Nüfus Cüzdanı - Kimlik Değiştirmek veya Yenilemek İçin Gerekenler

Yenileme veya Değiştirme Nedeniyle Nüfus Cüzdanı Düzenlenmesi

Genel 18.11.2016, 08:31 18.11.2016, 08:44
Nüfus Cüzdanı - Kimlik Değiştirmek veya Yenilemek İçin Gerekenler
banner230
Yenileme veya Değiştirme Nedeniyle Nüfus Cüzdanı Düzenlenmesi
18 yaşınınızı doldurmadıysanız, anne veya babanız gelerek nüfus müdürlüklerinden cüzdanınızı yenileyebilir. iki fotoğrafla birlikte başvurunuzu yapabilirler. Ücret 8 tl dir. 18 yaşınızı doldurduysanız kendiniz alabilirsiniz.Mevcut kimliğinizin üzerinde tc kimlik yoksa muhtarınızdan cüzdan talep belgesi almayı unutmayınız.

Yenileme veya değiştirme nedeniyle mevcut nüfus cüzdanı ibraz edileceğinden kurum yetkilisince veya muhtarlıkça düzenlenen talep belgesi aranmaz. Ancak, sistemde cüzdan seri ve numarasının görülmemesi veya bu bilgilerde tutarsızlık olması halinde ilgiliden aşağıda belirtilen belgelerden biri istenir. Herhangi bir belge ibraz edilememesi halinde ya da ibraz edilen belgelerdeki fotoğraf ile kişinin karşılaştırılmasında tanınmasına engel olacak şekilde benzerliğin bulunmaması nedeniyle nüfus personelinin tereddüde düşmesi durumunda yerleşim yeri veya diğer adres muhtarlığı ya da çalışılan kurum yetkilisi tarafından düzenlenen nüfus cüzdanı talep belgesi istenebilir veya ilgilinin kimliğinin tespiti için kolluk kuvvetlerine tahkikat yaptırılabilir.  


Değiştirme ve yenileme nedeniyle nüfus cüzdanı taleplerinde aşağıdaki belgelerden herhangi biri kişinin kimliğini kanıtlayan belge olarak kabul edilir. 

Nüfus cüzdanı 
Uluslararası aile cüzdanı 
Ehliyet 
Pasaport 

Memur cüzdanı 
Avukat kimlik kartı 
Basın kartı 
Yabancılara mahsus ikamet tezkeresi 
Yabancı ülke kimlik kartı veya pasaportu 

Bu kapsamda, kamu kurum ve kuruluşlarınca 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 109 uncu maddesi gereğince verilen ve kişinin o kurumun personeli olduğunu kanıtlayan memur cüzdanları dışındaki personel giriş kartı vb. belgeler kimlik kanıtlamada belge olarak kabul edilip, işleme alınmaz. 

Hasara uğrayan, yırtılan veya kullanılamaz hale gelen ancak seri ve numaraları okunabilen nüfus cüzdanının yerine yenileme nedeniyle, diğer durumlarda da değiştirme nedeniyle nüfus cüzdanı düzenlenir ve eski nüfus cüzdanı geri alınır. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@