Derinkuyu'da karpuz üreticisi umutlu

NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir'in Derinkuyu ilçesinde karpuz ekili alanlarda bin 100 ton rekolte bekleniyor. Derinkuyu Ziraat Odası Başkanı Erdoğan Varol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, patates üretimi ile tanınan ilçede, bazı çiftçilerin...

Derinkuyu'da karpuz üreticisi umutlu
banner230

NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir'in Derinkuyu ilçesinde karpuz ekili alanlarda bin 100 ton rekolte bekleniyor.

Derinkuyu Ziraat Odası Başkanı Erdoğan Varol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, patates üretimi ile tanınan ilçede, bazı çiftçilerin karpuz ekimine yöneldiğini, arazi taramasında elde ettikleri verilere göre ise üreticilerin yüzünü güldürecek verim alınacağının tahmin edildiğini kaydetti.

Varol, "İlçemizde neredeyse tüm arazilerde patates üretimi yapılıyordu. Ancak son yıllarda alternatif ürünlere dönüş oldu. Toprak yapısı uygun ve sulama imkanı olan tarlalarda ekimi yapılan karpuzun üreticisinin yüzünü güldüreceğini düşünüyoruz." diye konuştu.

Tarlasına karpuz ekimi yapan çiftçilerden Salim Ergün ise, dekar başına ortalama 7 ton ürün almayı beklediklerini söyledi.

Ergün, "Bu sezon 7 dekar karpuz ektim ve yaklaşık 50 ton rekolte bekliyorum. Karpuzların ekiminden yetişmesine büyük emek verdim. Karpuzlar hasada kadar daha da büyüyecek. Toprak kalitesi nedeniyle sulu ve lezzetli ürün alabileceğiz." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2017, 20:34
YORUM EKLE