Turkcell, 4.5G şebekesiyle akıllı şehirlere değer katacak

- Hava kirliliği, gaz, sıcaklık ve nem oranlarını gösteren akıllı şehir bileşenleri Türkiye'de "ilk kez" Dar Bant-Nesnelerin İnterneti (NB-IoT) teknolojisiyle Turkcell'in 4.5G şebekesi üzerinde çalıştırıldı - Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Grup Başkanı Sezgin: - "Dar Bant-Nesnelerin İnterneti, akıllı şehir uygulamalarının yanı sıra birçok sektörde yenilikçi çözümleri mümkün kılacak"

Genel 23.01.2017, 12:53
Turkcell, 4.5G şebekesiyle akıllı şehirlere değer katacak
banner230

İSTANBUL (AA) - Hava kirliliği, gaz, sıcaklık ve nem oranlarını gösteren akıllı şehir bileşenleri Dar Bant-Nesnelerin İnterneti (NB-IoT) teknolojisiyle Türkiye'de "ilk kez" Turkcell'in 4.5G şebekesi üzerinde çalıştırıldı.

Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, şirketin mobil altyapısı milyarlarca cihazın birbirine bağlanacağı bir dünya için şimdiden hazırlanıyor. Bir yandan 4.5G altyapısına yatırım yapmaya devam eden Turkcell, bir yandan da 4.5G ve 5G teknolojileri ile hayata girecek yeni nesil inovatif uygulamaların akıllı şehirler için de kullanımıyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

Yeni teknolojilerle hayatı kolaylaştırmaya ve değer katmaya yönelik olarak öncü uygulamalar geliştiren Turkcell, son olarak Dar Bant-Nesnelerin İnterneti teknolojisini üstün 4.5G şebekesinde test etti. Test sırasında Türkiye'de ilk kez akıllı şehirler için kritik öneme sahip hava kirliliği oranının tespiti, gaz, sıcaklık ve nem ölçümü gibi 4 farklı durum 4.5G üzerinden uçtan uca başarıyla iletildi.

İnsanların yanı sıra nesnelerin de internet üzerinden birbirleriyle haberleşmelerini ifade eden Nesnelerin İnterneti teknolojileri üzerine Turkcell Kartal Plaza'da Ericsson ile birlikte gerçekleştirilen çalışmalar sırasında farklı değerleri ölçen sensörler, Dar Bant teknolojisi sayesinde 4.5G'nin sağladığı düşük gecikme süreleriyle ölçüm sonuçlarını aktarmayı başardı.

Sensörlerle toplanıp 4.5G şebekesiyle bulut üzerine iletilen veriler, analiz araçlarıyla anlamlı ve faydalı bilgilere dönüşerek sürdürülebilir şehir ortamının sağlanmasına katkı sağlayacak.


- "Şebekemizi en yeni teknolojilere hazır hale getiriyoruz"


Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Grup Başkanı Gediz Sezgin, konuya ilişkin değerlendirmesinde, en yeni teknolojileri müşterilerine sunmak için aralıksız çalıştıklarını bildirdi.

4.5G'nin devreye girmesiyle birlikte hızla hayata giren yeni teknolojilerin en önemlilerinden birinin de Dar Bant-Nesnelerin İnterneti olduğunu belirten Sezgin, akıllı şehir uygulamalarının yanı sıra birçok sektörde yenilikçi çözümleri mümkün kılacak olan Dar Bant-Nesnelerin İnterneti ile yakın gelecekte milyarlarca cihazın birbirleriyle haberleşeceğini ifade etti.

Sezgin, 2025 yılında bu teknolojinin yaratacağı ekonomik değerin 3 trilyon doları aşmasının beklendiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Böylesine büyük bir hacim yaratacak teknolojiyi sunmanız için çok güçlü bir 4.5G altyapısına sahip olmanız gerekiyor. Türkiye'de hem rakiplerimizden farklı olarak 4.5G'de sahip olduğumuz frekanslar hem de geniş kapsamımız sayesinde Dar Bant-Nesnelerin İnterneti teknolojisinde de en iyi hizmeti biz sunacağız. Şebekemizi en yeni teknolojilere hazır hale getiriyoruz. Türkiye'nin Turkcell'i olarak ülkemizi en yeni teknolojilerle buluşturmak için sürekli araştırma ve yatırımlarımızı sürdürüyoruz."

Bu çalışmalarının bir parçası olarak geçen günlerde Türkiye'de gerçek 5G ekipmanlarıyla ilk hız testini gerçekleştirdiklerini aktaran Sezgin, saniyede 24.7 Gbit hıza ulaşan testin dünyada yapılan ilk 5G testlerinden biri olduğuna dikkati çekti.


- Birçok sektörde yenilikçi çözümlerin önünü açacak


Dar Bant-Nesnelerin İnterneti ile mevcut 4.5G altyapısı kullanılarak geniş kapsama, düşük güç tüketimi, yüksek sayıda ve güvenlikte bağlantı yapılabilecek. Birçok sektörde yenilikçi çözümlerin önünü açacak olan bu teknolojiden en çok akıllı şehirlerde yararlanılacak. Teknolojinin yaygınlaşmasıyla tarımdan ulaşıma, çevreden eğitime sayısız konuda yaşama katkı sağlayacak çözümler üretilecek.

Dar Bant-Nesnelerin İnterneti teknolojiyle hayatı kolaylaştıracak çözümlerden bazıları şunlar:

"Ağırlık sensörüyle çöp konteyner doluluğuna göre çöp toplama. Sayaç sensörleriyle her türlü sayacın uzaktan takip edilmesi. Dokunma sensörü ile her türlü dokunmatik uygulamalar. Parmak izi sensörü ile giriş çıkış kontrolü ve alarm mekanizmaları. Otopark sensörleriyle otoparklarda önceden yer rezerve etme sayesinde yakıttan ve zamandan tasarruf. Vücut sensörleriyle bireysel sağlık ve spor aktivite takibi. Nem ve sıcaklık ölçümüne göre dış ortamlarda, örneğin ormanlarda otomatik yangın söndürme. Nem ölçümüne göre tarım alanlarının otomatik sulanması. Su kalite sensörü ile tüm su kaynaklarının uzaktan takibi. Her türlü su ve gaz seviyesinin uzaktan takibi. Tüm binaların kızılötesi ile ısı takibi yapılarak aşırı ısınma yaşanan binalara önlem alınması. Tüm şehir aydınlatmasının otomatik kontrolü ile enerji tasarrufu sağlanması ve uzaktan arıza tespiti. Bina içi sıcaklığa göre ısıtma ve soğutmanın tüm binalarda akıllı hale getirilmesi."


Yorumlar (0)
banner287
banner269
Namaz Vakti 10 Aralık 2019
İmsak 06:13
Güneş 07:41
Öğle 12:39
İkindi 15:06
Akşam 17:27
Yatsı 18:50

Gelişmelerden Haberdar Olun

@