Kayseri Şeker iftar sofrası Doğu Türkistan, Suriye ve Irak Türkleri için kuruldu

Ramazan ayı boyunca Kayseri Şeker çalışanları, Çiftçileri Çiftçi Meclisi üyeleri ile Bölgelerde ve Şeker gölünde kurulan Kayseri Şeker İftar sofrası 2016 yılındaki son iftar sofrası Doğu Türkistan, Suriye ve Irak Türkleri için Şeker...

Kayseri Şeker iftar sofrası Doğu Türkistan, Suriye ve Irak Türkleri için kuruldu
banner230
Ramazan ayı boyunca Kayseri Şeker çalışanları, Çiftçileri Çiftçi Meclisi üyeleri ile Bölgelerde ve Şeker gölünde kurulan Kayseri Şeker İftar sofrası 2016 yılındaki son iftar sofrası Doğu Türkistan, Suriye ve Irak Türkleri için Şeker Gölünde kuruldu
Doğu Türkistan, Suriye ve Irak Türkleri onuruna verilen iftar yemeğine Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdür Levent Benli, Suriye Türkmen Meclisi Delegesi Abdurrezzak Muhammed, Irak Türkleri Temsilcisi Abdullah Afar, Şuayip Zalo ile Doğu Türkistandan, Suriyeden, Iraktan gelen Türkler aileleri ile birlikte iştirak ettiler.
Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay yapmış olduğu konuşmada; "Geçen sene Doğu Türkistanlı kardeşlerimizle onların mekanlarında bir iftar programı gerçekleştirmiştik. Bizim de hafızalarımızda iz bırakan derin bir programdı. O gün okuduğumuz şiir de ‘’Senin canın benim canım, bir can değil mi senin için benim canım kurban değil mi’’ demiştik. Bugün de aynısını diyoruz size canımız kurban. Biz kardeşiz. Buraya geldiğimizde insanlar bize siz ensarsınız dediler. Ensar vasfını bize yakıştırıyorsanız elbette sizde muhacirsiniz. Keşke o vasfı layıkıyla taşıyabilsek" dedi.
Başkan Akay, "Siz ailelerinizi kurtarmak için ülkelerinizi terk ettiğiniz. Göçmen durumuna geldiniz. Türk milleti size kucak açacaktı. O kucak açıldı elbette. Sizler de burayı elbette bir yurt olarak benimseyeceksiniz. Bizim ecdadımız sizin geldiğiniz yerlerden asırlar önce gelmiş. Bugünde şartlar böyle gerektirmiş. Zulümden kaçarak siz geldiniz. Sonuçta o Ata Yurdu bu Anadolu’yu besleyen bir kaynak. Türk milleti size kucak açmakla herhangi bir şeyini kaybetmiyor. Aksine siz bu ülkeye yeni bir enerji katıyorsunuz. Yeni bir kan yeni bir can getiriyorsunuz. Biz bunu böyle kabul ediyoruz. Türk milletinin daha güçlü olması lazım. Biz bu anlayışla çalışıyoruz. Çünkü Orta Asya, Kafkaslar, Balkanlar hatta Afrika bile bize gözlerini açmışlar bekliyorlar. Bizim oradaki kardeşlerimiz kendilerini kucaklamamızı kanatlarımızın altına almayı bekliyorlar. Onun için biz güçlü olmak durumundayız. İnanıyorum ki sizde bu milletin gücüne güç katacaksınız. Bu ülke dünyadaki tüm Türk, Müslüman ve mazlumlara sahip çıkacak. Burada sizleri misafir etmekten dolayı da çok mutluyuz. Soframızı şereflendirdiniz. Cenabı Allah bayram güzelliklerini yaşatsın sizlere. Hepinize teşekkür ediyorum" dedi.
YORUM EKLE