"Off road"culardan sokak hayvanlarına destek

- Niğde Doğa Sporları ve Offroad Kulübü üyesi gönüllüler, yarışma ve doğa gezilerine katıldıkları araçlarıyla köy köy dolaşıp sahipsiz hayvanları besliyor ve hastalıklara karşı ilaçlıyor - Kulüp Başkanı Kaya: - "Faaliyetlerimize yaz aylarına, hayvanların kendi kendine yiyecek bulabileceği duruma gelinceye kadar devam ediyoruz"

banner230

NİĞDE (AA) - BETÜL ABBAK - Niğde Doğa Sporları ve Offroad Kulübü (NİDOFF) üyeleri, gönüllülerin desteğiyle köy köy dolaşıp tespit ettikleri sokak hayvanlarının beslenmesi ve hastalıklara karşı korunmaları için çalışma yapıyor.

Zorlu kış şartlarında yiyecek bulmakta güçlük çeken sokak hayvanları için dağ, tepe demeden yollara düşen kulüp üyeleri, fotoğrafçılar ve doğa gezginleriyle birlikte yarışlara ve doğa gezilerine katıldıkları araçlarıyla gittikleri yerlerde sahipsiz hayvanları tespit ediyor.

Yol kenarlarında boş arazilerde rastladıkları kedi ve köpeklerle tek tek ilgilenen gönüllüler, mama verdikleri hayvanlara uyuz ve parazit gibi hastalıklara karşı korunmaları için içerisine ilaç koydukları sosislerden yediriyor.

Kulüp Başkanı Ümit Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kulüp üyeleri ile birlikte sosyal sorumluluk kapsamında yapılan birçok etkinliğe destek verdiklerini kaydetti.

Araçlarının araziye uygun olması nedeniyle özellikle kar yağışının yoğun olduğu dağlık alanlarda çok kez yemleme çalışmalarına katıldıklarını belirten Kaya, "Hayvanları besleme faaliyetlerindeki hislerimiz anlatılmaz, onların durumunu görmek gerekiyor. Gerçekten çok zayıflar, bizlere ihtiyaçları var. Şehir merkezindeki hayvanları beslemediğimiz zaman insanlara saldırma derecesine kadar gelebiliyor." dedi.

Sokak hayvanlarının kimi zaman şiddete maruz kaldıkları için ürkek olduklarını ifade eden Kaya, "Biz yemlerini odaklara ya da uygun yere bırakıyor ve ayrılıyoruz. Daha sonra aynı bölgelere kontrol etmek için tekrar geliyoruz. Bu faaliyete yaz aylarına, hayvanların kendi kendine yiyecek bulabileceği duruma gelinceye kadar devam ediyoruz." diye konuştu.

Gönüllü Zeynep Büyükçelen, insanların çaresizliklerini ifade edebildiğine ancak hayvanların böyle bir özelliğinin olmadığına işaret etti.

Küçük yaştan itibaren hayvanlara ilgili olduğunu anlatan Büyükçelen, bu tür etkinliklerle ulaştıkları sahipsiz hayvanların gözlerindeki mutluluğu hissettiğini dile getirdi.

Çektiği fotoğraflarla da sokak hayvanlarına karşı duyarlılık oluşturmaya çalıştığını aktaran Büyükçelen, "Dört yıldır fotoğrafçılıkla uğraşıyorum. Fotoğrafladığım hayvanları sosyal medyada paylaşarak insanların dikkatini çekmeye çalışıyorum. Bugün yaklaşık 8 mevkide besleme yaptık, iki beslenme odağına daha mama koyacağız. Parazit ve uyuzdan da korumak için de sosislerin içerisine koyduğumuz ilaçları veriyoruz. Böylece hayvanların sağlığını da sağlamış oluyoruz." ifadelerini kullandı.

Sokak hayvanları gönüllüsü Nur Ulusoy da hayvan sevgisinin insanlara küçük yaşlardan itibaren aşılanması gerektiğine işaret etti.

İki evcil hayvanı olduğunu ve elinden geldiğince sokak hayvanlarına yardımcı olmaya çalıştığını belirten Ulusoy, şöyle konuştu:

"Bu tür etkinliklerle insanların hayvanlara karşı daha duyarlı olmasını sağlayabiliriz. Herkes evlerinde artan yemeklerini 'bir kap su, bir kap yemek' şeklinde apartmanlarının önüne, çöp konteynerlerin yanına koyarlarsa hayvanlar bu şekilde beslenebilirler. Özellikle kış aylarında çok zor şartlarda yiyecek bulabiliyorlar, o nedenle daha çok besleme yapmamız gerekiyor. Mama dışında ekmek ve yemek artıklarıyla da besleyebiliriz. Kuru mama daha pratik olduğu için tercih ediyoruz. Köpekler, insanların uyguladığı şiddet nedeniyle kaçıyorlar. Hiçbir sokak köpeği, şiddet görmediği sürece ısırmaz, saldırmaz. O kadar besleme yapıyoruz bana saldırdığına şahit olmadım."

YORUM EKLE