27 Ekim 2015 Salı 17:30
SGK “Kayıtdışı İstihdam Çalıştayı” Ankara’da Yapıldı
banner230
Sosyal Güvenlik Kurumu, kamu kurum ve kuruluşları, işçi-işveren-esnaf ve sanatkâr üst birlikleri ile akademisyenlerin bir araya geldiği “Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşviki Projesi’nin(KİTUP II) çalıştayı yapıldı.
Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından finanse edilen, Sözleşme Makamı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı olan KİTUP II projesi, kayıtlı istihdamın önemi, kayıt dışı istihdamın çalışana ve ülkeye getirdiği yükler konusunda güncel gelişmeler ışığında toplumu bilgilendirmek amacıyla düzenlediği Çalıştay, Ankara Crown Plaza Otel’de gerçekleştirildi.
Pek çok sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Vekili Dr. Mehmet Selim Bağlı, SGK Başkan Vekili Cevdet Ceylan, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Temsilcisi François Begeot ve SGK Daire Başkanlarının katıldığı çalıştayda, özellikle kayıt dışılığın yoğun olduğu düşünülen inşaat, turizm, tekstil, mobilya sektörlerinde akademisyenlerin başkanlığında ilgili sektör ve kamu kurum/kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katıldığı dört ayrı çalışma grubuyla, sektörel bazda durum analizleri yapılarak, çözüm önerileri konuşuldu.
“SİZLER RAKİBİMİZ DEĞİL ÇÖZÜM PARTNERLERİMİZSİNİZ”
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Vekili Dr. Mehmet Selim Bağlı konuşmasında çalıştaya katılan tarafların kendilerine rakip değil, çözüm partnerleri olduğuna vurgu yaparak, “Sizler rakibimiz değil çözüm partnerlerimizsiniz. Birlikte bu sorunu nasıl aşacağımızı bu tür çalıştay ve benzeri toplantılarda tartışıp çözüm üretmeliyiz. Kayıt dışı yalnızca bize ait bir sorun değil. İşverenler sendika mensupları yani hepimizi ilgilendiren bir konu. Kayıt dışı istihdam sorunu sadece yasa çıkartarak çözülemez. Sosyal taraflarla birlikte çözüm yolu arayacağız” dedi.
Bağlı, kayıt dışı istihdamın sadece yasal düzenleme ile çözülmeyeceğini bundan dolayı da çalıştay düzenleyerek çözüm üretmeye çalıştıklarını söyledi. Kayıt dışılığın kültürel bir sorun olduğuna vurgu yapan Bağlı, “Kayıt dışılık ne kadar azsa o kadar yüksek demokrasi demektir. Ortak akıl, ortak iyiyi ortaya çıkartıyor. Kayıt dışı istihdam ile mücadeleyi, ortak iyi, olarak düşünüyoruz. Kayıt dışılık demokrasinin eksikliği demektir. Modern devlet kayıt dışılığı azaltan devlettir” şeklinde konuştu.
“BU KONUNUN TARAFLARIYLA BİR ARADA OLMAK BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”
Çalıştayda konuşan SGK Başkan V. Cevdet Ceylan, kayıt dışı ile mücadele etmede bu konunun tüm taraflarıyla bu çalıştay da bir araya gelmenin önemine değinerek, bu sorunun ortadan kaldırmak ya da en az seviyeye taşımamak için mücadele ettiklerini ifade etti. Ceylan, tarım alanındaki kayıt dışılığın yüzde 88’den yüzde 82’ye gerilediğini ama bunun yeterli olmadığını amaçlarının 2023 yılında bunun yüzde 15 seviyelerine düşürmek olduğunu söyledi. Başkan V. Ceylan, “SGK olarak kayıt dışı ile mücadele ceza yerine teşvik, denetim yerine rehberlik anlayışını sürdürüyor ve destekliyoruz. Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşviki Projesi için ayrılan bütçe 15,5 milyon Euro’dur. Sorunu gündemde tutmak ve farkındalığı artırmak istiyoruz. Kayıt dışı istihdamda yüzde 1’lik bir düşüş sosyal güvenlik açığının yaklaşık 1 milyar lira azalması anlamına geliyor. Bu rakam kayıt dışı istihdamın ülkemiz açısından ne kadar önemli bir sorun olduğunu gösteriyor” ifadelerini kullandı.
SGK Sigorta Primleri Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz ise kayıt dışı istihdamla mücadele etmenin gayret ve çabası içinde olduklarını dile getirerek, “Kayıt dışı istihdamı azaltmak temel amacımız, bu sorunla ilgili bilinçlendirme ve bilgilendirme faaliyetlerimiz devam ettiği gibi bu alanla ilgili olarak denetmen kadroları oluşturup yeni servisler ile taşrada kayıt dışı ile mücadele daire başkanlığı kurduk tüm bunların yanında teknolojinin tüm imkanlarından yararlanmak için gerekli teçhizatı denetmenlerimize ve personelimize sağladık” diye konuştu.
“KAYIT DIŞILIK YOKSUL KESİMİ İSTİSMAR ETMEKTEDİR”
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Temsilcisi François Begeot ise, kayıt dışılığın en çok yoksul kesimi istismar ettiğini özellikle yoksul kesimin bu konuyla ilgili olarak bilinçlendirilmesinin önemli olduğuna vurgu yaparak Türkiye’nin kayıt dışı çalışmayla ilgili olarak ciddi bir mesafe kat ettiğini dile getirdi.
"Modern bir ekonomiye sahip olmanın yolu sağlam bir sosyal güvenlik sisteminden geçer" diyen Begeot, toplumda başta yoksullar ve işsizler olmak üzere her kesime sahip çıkılmasının, kayıt dışı istihdamı önleyici bir anlayış olduğunu söyledi.
Programın öğleden sonraki bölümümde ise SGK temsilcileri ve ilgili akademisyenlerin başkanlığında sektör ve kamu kurumları ile sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katıldığı dört ayrı çalışma grubu oluşturularak kayıt dışı istihdamla ilgili çözüm önerileri konuşuldu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.