HDP'nin Diyarbakır mitingindeki patlamaya ilişkin dava

- 7 Haziran 2015'teki Milletvekili Genel Seçimi öncesinde Diyarbakır'da düzenlenen mitingde 4 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin yaralandığı iki patlamaya ilişkin beş sanığın yargılanmasına devam edildi

HDP'nin Diyarbakır mitingindeki patlamaya ilişkin dava
banner230

ANKARA (AA) - HDP'nin 7 Haziran 2015'teki Milletvekili Genel Seçimi nedeniyle 5 Haziran'da Diyarbakır'da düzenlediği mitingde dört kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin yaralandığı iki patlamaya ilişkin beş sanığın "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, nitelikli öldürme, nitelikli öldürmeye teşebbüs, tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme" suçlarından yargılanmasına devam edildi.

Güvenlik gerekçesiyle Diyarbakır'dan nakledilen davanın Ankara Batı 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ikinci duruşmasına tutuklu sanıklar Orhan Gönder, Mustafa Kılınç, İsmail Korkmaz ve Burhan Gök ile bazı şikayetçiler ve tarafların avukatları katıldı.

Duruşmada, iddianamede mağdur olarak yer alan kişilerden bazıları ile Emniyet Genel Müdürlüğü müdahil olmak için başvuruda bulundu.

Başvuruların ardından saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen sanıkların kiraladığı evin sahibi Halil İbrahim Sezgin tanık olarak dinlendi. Gaziantep’ten Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile beyanda bulunan Sezgin, sanıklardan Mustafa Kılınç’ın evini kiralamak için geldiğini, patlamaya ilişkin bilgisinin olmadığını belirtti.

Mahkeme Başkanının Kılınç’ın daireyi kiralarken yanında başkasının olup olmadığını sorması üzerine tanık Sezgin, “Daireyi tuttuğunda tekti. İkinci sefer yanındaki kısa boylu arkadaşla (sanık Burhan Gök’ü kastederek) geldi. Daha sonra benim yanıma iki ya da üç sefer geldiler. Sadece beraberinde gördüm. Mustafa Kılınç’tan kira ve depozitoyu aldım. Ne kadar aldığımı hatırlamıyorum. Parayı bana Mustafa Kılınç ödedi. Kendi adına kiraladığını söyledi.” ifadesini kullandı.

Tanık beyanından sonra sanıklar söz alarak ek savunma yaptılar.

Sanıklardan Kılınç, suçsuz olduğunu öne sürerek, patlamanın olduğu güne ait güvenlik kamera kayıtlarının incelenmesini, sanıklardan Burhan Gök de taşımacılık yaptığını ve patlamayla bir ilgisinin olmadığını ifade etti. Diğer sanıklar da suçsuz olduklarını beyan ederek tahliye talebinde bulundu.

Sanık savunmalarının ardından taraf avukatlarına söz verildi. Müştekilerin avukatları, dosya kapsamındaki beş sanığın 10 Ekim 2015'teki Ankara garı saldırısının failleri arasında adı geçenlerle irtibatlı olduklarını iddia ederek, sanıkların telefon kayıtlarının incelenmesi talebinde bulundu.
Sanık avukatları da asıl faillerin yakalanması için soruşturmanın genişletilmesini istedi.

Ardından iddia makamının görüşü soruldu. Cumhuriyet savcısı, sanıkların tutuklulukların devamını, Emniyet Genel Müdürlüğünün müdahillik talebinin reddini ve mağdurların müdahillik taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, savcının taleplerini kabul ederek, sanıklara ait telefonların HTS kayıtlarının getirtilmesi için müzekkere yazılmasına ve olayın çözülmesine ilişkin bir kişinin tanık olarak dinlenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

- İddianame

HDP'nin, 5 Haziran 2015'te Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda düzenlediği seçim mitingindeki patlama sonucu dört kişi hayatını kaybetmiş, açık kimliği belirlenen 210 kişi yaralanmıştı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca, olaya ilişkin Orhan Gönder, İsmail Korkmaz, Mustafa Kılınç, Burhan Gök ile İçişleri Bakanlığının "aranan teröristler" listesinde "kırmızı kategoride" bulunan İlhami Balı hakkında dava açılmıştı.

İddianamede sanıkların "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, nitelikli öldürme, nitelikli öldürmeye teşebbüs, tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme" suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.

Diyarbakır'da açılan dava, güvenlik gerekçesiyle Ankara'ya nakledilmişti.

YORUM EKLE