Karaca: “Yazılı Basın Tehdit Altında”

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Yakup Karaca, yazılı basının teknolojik gelişmeler sonucu ciddi bir tehdit altında olduğunu ve yazılı basın okurlarını internet veya dijital medya lehine kaybettiklerini söyledi.Göreve atandıktan sonra...

Genel 30.07.2015, 13:58
Karaca: “Yazılı Basın Tehdit Altında”
banner230
Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Yakup Karaca, yazılı basının teknolojik gelişmeler sonucu ciddi bir tehdit altında olduğunu ve yazılı basın okurlarını internet veya dijital medya lehine kaybettiklerini söyledi.
Göreve atandıktan sonra illere yaptığı ziyaretlerine Samsun’da devam eden BİK Genel Müdürü Yakup Karaca, bir otelde Samsun’da görev yapan basın mensuplarıyla tanışma toplantısı düzenledi.
Kurumuyla ilgili kısa bir değerlendirme yapan BİK Genel Müdürü Yakup Karaca, “Bizler göreve yeni gelmiş olmakla beraber kurumumuzun hale hazırda yürütmekte olduğu projelerin değişikliğe uğrayacağını söylememiz doğru değil. Yürüyen bir takım işlerimiz var” dedi.
KARACA: “YAZILI BASIN TEHDİT ALTINDA”
Dijital bir çağa girdiklerini hatırlatan Karaca, “Bu yazılı basını doğrudan etkileyen bir süreci işaret ediyor. Bundan dolayı da yazılı basınımızda tirajlarında önemli değişiklikler meydana geldi. Bunun biz farkındayız. Bununla ilgili bizim köklü düşüncelerimiz var. İnşallah en yakın zamanda bu ve benzeri konularla ilgili yaklaşımlarımızı sizlerle paylaşacağız. Yazılı basın teknolojik gelişmelerin sonucu itibariyle ciddi bir tehdit altında. Okurlarımızı internet veya dijital medya lehine kaybediyoruz. Bu kayıp kısa zamanda da büyük bir artış gösterecek gibi duruyor. Bizim bu konularla ilgili temel yaklaşımımız ise gazetecilik şekil olarak değişebilir, kağıt üzerinde, matbaa baskısıyla, haber olarak, köşe olarak veya başka araçlarla hiçbir zaman değişmez. Dijital mecrada da yarın veya diğer gün buluşacak olursak muhabire, köşe yazarı var olacaktır. Bu sebeple gazetecilik netice itibariyle önemini hiçbir zaman yitirmeyecek. Eğer bir dönüşüm olacak ise bu dönüşümü hep birlikte önce konuşarak, daha sonra ortak bir paydada buluşarak, bizim bu alanlarla ilgili temel sorunlara hazırlıklı olmamız ve çözümlerini ortaya koymamız gerekiyor” diye konuştu.
CANBEY: “SİZE YARDIMCI OLAMAYACAKSAK BU KOLTUKTA OTURMAYALIM”
BİK olarak yaşayan ve güçlenen her gazeteden mutlu olan bir kurum olduklarını ifade eden BİK Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, “Zaman zaman kurumumuz ile ilgili bir takım spekülasyonlar yapılıyor. Bunu her kim size söylerse bu doğru değildir. Biz ne yaptığımızı biliyoruz. Bizler sizlere hizmet etmek istiyoruz. Bundan sonraki süreçte sizlere hizmet edebilirsek, sizlerin sorunlarını daha çok çözebilirsek ve sizlere daha çok yardımcı olabilirsek bundan büyük mutluluk duyarız. Atandığımız bu kamu görevinde sizlere hizmet etmeyecek ve yardımcı olmayacaksak bizim bu koltuklarda oturmamızda çok fazla bir anlamı ve önemi yok” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Samsun ve ilçelerinde görev yapan genel yayın yönetmenleri ve basın mensupları yaşadıkları sorunları BİK Genel Müdürü Yakup Karaca’ya aktardı.
Toplantıya ayrıca BİK Genel Müdürlüğü İlan Müdürü İdris Çam, Samsun Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Fatma Dursun Atalay, BİK Samsun Şube Müdürü Mustafa Bayraktar, Basın, Yayın ve Enformasyon Samsun İl Müdür Vekili Muharrem Öztürk, 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mahmut Erdoğan, Samsun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Yazıcı, yerel gazete genel yayın yönetmenleri ve basın mensupları katıldı.
Toplantının ardından BİK Genel MÜdürü Yakup Karaca ve beraberindekiler Samsun Valisi İbrahim Şahin’i makamında ziyaret etti.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
24°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 18 Ekim 2019
İmsak 05:25
Güneş 06:47
Öğle 12:31
İkindi 15:36
Akşam 18:06
Yatsı 19:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@