Diyarbakır’daki ’Afiş’ Skandalına Tepkiler Büyüyor

Diyarbakır’da faaliyet yürüten 72 sivil toplum kuruluşu, Yenişehir Belediyesinin, üzerinde Danimarkalı bir karikatüristin Hz. Muhammed’e (SAV) hakaret içeren çiziminin yer aldığı afişine tepki göstererek, yetkililerin istifa etmesini istedi.Yenişehir...

Diyarbakır’daki ’Afiş’ Skandalına Tepkiler Büyüyor
banner230
Diyarbakır’da faaliyet yürüten 72 sivil toplum kuruluşu, Yenişehir Belediyesinin, üzerinde Danimarkalı bir karikatüristin Hz. Muhammed’e (SAV) hakaret içeren çiziminin yer aldığı afişine tepki göstererek, yetkililerin istifa etmesini istedi.
Yenişehir İlçe Belediyesi Kadın Politikalar Müdürlüğünce, çocuk gelinlere dikkat çekmek amacıyla geçtiğimiz günlerde ilçedeki billboardlara asılan ancak üzerinde Danimarkalı bir karikatüristin Hz. Muhammed’e (SAV) hakaret içeren çiziminin yer alması nedeniyle toplatılan afişlere tepki sürüyor. Kentte faaliyet yürüten 72 İslami sivil toplum kuruşu da söz konusu afişlerde tepki gösterdi. Bu çerçevede, Cuma namazı çıkışı Sur ilçesindeki tarihi Ulucamii önünde bir araya gelen STK temsilcileri, üzerinde, “İçimizdeki Charlie Hedbo’lara lanet olsun” yazılı pankart açarak, basın açıklaması yaptı.
Grup adına açıklamayı okuyan Cemil Meriç Ünsal, belki de telafisi olmayacak çok büyük bir provokasyona imza atıldığını belirterek, 2006 yılında Danimarka’da bir gazete tarafından Hz. Muhammed’e yönelik hakaret içerikli karikatür yayınlandığını ve bunun İslam ümmetinde büyük bir infiale sebep olduğunu ifade etti. Karikatüre en büyük tepkinin de Müslüman Kürt halkı tarafından Diyarbakır’da gösterildiğini anlatan Ünsal, “Daha sonra Fransa’da Charlie Hebdo adlı aşağılık dergi efendimize hakaret içerikli karikatürler yayınlayınca büyük tepki görmüş ve çıkan olaylarda yüzlerce Müslüman şehit olmuştu. Bu tepkilerin en büyüğü de Fransa’nın göbeğinde bu derginin merkezi basılarak gerçekleşmiş ve Charlie Hebdo dergisinin bazı çalışanları bu saldırı sonucu ölmüşlerdi” dedi.
“İSLAM KUTSALLARINA SALDIRANLAR ÇOCUK KATLİAMLARI YAPTIKLARINI UNUTMASIN”
Sözde “çocuk istismarına” dikkat çekmek için İslam’ın kutsallarına saldıran malum zihniyetlerin özellikle son aylarda sebep oldukları çocuk katliamlarını unutarak veya görmezden gelerek, böyle bir fiili gerçekleştirmesini kınadıklarına dikkat çeken Ünsal, şunları kaydetti:
“Yaratılmışların en şereflisi olan Hz. Muhammed’e yönelik yapılan saldırıları kabullenmeyeceğimizi ve neye mal olursa olsun bunun karşısında duracağımızı buradan ilan ediyoruz. Gerçekleşen alçak saldırının müsebbiplerini, sorumlularını kamuoyu önünde derhal hesap vermeye davet ediyoruz. Verilen görevi icra eden üç-beş personelin görevine son vermek değil, karikatürlerin yayınlamasını onaylayan yetki sahiplerini istifaya ve söz konusu partiyle belediye yetkililerini kamuoyu önünde özür beyan etmeye çağırıyoruz” diye konuştu.
Grup, açıklamanın ardından dağıldı.
YORUM EKLE