Uluslararası Işık-2016 Tatbikatı Konya’da Yapıldı

Uluslararası Işık-2016 Tatbikatı, Türkiye’nin yanı sıra 5 ülkenin katılımıyla Konya’da yapıldı. Gerçek mühimmat atışlarının yapıldığı tatbikatta senaryo gereği düşen bir askeri uçak ile helikopterin personeli kurtarıldı.Konya...

Uluslararası Işık-2016 Tatbikatı Konya’da Yapıldı
banner230
Uluslararası Işık-2016 Tatbikatı, Türkiye’nin yanı sıra 5 ülkenin katılımıyla Konya’da yapıldı. Gerçek mühimmat atışlarının yapıldığı tatbikatta senaryo gereği düşen bir askeri uçak ile helikopterin personeli kurtarıldı.
Konya 3. Ana Jet Üssündeki Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi Komutanlığı bünyesinde gerçekleşen Uluslararası Işık 2016 Tatbikatına, Azerbaycan, KKTC, Macaristan, Romanya, Suudiarabistan ile Türkiye Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinden 357 personel 30 hava unsuru katıldı.
Konya Atış Sahasında yapılan tatbikatta senaryo gereği; düşman sahasında füze ile vurulan bir uçağın pilotu paraşütle sağ olarak yere indi. Pilotu kurtarmak için operasyon düzenlendi. Bölgeye CASA nakliye uçağı ile indirilen 4 kişilik kurtarma ekibi kazazede pilota ulaştı. Kurtarma ekibinin verdiği bilgi doğrultusunda F-16’lar kurtarma ekibine yaklaşan düşman kuvvetlerin zırhlı personel taşıyıcılarını lazer güdümlü bombalarla imha etti. 3 helikopterden oluşan bir grup hava aracının bölge kontrolü yaptığı sırada yerden ateş gelmesi üzerine karşılık verildi. 4 helikopterden oluşan ikinci grup yerdeki askeri personeli alarak uzaklaşmak isterken düşman ateşi ile bir helikopter düştü. Düşen helikopterdeki personeli kurtarmak için düzenlenen ikinci harekatta, 2 jet hedefleri vururken kazazede personel askeri helikopterlerle alınarak bölgeden uzaklaştı. Gerçek mühimmatın kullanıldığı atışlarda 10 hedef imha edildi.
Tatbikatı izlemeye Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Hava Korgeneral Mehmet Şanver’in yanı sıra katılımcı ülkelerden üst düzey komutanlar katıldı.
Tatbikatta amacın, Personel Kurtarma Harekâtı kapsamında komuta kontrol sürecini denemek ve geliştirmek, Muharebe Arama Kurtarma Görev Kuvveti unsurlarının (jet, komuta kontrol uçağı ve helikopter pilotları) eğitim seviyelerini artırmak olduğu bildirildi.
YORUM EKLE