Silvan’da Kutlu Doğum Haftası Etkinliği

DİYARBAKIR (İHA) – DBP ve HDP tarafından, Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde Kutlu Doğum Haftası etkinliği düzenlendi.Etkinliğe, HDP Diyarbakır milletvekili adayı Nimettulah Erdoğmuş, Demokratik İslam Kongresi (DİK), Diyanet ve Vakıf Emekçileri...

Silvan’da Kutlu Doğum Haftası Etkinliği
banner230
DİYARBAKIR (İHA) – DBP ve HDP tarafından, Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde Kutlu Doğum Haftası etkinliği düzenlendi.
Etkinliğe, HDP Diyarbakır milletvekili adayı Nimettulah Erdoğmuş, Demokratik İslam Kongresi (DİK), Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası (DİVES) ve DİYA-DER üyelerinin de aralarında bulunduğu binlerce kişi katıldı. Kuran-ı Kerim’in okunması ile başlayan etkinliğin açılış konuşmasını DİK üyesi Mele Ekrem Baran yaptı. Baran’ın ardından konuşan Diyarbakır milletvekili adayı Nimettulah Erdoğmuş, sulhun, barışın, ıslahın ve bir arada yaşamanın temellerini atmak için yola çıktıklarını belirterek, “Bu uğurda, barış uğruna ilan edilmiş hakiki kardeşlik uğruna her türlü feragati, her türlü fedakarlığı yapmak üzere yola çıktık” dedi.
“Hepiniz çok iyi biliyorsunuz ki Kuran-ı Kerim’de insanlığı, beşeriyetin ilk kavgası kardeşler arası kavgadır ki, o kavga Hazreti Adem’in çocukları olan Kabil ile Habil arasındaki kavgadır” diyen Erdoğmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Kuran-ı Kerim bize bu örneği vererek adeta şu şekilde uyarmaktadır. Hepinizin atası olan hazreti Adem’in çocuklarını kaybettiği ilk imtihan, Allah’ın gazabını üzerine çeken Kabil’in ilk kaybı dökmüş olduğu kardeş kavgasıdır, kardeş kavgasıdır. Niçin o kavga oldu peki, sebepsiz bir kavganın oluşması mümkün müdür? Asla kardeş kavgası sebepsiz mümkün değildir. Sebebi Kabil sorumsuz davrandı, Habil’de sorumlu davrandı. Kabil dedi ki, ben efendiyim, ben tahakküm ederim, ben benim dedi, sen yoksun, seni tanımıyorum, sen benim için bir hiçsin dedi. İşte bu sorumsuzluk Kabil’i kardeş katili yaptı. Habil dedi ki, sorumlu davranacağım, ben elimi kardeşliğime uzatmayacağım, kardeşimin katli ile bir günah işlemeyeceğim dedi. İşte insanlık arasındaki bütün kavgaların temelinde bu yatmaktadır. Biz bugün hazreti peygamber efendimizin mübarek doğumlarını ihya ettiğimiz böyle bir haftada diyoruz ki, bütün acılara rağmen, bütün ızdıraplara rağmen, bütün kayıplara rağmen 40 yılda, 40 bin canın feda edilmesi bizlere adeta manen sesleniyor ve diyor ki, bunu unutmayın, sorumsuz davranmayın. Artık hiç bir insanın tırnağı bile taşa değmesin diyor. Adalet temelinde, eşitlik temelinde, hak ve hukuk temelinde, kardeşlik temelinde bunların gelişmesi lazım. Zaman geldi gerçek barışa kutsal sulha, hakiki sulha hizmet etme omuz omuza vermenin zamanı geldiğini.”
Etkinlik, konuşmaların ardından sona erdi.
YORUM EKLE

banner274

banner277

banner273