banner271

Yeni patates çeşitleri geliştirilecek

NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinin (NEVÜ), Doğa Tohumculuk şirketiyle patates tohumu ve çeşitliliğinin arttırılmasına yönelik ortak araştırma çalışması yürüteceği bildirildi. NEVÜ'den yapılan açıklamada,...

Yeni patates çeşitleri geliştirilecek
banner230

NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinin (NEVÜ), Doğa Tohumculuk şirketiyle patates tohumu ve çeşitliliğinin arttırılmasına yönelik ortak araştırma çalışması yürüteceği bildirildi.

NEVÜ'den yapılan açıklamada, Türkiye'nin önemli patates üretim ve depolama merkezlerinden Nevşehir'de, yeni patates çeşitlerinin kazandırılması amacıyla çalışma yapılacağı belirtildi.

Bu amaçla NEVÜ'nün tohumculuk alanında öncü şirketler arasında yer alan Doğa Tohumculukla ortak araştırma projesi yürüteceği ifade edilen açıklamada, NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı ile Doğa Tohumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Karahan'ın çalışmalar için bir araya gelerek istişarede bulunduğu kaydedildi.

Çalışmanın, patates tohumu ve devamındaki seleksiyon çalışmaları ile bölgedeki ürün çeşitliliğinin artırılmasına katkı sağlayacağına işaret edildi.

YORUM EKLE