27 Ekim 2015 Salı 14:59
Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ayşe Sinirlioğlu:
banner230
Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ayşe Sinirlioğlu, G-20 ülkelerinin 2018 yılına kadar 2,1 oranında büyüme üzerinde anlaştığını belirterek, “Ülkeler bin tane farklı alanlarda önlemler hayata geçirmek için vaatlerde bulundular. Ülkeler bu vaatlerini bir plan haline getirdiler. Zirvede bunları hesap verilebilirlik raporu olarak sunacaklar” dedi.
Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ayşe Sinirlioğlu, G-20 toplantısı hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Türkiye’nin 1 Aralık tarihinde G-20 dönem başkanlığını devraldığını hatırlatan Sinirlioğlu, dönem başkanlığının önceliğinin kapsayıcılık, uyguluma ve yatırımlar olduğunu ifade etti.
Kapsayıcılığın G-20 ülkeleri içinde ve G-20 ülkeleri dışındaki kapsayıcılık olarak ikiye ayrıldığını belirten Sinirlioğlu, “Amaç, güçlü ve sürdürülebilir bir denge sağlamak. OECD ülkeleri içinde son 30 yılın eşitsizlik seviyesi en yüksek seviyeye ulaşmış durumda. Bunun ekonomik büyümeye bir frenleyici etkisi olduğu anlaşıldı. Sürdürülebilir dengeli ve güçlü büyümeye kapsayıcılığı da eklemek gerektiğini düşündük. G-20 ülkeleri ve G-20 dışındaki ülkeler arasında daha iyi köprüler kurulması gerektiğini düşündük” ifadelerini kullandı.
“İŞSİZLİĞİ YÜZDE 15 İNDİRECEĞİZ DİYE BİR TAAHHÜDÜMÜZ VAR”
G-20 ülkelerinin 2018 yılına kadar 2,1 oranında büyüme üzerinde anlaşıldığını söyleyen Sinirlioğlu, “Ülkeler bin tane farklı alanlarda önlemler hayata geçirmek için vaatlerde bulundular. Ülkeler bu vaatlerini bir plan haline getirdiler. Zirvede bunları hesap verilebilirlik raporu olarak sunacaklar. Yani atılacak adımlar konusunda çok daha somut planlamalar istedik” dedi.
İşsizlik konusuna dikkat çeken Sinirlioğlu, “Gençler arasındaki işsizlik 2-3 misli. Önemli bir mesele. 2025 yılına kadar gençler arasındaki işsizliği yüzde 15 indireceğiz diye bir taahhüdümüz var” şeklinde konuştu.
Türkiye’nin kadınlar grubunun açılmasını istediğini belirten Sinirlioğlu, “Biz buna kadın 20’nin de konulmasını istedik. Açılım gruplarının sayısının artırılması gerektiği konusundaki görüş vardı” diye konuştu.
“YATIRIMLARIN AÇILMASI KONUSUNDA ÇALIŞMALARIMIZ VAR”
“Bu yıl ilk kez biz enerji bakanları toplantısı yaptık. G-20’nin enerji konusunda prensipleri var” diyen Sinirlioğlu şunları kaydetti:
“Birincisi enerjiye erişim konusudur. Biz Dışişleri Bakanlığı olarak enerjiye erişim konusunda çalışacağız dedik. Dünyada yaklaşık 1,3 milyon insanın enerjiye ulaşımı yok, biz de sahra altında 650 milyon insanın enerjiye erişimi yok. Biz de bu konuda sahra altını mercek altına aldık. Şimdi bir eylem planımız var sahra altında. Yatırımların açılması konusunda çalışmalarımız var.”
Sinirlioğlu, düşük gelirli gelişmekte olan ülkeler ve Küçük ve orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) arasında bağlantı olması amacıyla İstanbul’da bir platform oluşturduklarını kaydederek, “KOBİ’ler bazı ülkelerin yüzde 80-85ini üretiyor. KOBİ’lerin küresel sisteme daha iyi entegre edilmeleri önemli. KOBİ’ler konusunda İstanbul’da bir platform oluşturduk, bunu İş (Business) 20 ile birlikte yaptık. Uluslararası kuruluşlar kendi çıkarlarını seslendirebilecekleri imkanlara sahipler ama KOBİ’ler değiller. G-20 ülkeleri olarak biz kaç sayıda dünya ticaret örgütüne bildirilmiş anlaşma var, prensip olarak uyum içindeler mi diye baktık” ifadelerini kullandı.
“BİLDİRİNİN FİNANS VE SHERPA İLE İLGİLİ KISIMLARI NETLEŞECEK”
Sinirlioğlu şöyle konuştu:
“Liderler Zirvesi Bildirisi hazırlıyoruz. 13-14 Ekim’de Devlet Temsilcisi (sherpa) toplantısını yaptık. Bütün konuları süzdük ve bir liderler zirvesi taslağı hazırladık. Dinamik, soruları yerinde, önemli mesajlarla dolu bir G-20 dönem başkanlığını geride bıraktık. Bunları süzdük, diğer G-20 dönem başkanlarının görüşleri alınıyor. Türk dönem başkanlığı takdir ve şükranla karşılandı. Bildirinin finans ve sherpa ile ilgili kısımları netleşecek.”
Sinirlioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla terör ve mülteciler konusunun görüşülmesinin gerektiğini ve bu konunun 15 Kasım’da akşam yemeğinde ele alınacağını kaydetti. 15 Kasım sabahında B20’nin liderleri davet ettiği bir bölümün olacağını ifade eden Sinirlioğlu, “B20 ve L 20 ortak bir toplantısı olacak, liderleri bekliyorlar. Saat 12’de programımıza başlayacağız. Resmi karşılama olacak, öğlen yemeği olacak. Bütün yemekler çalışma yemeği olarak gerçekleştirilecek. Kalkınma ve iklim değişikliği görüşülecek. Birinci çalışma grubunda kapsayıcı, büyüme, istihdam, yatırım stratejileri. Daha sonra resepsiyon ve kültürel programımız var. Daha sonra akşam yemeği. Mülteci ve terör konusu” diye konuştu.
16 Kasım’da ise toplantıların devam edeceğini belirten Sinirlioğlu, “Yolsuzluk konusu ele alınacak. Daha sonra çalışma yemeği. Ticaret ve enerji konuları ele alınacak. Antalya bildirisi olacak. Daha sonraki Devlet Başkanı Çin olacağı için Çin Devlet Başkanı söz alacak. 2017 de ise Almanya’ya geçecek dönem başkanlığı. İlk basın toplantısını cumhurbaşkanımız yapacak” dedi.
2 bin kişilik bir medya grubunun G-20 toplantısı takip etmek üzere akreditasyon yaptırdığını belirten Sinirlioğlu, rakamın 3 bine çıkacağını ifade etti.
“BÜTÜN LİDERLER KATILACAK”
Terör sebebiyle bazı devlet başkanlarının Türkiye’ye gelmeyeceği iddialarına şeklindeki soruya Sinirlioğlu, “Terör konusu hiç söz konusu değil. Spekülatif şeyleri gündeme getirmeyin lütfen, böyle bir şey ne duyduk ne gördük. Bütün liderler katılacak” ifadelerini kullandı.
Sinirlioğlu, özel davetli Azerbaycan, Singapur ve devamlı davetli ülke İspanya, Afrika birliği Başkanı Ziumbabve ve ASEAN dönem başkanı Malezya’nın G-20 ülkeleri dışında G-20 Liderler Zirvesi’ne katılacağını belirtti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.