Bakan Çelik’ten “Bakur” Belgeseline Sansür İddialarına İlişkin Açıklama

Kültür Ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in Referans Gösterdiği Haber.

Bakan Çelik’ten “Bakur” Belgeseline Sansür İddialarına İlişkin Açıklama
banner230
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Bakur” belgeselinin 34. İstanbul Film Festivali’ndeki sansür iddialarına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada bir haber referans göstererek, “Terör terördür; her türlü demokratik değerin düşmanıdır, özgürlüğün düşmanıdır. Kendi yasal mükellefiyetlerini yerine getirmedikleri halde "sansür var" diye yalan beyanda bulunanlar ve onlara destek verenler, gerçeği gizliyorlar. Ayrıca bu haberde görüldüğü gibi açıkça terör propagandasına zemin olmalarına ne diyecekler acaba? Hiçbir demokratik değer ve evrensel özgürlük kriteri teröre destek verilmesini makul görmez. Bu kadar profesyonel organizasyonlarda bu kadar açık terör propagandasına destek verilmesi izah edilemez. Terör terördür; her türlü demokratik değerin düşmanıdır. Özgürlüğün düşmanıdır. Birileri çıkıp ‘çözüm süreci’ varken bu yaklaşımların doğru olmadığını söylüyor. Çözümü anlamamışlar hala” ifadelerini kullandı.
“Çözüm süreci, birilerinin terörü meşrulaştırma süreci değildir. Terörü sona erdirme sürecidir” diyen Çelik, şunları kaydetti:
“Çözüm süreci terörün sona erdirilmesi için kararlılıkla yürütülmektedir. Bunu terörü meşrulaştırmak için istismar etmeye kalkanlara müsaade edilemez. Öte yandan bazı milletvekilleri özgürlükten bahsederken çifte standart üretiyor. Bunların mantığını takip ederek özgürlük adına terör propagandasına izin verilirse, yarın birileri DAEŞ adlı terör örgütünü öven bir yapım için de yasalar karşısında istisna isterler. İlkeli olmak her işin başı olmalıdır. Birileri ‘festival’ kelimesi ile ‘terör’ün yan yana geleceğini düşünüyorsa, biz asla ve asla bu düşüncede değiliz ve olmayacağız. Bu müstemleke zihniyeti Türkiye’de terörü övmeyi özgürlük olarak sunarken herhangi bir Avrupa ülkesindeki terör örgütünün propagandasını yapmayı aklından bile geçiremez. İlkeli olmak her zaman ve mekan için geçerli olmalıdır. Terörün propagandasını ‘acılarımızı iyileştirmek’, ‘özgürlük’, ‘empati kurmak’, ‘özgür bir kültür sanat ortamı oluşturmak’, ‘devletin baskısına direnmek’ argümanlarıyla meşrulaştırmaya çalışanlar, tutumlarını hiçbir evrensel değerle izah edemezler. Söyledikleri açık terör propagandasının makyajıdır. Özgürlüğe ve demokrasiye düşman bir tutumdur. Gerçek bir özgürlük felsefesi bu ilkelliğe izin vermez. Kuşkusuz Kültür Bakanlığı özgürlükten ve demokratik değerlerden yanadır. Her türlü kültürel üretim için bu ortamı desteklemektedir. Bunun kırmızı çizgileri ise evrensel kriterlerle belirlenmiştir. Terör propagandası bu kırmızı çizgilerin önde gelenidir.”
YORUM EKLE