Sular Çekilince Balıklar Telef Oldu

Adıyaman’da, su seviyesi azalan çayda toplu balık ölümlerinin yaşandığı ileri sürüldü.İddiaya göre, Adıyaman’ın Kömür Beldesi Girik mevkiinden gelen Halburcu çayında suların çekilmesi nedeniyle toplu balık ölümleri meydana geliyor....

Sular Çekilince Balıklar Telef Oldu
banner230
Adıyaman’da, su seviyesi azalan çayda toplu balık ölümlerinin yaşandığı ileri sürüldü.
İddiaya göre, Adıyaman’ın Kömür Beldesi Girik mevkiinden gelen Halburcu çayında suların çekilmesi nedeniyle toplu balık ölümleri meydana geliyor. Köylüler, inlerce balığın telef olmasına neden olan çayın, başka köylüler tarafından önü kesildiği için kuruduğunu ileri sürdü. Bölükyayla Kangölü Mahalle Muhtarı Abdullah Yıldırım, proje kapsamında suyun bir kısmının dereye bir kısmının ise sulama kanallarına akması gerektiği ancak dereye bırakılmadığı iddia ederek, ’’Halburcu çayının dereye bırakılması gereken kısmı bırakılmıyor. Suyu arazi sulamak için yukarı köyler sulama kanalına çeviriyor. Devlet Su İşleri’ne(DSİ) konuyla ilgili dilekçe verdim. Yaşanan bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor. Hem bizim bahçeler kuruyor hem de deredeki balıklar ölüyor” ifadelerini kullandı. Ekrem Tosun adlı köylü vatandaş ise “Suyu köylüler kanala doğru çevirdiği için su bizim köye kavuşmuyor. Bundan dolayı balıklar telef oldu. Bahçelerimiz kurumaya başladı” dedi.
DSİ AŞIRI SICAKLARA BAĞLADI
DSİ yetkililer ise aşırı sıcaklar sonucu oluşan kuraklık nedeniyle suyun debisinin düştüğü ve kaynakta yeterli su olmadığı için derenin kuruduğunu savundu. DSİ Şube Müdürü Hakan Kaya, suyun bir kısmının dereye bir kısmının da sulama kanalına bırakıldığını ancak su debisinin düşmesinden dolayı suyun belirtilen dereye ulaşmadığını kaydetti.
Kaya, yaşanan sıkıntıya kuraklığın sebep olduğunu dile getirdi.
YORUM EKLE