Aşure Geleneği Yaşatıldı

Konya'da Aşure Geleneği Aşure İkrami İle Yaşatıldı

Aşure Geleneği Yaşatıldı
banner230
Konya Büyükşehir Belediyesi, Muharrem ayının 10’undaki “Aşure Günü” nedeniyle şehrin farklı noktalarında vatandaşlara aşure ikram etti.
Cuma namazı sonrası Hacıveyiszade Camii, Zafer Meydanı ve Mevlana Meydanı’nda aşure etkinliklerine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, gelenekleri yaşatma ve yeni kuşaklara taşıma konusunda hep birlikte çalışmak gerektiğini söyledi. Aşure geleneğinin önemine dikkat çeken Başkan Akyürek, “Aşure geleneği hem inancımızdan hem değerlerimizden gelen çok güzel bir gelenek. Bugün Konya’nın her bölgesinde sivil toplum kuruluşlarımız, belediyelerimiz, milletvekillerimiz aşure dağıtıyor. Birçok önemli olayın gerçekleştiği Muharrem ayı ve aşure günü vesilesiyle Cenab-ı Hak’tan İslam alemi ve insanlık için sıkıntıların ortadan kalkmasını, zalimlerin zulmünün sona ermesini, mazlumların kurtuluşuna vesile olmasını diliyoruz” dedi.
AK Parti Konya Milletvekili Hüsniye Erdoğan da tüm İslam aleminin hicri yeni yıllarını, aşure gününü tebrik ederek, “Osmanlı ecdadımız 600 yıl nasıl barışın teminatı olarak görüldüyse; her ırktan, her milletten insanımız nasıl bir arada yaşadıysa biz de o kültüre sahibiz. Biz Türkiye toprakları içerisinde, vatanımız, bayrağımız ve geleceğimizin umutlarını hep beraber yeşerterek kardeşlik içinde yaşayacağız” dedi.
AK Parti Konya Milletvekilleri Hüsniye Erdoğan, Muhammed Uğur Kaleli, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Hacıveyiszade Camii, Zafer Meydanı ve Mevlana Meydanı’nda “Haydi Bismillah” diyerek halka aşure dağıttılar.
Zafer Meydanı ve Mevlana Meydanı’nda aşure ikramı esnasında Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın konseri de büyük ilgi gördü.
YORUM EKLE