ASİMDER’den Şili Alt Meclisi’ne Tepki

Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel Gülbey, Şili Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğine mektup yazarak, 1 ile 2 Nisan tarihlerinde Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan toprağı Karabağ...

ASİMDER’den Şili Alt Meclisi’ne Tepki
banner230
Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Genel Başkanı Göksel Gülbey, Şili Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğine mektup yazarak, 1 ile 2 Nisan tarihlerinde Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan toprağı Karabağ bölgesindeki çatışmalarından dolayı Azerbaycan’ı kınayan Şili Alt Meclisi’ne tepki gösterdi.
ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, yaptığı açıklamada, Ermenistan silahlı kuvvetleri ve gönüllü Ermeni silahlı gruplarının 1992 yılında Rusya destekli olarak Karabağ bölgesine saldırdığını ve taş üstünde taş bırakmadığını belirterek, 100’lerce silahsız sivil insanı katleden Ermenilerin, Azerbaycan’ın yüzde 20 toprağını işgal ettiğine dikkat çekti. Gülbey, “Bunu tüm dünya kamuoyu kabul edip AGİT grubunda resmi kararlar alırken, ‘Ermenistan şartsız Karabağ bölgesinden çıksın’ diye MİNKS grup çalışmaları başlatılmıştı iki ülke arasında. Bu gerçekler göz önündeyken Şili Alt Meclisi’ne Ermeni lobisi ve onların yalakası olan yandaşlarının sunmuş oldukları bu kınama tasarısını kabul edip Azerbaycan’ı kınaması ciddiyetsizlik ve saçmadır. Ermeni lobisinin artık inandırıcılığını kaybetmiş ve adeta yalan makinesine dönüşmüştür. Dünya ülkelerinin bu yalanlara kanmamaları gerekir. Azerbaycan yaptığı savaşta işgal edilmiş topraklarını işgalden kurtarmıştır. 19915 Ermeni iddiaları nasıl yalansa, ‘Azerbaycan savaş ihlali yaptı, ateşkesi bozdu’ yalanı da o kadar yalandır. Ermeniler Hıristiyan inancının arkasına saklanarak aynı inanca mensup ülkelere karşı dini sömürge yaparak bir acındırma siyaseti ile yandaş bulup parlamentolarından ya siyasi baskı ile ya para desteği sözleriyle bu tür kararları aldırtıyorlar” şeklinde konuştu.
Şili Cumhuriyeti yetkililerine iletilmek üzere Şili Ankara Büyükelçiliğine mektup göndererek, alınan karara karşı tepkilerini dile getiren ASİMDER Genel Başkanı Gülbey, “Şili parlamentosunun Ermeni meselesinde aldığı karar yeni değil daha öncede 1915 Ermeni iddiaları hakkında da ‘Soykırım’ olarak kabullenmiş, Türkiye’yi de suçlamıştır. Şili Cumhuriyeti yetkililerine bu mektupla seslenmek istiyoruz. Eğer bu tek taraflı tutumunuz devam ederse, bizlerde ASİMDER ve STK’lar olarak ülkenize karşı kınamalarımız ve tepkilerimiz devam edecektir” dedi
Gülbey, ASİMDER tarafından yazılan kınama mektubunu Şili Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğine gönderildiğini de sözlerine ekledi.
YORUM EKLE