Mahalle arasındaki çocukların hayatını kayakla değiştirdi

Ağrı'da görevli kayak antrenörü Harun Akyol, mahallelerdeki yetenekli çocukları keşfederek hem onların kötü ortamlardan korunarak sosyalleşmelerini sağlıyor hem de milli sporcu yetiştirilmesi için gayret gösteriyor.

Mahalle arasındaki çocukların hayatını kayakla değiştirdi
banner230

AĞRI - Orhan Güngör

Ağrı Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde görevli kayak antrenörü Harun Akyol, mahallelerde 3 yıl önce yaptığı taramalarda özellikle maddi durumu düşük ailelerin çocuklarını seçerek kayakla buluşturdu.

Kayakla hayatları değişen yaşları 7 ila 16 olan onlarca sporcu, milli takıma seçilmeyi ve milli kontenjandan faydalanarak hayal ettikleri üniversitelerin spor bölümlerine yerleşmeyi hedefliyor.

Antrenör Akyol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mahalle aralarındaki maddi durumu düşük ailelerin çocuklarını, zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak için spora kazandırmaya çalıştığını söyledi.

"Çalışmalarımız yoğun olarak devam ediyor"

Çocukları küçük yaşlarda alarak kayak öğrettiklerini belirten Akyol, şöyle konuştu:

"Amacımız, mahallelerde topladığımız çocukları internet kafe ve kahve köşelerinden kurtarmak. Onları bu spora kazandırmayı düşündük ve başardık. 3 yıl önce topladığımız 70 çocukla başarılar elde ettik. Ağrı Gençlik Spor Kulübü adı altında Alp Disiplini K2 Ligi'nde ve grup elemelerinde mücadele ediyoruz. Başladığımız ilk yıl gittiğimiz yarışmadan 4 madalya ile döndük. Ağrı'ya ilk alp disiplinli madalyası ile döndük. İkinci yıl madalya sayımız 5'e çıktı. Bu yıl da çalışmalarımız yoğun olarak devam ediyor. Bu çocukların tüm kayak malzemelerini Ağrı Valimiz Musa Işın karşıladı. 100 adet kayak malzemesi ve giysi dağıttılar. Çocuklarımız derslerinde de gayet başarılılar."

Sporcu Melih: "Hedefimiz büyük"

Sporculardan Melih Başboğa (15), mahallede top oynarken Akyol ile tanıştığını belirterek, "Hocamız sayesinde çalışarak, gayret göstererek öğrendik. Şu anda birçok madalya elde ettim. K2 Ligi'ndeyiz, yüksek liglerde yarışıyoruz. Hedefimiz büyük." dedi.

Sporcu Gülşen Efe (15) de kayak antrenörü olmak istediğini ifade ederek, "Ailem çok memnun ve benim kayak antrenörü olmamı da çok istiyorlar. Kayak sayesinde öz güven kazandık ve derslerimizde de başarılı oluyoruz. Üzerimdeki kayak kıyafetlerini de Valimiz bize dağıttı. Ona da çok teşekkür ederiz." diye konuştu.

Sporcu Oktay Albak (16) ise kayakla antrenörleri Harun Akyol sayesinde tanıştıklarını ve çok mutlu olduğunu anlattı.

Kayak sayesinde yeni bir hayata başladığını anlatan Oktay, "Gittiğimiz yarışmalarda başarılar elde ettik. Antrenmanlarımız devam ediyor. Ağrıya başarılar getirmeye devam edeceğiz." dedi.

YORUM EKLE