’Tekne Orucu’ tutan çocuklar son iftarını Eyüp Sultan’ın gölgesinde yaptı

Eyüp Belediyesi’nin Ramazan ayına yönelik en önemli projelerinden olan ’Tekne Orucu’ projesi kapsamında her gün öğlene kadar oruç tutan çocuklar, son iftarını da Eyüp Sultan’da yaptı.Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın tarafından...

Genel 03.07.2016, 14:49
’Tekne Orucu’ tutan çocuklar son iftarını Eyüp Sultan’ın gölgesinde yaptı
banner230
Eyüp Belediyesi’nin Ramazan ayına yönelik en önemli projelerinden olan ’Tekne Orucu’ projesi kapsamında her gün öğlene kadar oruç tutan çocuklar, son iftarını da Eyüp Sultan’da yaptı.
Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın tarafından oruç tutma çağına gelmemiş çocuklara orucu öğretmek ve çocukları Ramazan ayına ilişkin bilinçlendirmek amacı ile başlatılan ’Tekne Orucu’ projesi kapsamında yarım gün oruç tutan çocuklar, son iftarlarını Eyüp Sultan’da yaptı. Çocukların iftarı öncesi Eyüp Sultan Meydanına gelen Yazar Senai Demirci, çocuklarla sohbet ederek, onlara Ramazan ayını ve bu ayda yapılan ibadetleri anlattı. Karagöz-Hacivat oyunları eşliğinde eğlenerek oruç vaktini bekleyen çocuklar, öğle ezanının okunmasının ardından Filistin ve diğer Müslüman ülkelerdeki çocuklar ve aileler için dua ettikten sonra ellerindeki barış balonlarını havaya bırakarak oruçlarını açtı.
"Maksadımız çocuklarımızı oruç tutmaya alıştırmak"
Tekne Orucu projesinin çocuklar için önemli olduğunu belirten Eyüp Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Fatih Sanlav, "Tekne Orucu, çocuklarımızın oruca alışması için Eyüp Belediye Başkanımız Remzi Aydın tarafından özel olarak tasarlanan bir projeydi. Tekne orucuyla çocuklarımız sahura kalktılar ve öğlen ezanına kadar oruçlarını tuttular. Öğlen ezanıyla burada Karagöz-Hacivat ve meddah gibi çeşitli gösteriler, değerli üstadların söyleşileriyle güzel programlar oldu. Hem çocuklara hem ailelere dönük birtakım projelerimiz programlarımız oldu. Maksadımız tamamen çocuklarımızı oruca alıştırmaktı. Bir nebze katkımız olduysa ne mutlu bizlere" diye konuştu.
Orucunu açtığını belirten Ali Tav "Tekne orucu tuttum. Birazdan ezan okunacak orucumu açacağım. Annem ve babamla geldim. Eyüp Sultan’ı gezdim. Sonra da ziyaretler yaptık" dedi.
Tekne orucu tuttuğunu belirten Zeynep Yaren Ardınç ise, "Bugün Tekne Orucu tuttum. Arkadaşımla beraber orucumu açtım. Çok güzel bir şey yani insan küçük yaşta oruç tutmayı öğreniyor" ifadelerini kaydetti.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
10°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 14 Aralık 2019
İmsak 06:16
Güneş 07:44
Öğle 12:41
İkindi 15:07
Akşam 17:28
Yatsı 18:51

Gelişmelerden Haberdar Olun

@