Sağlık Personelinin Döner Sermaye Sorunu Çözüldü

Sağlık-sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, Sendikanın Girişimleriyle Sağlık Personelinin Döner Sermaye Sorunlarını Çözdüklerini Açıkladı.

Sağlık Personelinin Döner Sermaye Sorunu Çözüldü
banner230
Sağlık-Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, sendikanın girişimleriyle sağlık personelinin döner sermaye sorunlarını çözdüklerini açıkladı.
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun 21.08.2015 tarih ile "Aylık Gelir ve Dağıtılacak Ek Ödeme" konulu yazısına istinaden başlayan sağlık personelinin döner sermaye mağduriyeti tamamen çözüldüğünü anlatan Ekrem Özdemir, "Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun 21.08.2015 tarih ve ’aylık gelir ve dağıtılacak ek ödeme’ konulu yazısında özetle sadece sabit ek ödeme miktarı döner sermaye komisyonunun maksimum karar alabileceği miktarı aşıyorsa döner sermaye komisyonunda, performansa dayalı ek ödeme için karar alınmaması; sabit ek ödeme miktarı döner sermaye komisyonunun maksimum karar alabileceği miktarın altında kalıyorsa sabit ek ödeme ile bu tutar arasındaki fark kadar performansa dayalı ek ödeme yapılması için döner sermaye komisyonunda karar alınması gerektiği vurgulanmıştı. Buna göre Türkiye’de yaklaşık 120 hastane hiç döner sermaye dağıtamayacak seviyeye gelmekte, yaklaşık 500 civarında hastane ise daha az ek ödeme dağıtarak sağlık çalışanları mağdur olmaktaydı” dedi.
YÜZDE 65’E KADAR DAĞITMA YETKİSİ
Sendikalarının girişimleri ile tüm genel sekreterliklere ulaşıldığını, gerekli bilgilendirmeler yapılarak bu mağdur olan hastanelerin hazine payının düşürülmesinin sağlandığını ifade eden Ekrem Özdemir, şöyle devam etti:
Bu çalışmamızla mağduriyetler azaltılmış fakat tam olarak çözüm olmamıştı. Bu mağduriyeti tamamen çözmek için ’209 sayılı kanunun 5. maddesine göre Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, bu fıkrada öngörülen oranları kamu hastane birlikleri bazında hesaplamaya da yetkilidir; ancak bu halde dahi yüzde elli oranı, her bir sağlık tesisi bazında yüzde altmış beşi geçemez.’ Hükmü gereğince hazine payının düşürülmesi yanında genel sekreterliklere mağdur olan hastanelere yüzde 65’e kadar dağıtma yetkisinin verilmesinin sorunu tamamen çözeceği sendikamızca değerlendirilmiştir. Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu, sendikamızın girişimleri sayesinde hazine payının düşürülmesi yanında genel sekreterliklere de, yüzde 65’e kadar döner sermaye dağıtma yetkisini vermiş olup sağlık personellerinin döner sermaye mağduriyetleri tamamen çözüme kavuşturulmuştur” dedi.
YORUM EKLE