14 Nisan 2015 Salı 15:20
Suriye Plakalı Araçların Tescil İşlemleri Yapılacak
banner230
Kilis İl Emniyet Müdürü Candemir Özdemir, Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkelerinden Türkiye’ye getirdikleri kendi adlarına tescilli araçların, geçici trafik belgesi verilmek suretiyle kayıt altına alınacağını söyledi.
İl Emniyet Müdürü Candemir Özdemir, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 51. maddesindeki değişiklikle, Türkiye’ye giriş yapan yabancılara ait araçlara geçici trafik belgesi ve tescil plakası verilmesi konusunda düzenleme yapıldığını belirtti. Özdemir, “Bu kapsamda Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkelerinden getirdikleri kendi adlarına tescilli araçlarının, ülkemizde geçici trafik belgesi verilmek suretiyle, kayıt altına alınmalarına ilişkin uygulama talimatında, Türkiye’ye 3 Nisan 2015 tarihinden önce giriş yapan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarına ait araçların tescil işlemleri 30 gün içerisinde yapılacaktır. 5 Mayıs 2015 tarihinden sonra geçici trafik belgesi ve tescil plakası almadan kullanıldığı tespit edilen araçlar trafikten men edilerek en yakın gümrük idaresine teslim edilecektir. 3 Nisan 2015 tarihinden sonra Ülkemize giriş yapan Suriye Arap Cumhuriyeti vatandaşlarına ait araçların tescil işlemlerinin ise araç sahiplerine ülkemize giriş yaptıkları yer gümrük idarelerince verilen belge ile 15 gün içerisinde Trafik Tescil birimlerine müracaat etmeleri halinde tescil işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir" ifadelerini kullandı.
Özdemir, Türkiye’de bulunan Suriyelilerin mağduriyet yaşamamaları için Trafik Tescil birimlerine müracaat etmeden önce şu belgeleri yanlarında bulundurmaları gerektiğini ifade etti:
“Gümrük idarelerince verilecek belge (geçici giriş yol belgesi, yabancı tanıtma belgeleri veya geçici koruma kimlik belgeleri, Maliye Bakanlığınca belirlenen 205 TL 30 kuruş harç bedelinin vergi dairlerine yatırıldığına dair ödeme belgesi, araçlarına ait mevcut tescil belgelerinin aslı ve yeminli tercüman tarafından düzenlemiş Türkçe tercümesi (Noter tasdikli), araç muayenelerini, araç muayene istasyonlarında yaptırdıklarına dair belge,Zorunlu trafik sigortasını yaptırdıklarına dair belge, Şoförler Cemiyetince tanzim edilecek üç adet Ek-1 formu ve bir adet tescil dosyası, Trafik Tescil birimlerinde müracaatlarının alınacağı matbu dilekçe, Geçici Trafik Belgesi ve tescil plakası almış olan araç sahiplerinin ülkemizden çıkış yapmak istemeleri durumunda Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Araç sahipleri işlemlerini bizzat kendisi veya kanuni vekilleri aracılığı ile de (noterden verecekleri vekaletname ile) yaptırabileceklerdir. Yukarıda belirtilen süreler içerisinde Trafik Tescil birimlerine müracaat ederek, araçlarının tescil işlemlerini gerçekleştirmeyen araç sahipleri hakkında, karayolları trafik mevzuatı çerçevesinde araçlarının trafikten men edilmesi işlemi uygulanacaktır.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.