TŞOF’tan İstanbul İçin ’Korsan Taksi’ Uyarısı

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Yönetim Kurulu üyesi ve İstanbul Bahçelievler Şoförler Odası Başkanı Halit Yılmaz, son 4-5 aydır İstanbul’da K belgeli kamyonet tipi araçlarla ’Hafif yük ve eşya taşınır’ ibaresi...

Genel 25.10.2015, 10:48
TŞOF’tan İstanbul İçin ’Korsan Taksi’ Uyarısı
banner230
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Yönetim Kurulu üyesi ve İstanbul Bahçelievler Şoförler Odası Başkanı Halit Yılmaz, son 4-5 aydır İstanbul’da K belgeli kamyonet tipi araçlarla ’Hafif yük ve eşya taşınır’ ibaresi kullanılarak kaçak yolcu taşımacılığı yapıldığının tespit edildiğini açıkladı.
18 bin ticari taksinin bulunduğu İstanbul’da son günlerde yaşanan ’korsan taksi’ tartışmaları konusunda açıklama yapan Halit Yılmaz, "Günümüzün modası K kelgeli korsan kamyonetlerdir. 4-5 aydır korsan kamyonetlerle hem yolcu hem de eşya taşımacılığı yapılmaktadır. Oysa K belgeli bu tip araçların kullanım amacı sadece yük taşımacılığı olmasına rağmen, taksici esnafımızın ekmeğine göz dikerek kamyonetlerini sarı renkte boyatıp, araçlarının üst kısmına taksi şapkası takarak aracın cam altında dama işareti koyarak ’korsan taksi taşımacılığı’ yapmaktadırlar" ifadelerini kullandı.
"EMEK VE VERGİ HIRSIZLIĞI YAPILIYOR"
Taksici esnafını mağdur eden bu tür çalışmaların acilen önüne geçilmesi gerektiğinin altını çizen Yılmaz, "Her gün birileri farklı bir şekilde ekmeğimizi elimizden alıyor ve almaya çalışarak, çoluk çocuğumuzun rızkını çalıyorlar. Ayrıca UBER diye bir firma internet üzerinden korsan taksicilik yapıyor. UBER denilen bu şirket akıllı telefonlar üzerinde uygulamaya koyduğu program ile site üzerinden topladığı yolcuları korsan olarak taşımakta. Dünyada ve Avrupa da aynı sistemle çalışma yapan UBER şirketi birçok Avrupa ülkesinde yapamadığını ve elde edemediğini İstanbul’da yapmaya çalışıyor. Devlete bir kuruş vergi vermeyen bu emek hırsızlarına zaman kaybedilmeden dur denilmeli" dedi.
"KORSAN TAŞIMACILIK SIKI DENETLENMELİ"
Yılmaz, korsan yasası çıktığında tüm Türkiye de faaliyet gösteren ticari taksici esnafının bayram ettiğini ifade ederek, şunları kaydetti:
"Korsan yasası ticari araç sahiplerinin hakkını korumak ve vergi kaybını önlemek için çıkarılmıştı. Ama İstanbul da, korsan çalışan emek hırsızları değil de, ticari araçla yolcu taşımacılığı yapan taksici, minibüsçü ve servisçi 60 gün trafikten men edildi ve edilmeye de devam ediliyor. TŞOF olarak bu hatanın düzeltilmesi için uğraşırken şimdide karşımıza K belgeli kamyonetler çıktı. Bu araçlar için kolluk kuvvetleri uygulamaya gittiğinde K belgesini gösteriyor ve aracın arkasına mahsus bir şekilde koyulan ya bir televizyon ya da bir iki bavul göstererek kamyonetcilik yaptıklarını iddia ediyorlar. Oysa taksicilik yapıyorlar. K belgesi adı altında yapılan taşımacılığın usul ve esasları hakkında düzenleme ile amaç dışı çalışanların belgelerinin iptali sağlanmalı. Korsan çalışan bu araçların ticari taksiye benzer renk veya her hangi bir işaret olması halinde amaç dışı çalıştıkları için K belgeleri iptal edilmeli ve araçlar 60 gün bağlanmalı. Taksici esnafımızın mağduriyetinin giderilmesi için gereken tüm girişimleri yapacağız. Bu emek hırsızlarına zaman kaybedilmeden dur denilmelidir."
Yorumlar (0)
banner287
banner269
12°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 19 Ekim 2019
İmsak 05:26
Güneş 06:48
Öğle 12:31
İkindi 15:35
Akşam 18:05
Yatsı 19:21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@