11 Ağustos 2015 Salı 13:27
Çanakkale Kent Konseyi’nden Hilton Kararına İtiraz
banner230
Çanakkale Kent Konseyi, Belediye Meclisi’nin Barbaros Mahallesi’ne Hilton otelleri yapılmasına izin vermesine itiraz etmeyi hazırlanıyor.
Çanakkale Belediye Meclisi, 13 Temmuz günü olağanüstü toplanarak, şehre Hilton oteli yapılması konusunu görüşmüş, tek maddeli toplantıda, Barbaros Mahallesi Yeni Vali Konağı yanındaki İl Özel İdaresi arsasına yapılması planlanan oteller için bölgede 1 emsal, 7 kat görünümlü 21 metre yüksekliğinde binaya imar izni vermişti. Proje, 20 kabul ve 8 ret oyuyla kabul edilmişti. Tartışmalara sebep olan karar için, Çanakkale Kent Konseyi harekete geçti. Kent Konseyi çalışma grubu tarafından hazırlanan raporda, sahile Hilton oteli yapılması yönündeki karara itiraz edileceği, bu itirazın da eylül ayı toplantısında meclise sunulacağı belirtildi.
Kent Konseyi’nden yapılan yazılı açıklamada, kıyılardaki aşırı yapılaşmanın hava akımını bozarak ısıtma ve soğutma ihtiyacında artışa ve hava kirliliğine sebebiyet vereceği vurgulandı. Çanakkale kıyılarının halkın yoğun ilgisini çektiği ve aktif bir şekilde kullanıldığı belirtilen raporda, doğal özellikleri dikkate alınarak planlama yapılması gerektiği hatırlatıldı.
Raporda ayrıca, “Çanakkale Kent Eylem Planı (KEP) çalışmasında kıyılar ayrı bir çalışma grubunda ele alınmıştır. Çanakkale KEP’te, ‘Deniz ve Kıyı Yönetimi Eylem Planı’ iki temel politika üzerine oturmuştur" denildi.
Raporda, İl Özel İdaresi yerine yapılmak istenen oteli projesinin ‘Çanakkale KEP’ içeriğine, ‘Çanakkale Kent Seçmen Beyannamesi’ ilkelerine, ‘Anayasa’ya ve ‘Avrupa Kentsel Şartı’na uygun bir proje olmadığı belirtilerek, “Bu gerekçelerle İl Özel İdaresi tarafından kamu malı olan arazi üzerine yaptırılmak istenen Hilton oteli projesine izin verilmemelidir. Belediye Meclisi ve İl Özel İdaresi, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir. Çanakkale ‘turizm kenti’ olarak vizyonunu belirlemiştir demek eksik bir açıklamadır. ‘Turizm kenti’nden önce vizyon metninde ‘kentsel değerlerini sürdürülebilir gelişme anlayışıyla bütünleştiren ve plânlayan; evrensel değerlerden hareketle katılımcı yerel demokrasi anlayışını benimseyen’ cümleleri gelmektedir ki, bu önemli 2 ilke, Hilton kararında dikkate alınmamıştır. Çanakkale merkezden Sarıçay üzerindeki 3 köprüyü geçerek Kepez-İzmir yönüne giden bütün araçların yolu, Hilton yapılması düşünülen kavşakta birleşmektedir. Çevresiyle birlikte düşünüldüğünde, bir afet anında ve günlük yaşamın yoğunluğunda ortaya çıkacak trafik, çok yakın gelecekte ciddi problemlere neden olacaktır. Söz konusu alan ve yakın çevresini kapsayan alanlarda imar uygulamaları askıya alınarak Kent Eylem Plânı’na (KEP) uygun düzenlemeler yapılmalıdır. Konu, kentte yaşayanların görüşleri alınarak bilimsel yaklaşımlarla geniş bir perspektifte tartışılmalıdır. Temel kent ilkelerine bağlı kalarak Çanakkale kentinde, kıyılar başta olmak üzere bütün mücavir alanda yapılaşmalar durdurulmalıdır. Halen yerleşmeye açık olan alanlar dışında kentsel gelişim alanları da yeniden, katılımcı ve mutlaka sağlıklı bir bilimsel altyapıdan hareketle yürütülecek süreçlerle ele alınmalıdır. Çanakkale’nin daha iyi yaşanabilir bir kente dönüştürülebilmesi için, yerel idareler başta olmak üzere, deneyimli uzmanlar ve bilim insanlarıyla birlikte dikkatli bir analiz, çalışma, bilgi ve sorumlulukla kent imar plânlarının gözden geçirilerek, yenilenmesi sürecinin başlatılması için hemen harekete geçilmelidir” denildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.