İçişleri Bakanı Soylu: Gösterilen reaksiyona dikkat edelim

İçişleri Bakanı Soylu, Almanya ve Hollanda'da yaşananlara dikkati çekerek, "Batı dünyası ayağa kalkmıştır. Bakanlarımıza gösterilen muameleye ve bu konuya gösterilen reaksiyona dikkat edelim." dedi.

Genel 12.03.2017, 15:00
İçişleri Bakanı Soylu: Gösterilen reaksiyona dikkat edelim
banner230

İSTANBUL (AA) - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Güçlü Türkiye ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi Programı"nda, Rumeli Balkan Dernekleri, spor kulüpleri, folklor dernekleri, kanaat önderleri ve muhtarlarla bir araya geldi.

Bakan Soylu, programdaki konuşmasında, Hollanda ve Almanya'nın tavrını sert bir dille eleştirdi.

Soylu, 16 Nisan'da karanlık zincirin kırılmak istendiğini vurguladı. Yaptıkları işin doğruluğunu, kendilerine gösterilen tepkilerin açıkça ortaya koyduğunu aktaran Soylu, şunları anlattı:

"PKK ve sözcüsü HDP ayağa kalktı. Batı dünyasını görüyoruz. Batı dünyası ayağa kalkmıştır. İşte Almanya ve Hollanda'daki hadiseleri hep beraber izliyoruz. 'Evet' tercihini anlatmak için Avrupa'da bulunan bakanlarımıza gösterilen muameleye ve bu konuya gösterilen reaksiyona hep beraber dikkat edelim. Bu ülkelerin diplomatik krizi göz alarak bu işe muhalif olmalarının sebebi nedir? Hollanda ve Almanya ile ilgili bir madde değişikliği mi var bu yasal teklifin içerisinde? Türkiye'nin menfaatine olan bir değişikliği sürekli olarak kendilerine uğraşılacak bir mesele olarak görmelerinin sebebi nedir? Elbetteki bu nettir. Batı, Türkiye'nin gelişmesini kendi istediği kadar, sınırlarını çizmek istediği kadar belirlemek için bir hareket tarzı ortaya koymaktadır. Dünyanın ortasında kendi sözünü söyleyebilecek ve kendi medeniyetini ifade edebilecek bir Türkiye tablosunu istemiyorlar. Onlar, güçlü bir Türkiye'ye değil, yönetilmek istenen bir Türkiye istemektedirler."

"Patron millettir"

İçişleri Bakanı Soylu, Türkiye'nin yapılanların hiçbirisini hak etmediğini, 15 Temmuz'dan bir gün önce hiç kimsenin dışarının maşası olan bir hainin ülkede F-16'lar ve helikopterlerle masumları öldüreceğini tahmin etmediğini ve bunun hesabını yapmadığını ifade etti.

Mevcut sistemin milletin üzerine bina edilmediğine, açıkları nedeniyle Türkiye'ye zaman zaman büyük bedeller ödetildiğine dikkati çeken Soylu, "Bir gün patron, sermeye, bir gün uluslararası kuruluşlar, bir gün IMF... 16 Nisan için haykırdığımız şudur; patron ne Danıştay, ne Yargıtay, ne Anayasa Mahkemesi, ne medya, ne IMF, ne de uluslararası kuruluşlardır. Patron millettir, millettir." dedi.

Terör olaylarına da değinen Soylu, şunları anlattı:

"Evlatlarımız Lice'de 5 Mart'tan beri operasyon yürütüyorlar. Tam 20 yıldan beri girmediğimiz yerlere giriyorlar. 19 teröristi etkisiz hale getirdiler. Çok net söyleyeyim. Fellik fellik bu ülkenin dağlarında, ihanet yapmak isteyenleri arıyor ve hak ettikleri cezayı veriyorlar. Bugün elbette dualarımız o kardeşlerimizledir. Yüzlerinde gördüğüm korkunun hiçbir emaresi olmayan cesaret var. Hele birileri Doğu'da, Güneydoğu'da 'istediğimizde tükürüğümüzle Türkiye Cumhuriyeti'ni boğarız' diyenler, bütün fütursuzlukları ve ahmaklıklarıyla sözlerini söylemeye başlamışlardı hatırlıyor musunuz? 'Nusaybin'de Cizre'de özerklik ilan edeceğiz' diyenler, oradaki insanlarımıza baskı yapmaya çalışanlar, onları korkutanlara gereken hukuki ceza verildi, veriliyor. Hani cesaretiniz yetiyorsa, bugün de özerklik ilan edin de görelim bakalım."

Muhabir: Adem Demir-Muhammed Gencebay Gür

Yorumlar (0)
banner287
banner269
hafif yağmur
Namaz Vakti 12 Aralık 2019
İmsak 06:15
Güneş 07:43
Öğle 12:40
İkindi 15:06
Akşam 17:27
Yatsı 18:50

Gelişmelerden Haberdar Olun

@