Foriba, 5 milyon dolar yatırım aldı

- Foriba Üst Yöneticisi Bahar: - "2018'de de küresel ekonomik krizin korkusu bizi yavaşlatmayacak. Aldığımız yatırımla birlikte ciro ve müşteri sayısında en az yüzde 60 büyüyeceğiz"

Genel 12.02.2018, 11:00
Foriba, 5 milyon dolar yatırım aldı
banner230

İSTANBUL (AA) - E-dönüşüm firması Foriba, aldığı 5 milyon dolar yatırımla birlikte yeni şirket satın alma ve birleşme planları yapıyor.

Foriba'dan yapılan açıklamada, şirket, 3 milyon doları Dünya Bankası Grubu üyesi Uluslararası Finans Kurumu'na (IFC), 1,5 milyon doları Revo Capital'e, 500 bin doları da Endeavor Catalyst'e ait toplamda 5 milyon dolarlık yatırım aldı.

Türkiye'de özel sektörü destekleyen IFC'nin Türkiye stratejisinde, büyümekte olan bilgi ekonomisine destek olmak bulunuyor. 5 yıl içinde IFC bu alanda yazılım şirketlerine, veri merkezlerine, e-ticaret ve online ödeme sistemlerine yatırımlarda bulundu. IFC, bu yatırımları ile küçük ve orta boyuttaki işletmelerin dijital teknolojiler aracılığıyla finansal hizmetlere erişimini artırmayı hedefliyor.

Foriba'ya ilk kez Eylül 2014'te 4 milyon dolar yatırım yapan Revo Capital de bu yatırım turuna 1,5 milyon dolar ile katıldı. Son zamanlarda Türkiye'deki şirketlere yaptığı yatırımlarla dikkati çeken Endeavor Catalyst’in 500 bin dolar yatırımı ile seri tamamlandı. Foriba, aldığı B serisi yatırım ile birlikte bugüne kadar toplam 9 milyon dolar yatırım almış oldu.

Küçük ve büyük pek çok şirkete "e-fatura", "e-arşiv", "e-defter", "e-irsaliye" gibi daha pek çok çözüm sunan Foriba, dünyadaki trendleri takip ederek Türkiye'de kurumsal yazılım ve entegrasyon hizmetleri pazarının gelişimine önayak oluyor. 2016 yılında Logo Yazılım ile birlikte kurduğu Tedarikçi Finansmanı Platformu FİGO ile finansal teknoloji uygulamalarına verdiği desteği sürdürüyor. FİGO, ilk ürünü olan Figopara ile hız kesmeden büyümeye devam ediyor. Foriba, aldığı yatırımdan sonra fintech ürünlerine daha fazla yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Foriba, 5 binden fazla müşteriye hizmet veriyor ve Türkiye'deki tüm e-faturaların yüzde 60'ını yönetiyor. Revo Capital'den ilk kez aldıkları yatırımdan bu yana her yıl düzenli olarak büyüyen Foriba, ilerleyen dönemlerde de yeni yatırımlar almayı ve firma olarak da yatırım yapmayı hedefliyor.


- "2018'de de küresel ekonomik krizin korkusu bizi yavaşlatmayacak"


Açıklamada görüşlerine yer verilen Foriba Üst Yöneticisi (CEO) Koray Gültekin Bahar, içinde bulundukları piyasa koşullarına rağmen, IFC, Revo Capital ve Endeavor Catalyst'ten yatırım almalarının kendilerini onurlandırdığını belirterek, "Büyüme hamlelerimizin ilk adımlarını Revo Capital'in bir önceki yatırımı ve desteği ile atmaya başlamıştık. Şimdi ise sektör ortalamasının üzerinde bir büyüme yakaladık. 2018'de de küresel ekonomik krizin korkusu bizi yavaşlatmayacak. Aldığımız yatırımla birlikte ciro ve müşteri sayısında en az yüzde 60 büyüyeceğiz." ifadelerini kullandı.

B serisi yatırım turunu nasıl kullanmayı planladıklarının bilgisi veren Bahar, "Aldığımız yatırımın yanı sıra e-dönüşüm süreçlerindeki bilgi liderliğimiz ve stratejik iş birliklerimiz ile yeni yılda daha büyük kitlelere yöneleceğiz. Global müşterilerimize yenilerini katmaya ve mevcut müşterilerimize yeni çözümler sunmaya devam edeceğiz. Avrupa, Türki Cumhuriyetler ve Orta Doğu ülkelerini de radarımıza aldık. Uluslararası arenada teknolojiye yön veren önemli aktörlerden olacağımıza dair güçlü bir inanç besliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

IFC Küresel Fintech Yatırımları Başkanı Andi Dervishi de Türkiye'de bilişim teknolojileri ve bilgi ekonomisine yatırım yapmanın, finansal piyasaların çeşitlenmesi açısından önemine değinerek, "İnternet, dijital teknolojiler ve finansal inovasyon bir araya gelerek finansal ürünleri keşfetmemizi, satın almamızı ve kullanmamızı değiştiriyor. Bu dönüşüm sayesinde finans sektöründeki verimlilik artıyor ve normal şartlarda belli finansal ürünlere ulaşamayacak kitlelere bu hizmetlerin sunulabilmesini sağlıyor. Foriba ile yaptığımız iş birliğinden heyecan duyuyoruz. Bu yatırımlar sayesinde Türkiye'de faktoring ve diğer online tedarik zinciri finans hizmetleri ilk defa daha fazla kullanıcıya ulaşabilecek." yorumunu yaptı.

Revo Capital Genel Müdürü Cenk Bayrakdar ise Foriba'nın, ilk yatırım yaptığı 2014 yılından bu yana hem ticari olarak hem de organizasyonel olarak tam bir transformasyon geçirdiğini belirterek, "Pazardaki lider konumu ve bugünkü IFC yatırımı da bunun bir göstergesi. Revo Capital ilk fonu ile Türkiye'de fintech alanını odak olarak belirleyen ilk VC fonu olmuştu. Bunun doğru bir tercih olduğunu Foriba ve bu alandaki diğer yatırımlarımızın büyüme hızı göstermekte. Şu an kurmakta olduğumuz ikinci fonumuz ile IFC gibi uluslararası yatırımcılarla beraber bölgedeki yatırımlarımızı büyütmeyi hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.

Endeavor Türkiye Girişimci Hizmetler Direktörü Aslıhan Kurul Türkmen, Endeavor Turkiye Girişimcisi Foriba'nın, Endeavor Catalyst Fonu'nun Türkiye'de yaptığı 5. yatırımı aldığını belirterek, "Global girişimcilik ağı için önemli bir yatırım olduğunu düşünüyoruz ve global ağımızın desteği ile Foriba'nın uluslararası operasyonlarını büyütmesine destek olabileceğimize inanıyoruz." yorumunu yaptı.

Yorumlar (0)
banner287
banner269
17°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 15 Ekim 2019
İmsak 05:22
Güneş 06:44
Öğle 12:32
İkindi 15:39
Akşam 18:10
Yatsı 19:26

Gelişmelerden Haberdar Olun

@