devamı olarak ise Madımak’tan üç gün sonra 5 Temmuz 1993 günü Başbağlar katliamını gerçekleştirmiştir” ifadelerine yer verdi.
Başbağlar saldırısında 210 evle beraber hayvan ve otların da ateşe verildiğini anımsatan Şahin, “33 can hunharca katledildi. Bunlardan bir çocuk, bir kadın ve 3 erkek yakılarak katledildi. Bu sıradan bir terör olayı değildi, tertipli bir katliamdı” dedi.
Her iki olayında aynı şer üslerinde planlandığını ve uygulandığını kaydeden Şahin, “Aradan geçen zaman içinde kimin kazandığına baktığımızda sonuç net bir şekilde tezahür etmiş bulunmaktadır. Başbağlar’da öldürülen de, Madımak’ta yakılan da aynı coğrafyanın ve iklimin insanlarıdır. Madımak’ta da Başbağlar’da da en temel insan hakkı olan yaşama hakkına kastedilmiştir. Bu gerçeğin çıkarılmak istenen fitneden başka hiçbir açıklaması olamaz. Her iki katliam da bölge insanının asırlardır. Süregelen kardeşliğine, komşuluğuna, akrabalığına, barış ve huzuruna yönelik bir tavır ve açılmış savaştır” şeklinde konuştu.
Sivas ile Başbağlar’daki katliam yapanların aynı el olduğunu dile getiren Şahin, “Madımakla insanlığın yüreğine düşen ateş Başbağlarla bağırları dağlamıştır. Masum Anadolu insanı Alevisiyle, Sunnisiyle ayni şer odağının hedefi olmuş ve bu menfur saldırılarla kimileri Türkiye’de bir mezhep çatışmasını iklimlemek istemiştir. O gün Alevi-Sünni çatışması çıkarmaya çalışanlar ile günümüz Türkiye’sinde Türk-Kürt çatışmasını körüklemeye çalışanlar şüphesiz aynı düşüncenin tezahürüdür.
Madımak olaylarını ne kadar kınıyorsak Başbağlar katliamını da kınamak durumundayız. Çok daha önemlisi her iki acı üzerinden siyaset yapmaya çalışan bir akbaba siyasetine ve siyasetçilerine fırsat vermemeliyiz.
Sivas olayları, ülkemiz açısından acı bir sahifedir. İnsanlarımızın duyarlılığı sayesinde bu elim hadise hep gündemdeki yerini korumuştur. Ancak, acı olan bir başka yönü de vardır. Medyada yer aldığı şekliyle, Erzincan Başbağlar katliamı, Sivas’a misilleme olarak yapıldığıdır. Bu tehlikeli anlayışı şiddetle kınıyorum. Sivas’taki hadisede hayatlarını kaybedenlerin ve yakınlarının acılarını yürekten paylaşıyorum. Ne var ki Sivas olaylarını kınarken, Başbağlar’ı hiç gündeme getirmeyenleri, oradaki acıyı acıdan saymayıp istismara kaçan siyasetçileri de o hain eller kadar acımasız bulduğumu ifade etmek durumundayım. Gelin toplumsal çatışmaya karşı barış ve kardeşliği güçlendirelim. Ezberleri bozalım, kamplaşmalara izin vermeyelim. Anadolu insanının feraseti, olgunluğu, milli ve manevi değerlere olan bağlılığı, ruh dünyasının zenginliği buna asla müsaade etmeyecektir. Aynı havayı teneffüs eden, aynı topraklar üzerinde yaşayan, aynı tarihe sahip, akrabalık bağlarıyla birbirine bağlı olan bizleri, hain eller, karanlık odaklar birbirimize hasım ve düşman yapamayacaktır. Bunu tarihte denediler olmadı. Maraş’ta, Sivas’ta, Başbağlar’da yapmaya çalıştılar yine olmadı. Yarın da olmayacak. Bizim birliğimizi bozmaya çalışanlar beyhude bir uğraş içindeler.
Bu memleket Sivasıyla, Başbağlarıyla bizimdir. Hain odakların, birlik ve beraberliğimizi sabote ettikleri bu hadiselerdeki duygu seli bir tarafı yaparken, diğer tarafı yıkmamalıdır. Bu bağlamda tarihi kirleten, masumiyeti zedeleyen, adaleti örseleyen, her şiddet hareketini telin ediyorum. Gerek TBMM çatısı altında gerekse de TBMM dışında Terörü meşru bir yol olarak görenlerle, bu uğurda masum insanlarımızın canlarına kastedenleri ve uzantılarını lanetliyor ve kınıyorum” ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE