İstanbul ve Trakya ormanlarının "Yangın Risk Haritası" çıkarıldı

İstanbul, Kırklareli, Edirne Ve Tekirdağ İllerinin Ormanlarına Ait "yangın Risk Haritası", Bilgisayar Ortamında Ve Web Tabanlı Çalişan Programla 15 Adet Kriter Ve Bunlara Ait Bilgiler Işiğinda Ortaya Çikarildi

İstanbul ve Trakya ormanlarının "Yangın Risk Haritası" çıkarıldı
banner230
Orman ve Su İşleri Bakanlığı, görev sahasındaki her alanda teknolojiyi yakından takip etme ve yeni projeler geliştirme çalışmaları çerçevesinde, İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında yer alan İstanbul’daki ve Trakya’daki ormanların ’Yangın Risk Haritası’nı çıkardı.
İstanbul, Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ illerinin ormanlarına ait "Yangın Risk Haritası", bilgisayar ortamında ve web tabanlı çalışan programla 15 adet kriter ve bunlara ait bilgiler ışığında ortaya çıkarıldı. Proje çerçevesinde öncelikle İstanbul ilinin 3 boyutlu sayısal modeli oluşturuldu. Bu modelden yararlanılarak eğim, bakı, yükseklik verilerine yangın organizasyonun da kullanılan bütün araç, bina, tesis, yol, meşcere haritası bilgileri eklenerek yangın organizasyonu için CBS (Coğrafi Veri Tabanı) oluşturuldu. Bu veri tabanında kuleler, ilk müdahale ekipleri, orman itfaiyesi, su kaynakları, yollar, idari ve mülki sınırlar eklendi.
Orman yangınlarıyla alakalı veri tabanı bilgileri tamamlandıktan sonra dünyada bu konuda kullanılan ve ülkemize uygun olan Ağaç Türü, Kapalılık, Ara Tabaka, Ölü Örtü, Eğim, Bakı, Yerleşim Yerine Uzaklık, Enerji Nakil Hatları, Demir Yolu, Kara Yoluna Uzaklık, Nemlilik, Sıcaklık, Yağış Miktarı, Rüzgar ve Yangın Sayıları gibi kriterler sisteme girilerek, bu kriterler üzerinden yangın risk haritaları çok riskli, orta riskli ve düşük riskli diye 3 grupta yapıldı.
Ayrıca projenin görünürlük analizi yapılarak ormanlık alanların mevcut yangın gözetleme kulelerinden görünür ve görünmeyen alanlar tespit edilerek, görünmeyen ormanlık alanlar için ek tedbirler alınması sağlandı.
“Ormanlarımızı Olası Yangınlara Karşı Koruyacağız”
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, orman yangınları ile mücadele konusunda ülkemizin oldukça başarılı olduğunu ve bu hususta teknolojiyi çok yakından takip ettiklerine değinerek, şunları söyledi:
“Akdeniz ülkeleri arasında yangınla mücadele konusunda ilk sıradayız. Malum teknolojinin sınırı yok biz de bu gelişmeleri yakından takip ederek kendi alanımıza uyarlıyoruz. İnşallah bu proje ile İstanbul’daki ormanlarımızı olası yangınlara karşı koruyacağız ve bu yangın sezonunu da en az kayıpla atlatacağız. Vatandaşlardan temennimiz orman yangınlarına karşı daha hassas davranmaları. Ormanlar hepimizin ortak malı ve biz bu ormanları en iyi şekilde koruyarak yarınlara, evlatlarımıza, torunlarımıza bırakmalıyız. Her fidan, her ağaç bir can bunu asla unutmamalıyız.”
YORUM EKLE