Miraç Kandili Programları ve İl İl Namaz Vakitleri - 3 Mayıs 2016

Mirac olayı hicretten bir yıl ya da onyedi ay önce Receb ayının yirmi yedinci gecesi gerçekleşir. Bu akşam gerçekleşecek Miraç Kandili programları ve namazı vakitleri 3 Mayıs 2016 tarihli haberimizde.

Genel 03.05.2016, 14:10 03.05.2016, 14:15
Miraç Kandili Programları ve İl İl Namaz Vakitleri - 3 Mayıs 2016
banner230
MİRAÇ KANDİLİ PROGRAMLARI

Bu gece hangi kanallarda Miraç Kandili programları yayınlanacak,
Kanal D Saat 00:30 Kandil Özel
Show Tv Saat 22:45 MUSTAFA KARATAŞ İLE MİRAÇ
ATV Saat 22:45 NİHAT HATİPOĞLU İLE MİRAÇ KANDİLİ
TRT 1 Saat 18:45 MİRAÇ KANDİLİ ÖZEL PROGRAMI
Kanal 7 Saat 19:30 MİRAÇ KANDİLİ ÖZEL YAYIN

Namaz vakitleri, yaz saati uygulaması ile bir saat ileri alınıyor. Bugünden itibaren değişecek olan il il sabah namazı vakti. öğlen namazı vakti, ikindi namazı vakti, akşam namazı vakti ve yatsı namazı vakitleri haberimizde.

Yaz saati uygulamasına geçildi. Bu uygulama ile namaz vakitleri de bir saat ileri alınmış oldu. Aşağıdaki görsel saat günceldir. Saatini, bu görsele göre kontrol edebilirsiniz.Namaz vakitleri, 27 Mart Pazar günü sabah namazı ile değişecek. Yaz saati uygulaması ile değişecek namaz vakitlerini illere göre aşağıdaki linkten kontrol edebilirsiniz. Açılan sayfadan bulunduğunuz il ve ilçeyi seçimini yaparak Akşam ezanı için namaz vakitlerini öğrenebilirsiniz.

İl İl Miraç Kandili Namaz Vakitleri İçin TıklayınızNamaz Vakitleri Nasıl Hesaplanır ve Belirlenir

Namaz Vakti Hesaplama
 Resûl-i ekrem “sallallahü aleyhi ve sellem” bir hadîs-i şerîfde buyurdular ki, (Cebrâil aleyhisselâm Kâ’be kapısı yanında iki gün bana imâm oldu. İkimiz, fecr doğarken sabâh namâzını, güneş tepeden ayrılırken öğleyi, herşeyin gölgesi kendi boyu olunca ikindiyi, güneş batarken [üst kenârı gayb olunca] akşamı ve şafak kararınca yatsıyı kıldık. İkinci günü de, sabâh namâzını, hava aydınlanınca, öğleyi, herşeyin gölgesi kendi boyunun iki katı olunca, ikindiyi, bundan hemen sonra, akşamı, oruc bozulduğu zemân, yatsıyı, gecenin üçde biri olunca kıldık. Sonra yâ Muhammed! Senin ve geçmiş Peygamberlerin namâz vaktleri budur. Ümmetin, beş vakt namâzın herbirini, bu kıldığımız iki vaktin arasında kılsınlar dedi). Hergün kılınması emr olunan namâz sayısının beş olduğu buradan da anlaşılmakdadır.

Sabâh Namâzı Vakti: Fecrin doğmasından, ya’nî şarkda beyâzlık başlamasından i’tibâren, güneş doğuncaya kadardır.
Öğle Namâzı Vakti: Gölgeler kısalıp, uzamağa başladığı zemândan i’tibâren başlar ve gölge bir misli veyâ iki misli uzayıncaya kadar devâm eder. Birincisi iki imâma, ya’nî İmâm-ı Ebû Yûsüf ile İmâm-ı Muhammede göre, ikincisi ise, İmâm-ı a’zam Ebû Hanîfeye “rahmetullahi aleyhim” göredir.
İkindi Namâzı Vakti: Öğle vakti bitince başlar. Bu da:
1- İmâm-ı Ebû Yûsüf ve İmâm-ı Muhammede göre, gölge kendisini meydâna getiren cism kadar uzayınca başlar ve güneş kayboluncaya kadar devâm eder.
2- İmâm-ı a’zam Ebû Hanîfeye göre ise; gölge kendisini meydâna getiren cismin iki misli olunca başlar, güneş kayboluncaya kadar devâm eder.
Fekat, güneş sarardıkdan sonra ya’nî üfuk hattına bir mızrak boyu yaklaşınca, her namâzı kılmak harâmdır. Ya’nî ikindi namâzını bu kadar gecikdirmek harâmdır. Fekat, ikindi namâzını kılmamış ise, güneş batıncaya kadar da kılmak lâzımdır.
Akşam Namâzı Vakti: Güneş kayboldukdan sonra başlayıp, şafak kararıncaya kadar, ya’nî kırmızılık kayboluncaya kadar devâm eder.
Yatsı Namâzı Vakti: Akşam namâzı vaktinin çıkmasından i’tibâren, fecrin ağarmasına kadar devâm eder. İmâm-ı a’zam Ebû Hanîfeye “rahmetullahi aleyh” göre, yatsının vakti, gökdeki beyâzlık kaybolunca başlar. Nitekim ikindi vaktinde böyle geçmişdi. Ya’nî iki imâma göre yatsı vakti oldukdan sonra, en az yarım sâat dahâ bekleyip yatsıyı kılarsa, bütün imâmlara göre kılmış olur. Yatsı namâzını özrsüz, şer’î gecenin yarısından sonraya bırakmak mekrûhdur.
Namâzları vaktlerinden önce ve sonra kılmak harâmdır. Büyük günâhdır. (Türkiye gazetesi)nin hâzırlamış olduğu dıvar takvîmlerinde, namâz ve imsâk vaktleri doğru olarak bildirilmişdir.
Namâz kılması tahrîmen mekrûh, ya’nî harâm olan vaktler üçdür. Bu üç vaktde başlanan farzlar sahîh olmaz. Güneş doğarken, batarken, gündüz ortasında ikendir. Bu üç vaktde, önceden hâzırlanmış cenâzenin namâzı, secde-i tilâvet ve secde-i sehv de câiz değildir. Güneş batarken, yalnız o günün ikindi namâzı kılınır.
Yalnız nâfile kılmak mekrûh olan iki vakt vardır. Sabâh namâzının farzını kıldıkdan sonra, güneş doğuncaya kadar. İkindi farzını kıldıkdan sonra, akşamın farzından önce nâfile kılmak mekrûhdur.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@