12 Haziran 2015 Cuma 13:15
Batman’da Görme Engellilerin Yüzde 18’i AVM’ye Hiç Gitmemiş
banner230
Batman Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Arslan, kentte yaptığı bilimsel araştırma sonucu, görme engelli vatandaşların yüzde 18,2’sinin AVM’ye hiç gitmdiğini tespit etti.
Görme engelli bireylerle ilgili bilimsel araştırma yapan Batman Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Yusuf Arslan, görme engellilerin en büyük sorununun işsizlik olduğunu söyledi. Batman’da yapılan araştırmada görme engellilerin yüzde 75,76’sının işsiz olduğu ortaya çıktı. Görme engellilerin yüzde 90,9’unun işe alınmadıklarını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Arslan şunları söyledi:
"Yapmış olduğum bilimsel çalışmada Batman’daki görme engelli bireylerimizle görüştüm. Hepsinin ortak sorunu engellerinden ziyade işsizlik. İş başvurularında karşılaştıkları öteki yaklaşımı onları derinden yaralıyor. ’Bizim işi, görme engelli biri yapamaz’ şeklinde negatif bir bakış açısına sahipler. İlgili işlerle eğitim-formasyon aldıktan sonra görme engelliler her işi yapabilirler. Örneğin 2008 yılında 8 buçuk milyon nüfuslu New York’u görme engelli Vali David Paterson yönetmiştir. Demek ki imkan verildiğinde görme engelliler bir metropol kenti bile yönetebiliyorlar. Onların fark edilmeyen yetenekleri yanında işlerine olan sadakatleri ve kurallara olan bağlılıkları hayranlık vericidir. Sadece telefon santralinde çalışabileceklerine dair bizlerin dar bakış açısı yüzünden yeteneklerini kullanamıyorlar ve yüz binlercesi bizim ön yargılarımız yüzünden iş hayatının dışına itiliyor."
Görme engellilerin yüzde 75,76’sının aylık gelirinin 0-500 lira arasında olduğunu da belirten Yrd. Doç. Dr. Arslan, "Bu yüzyılda bu gelirle mutlu bir yaşam kurulamayacağını herkes bilir. Özel sektörün görme engellileri işe almamak için bahane üretmek yerine, onları kucaklaması ve onlara istihdam yaratması gerekmektedir. Günümüzde istihdamda yer alamayan görme engelli birey ekonomik, duygusal, sosyal açıdan üç türlü baskıyla karşı karşıyadır. Bu baskılar sonucunda görme engelli bireylerin kendilerini toplumun bir parçası olarak görmediklerini, eve kapandıklarını, ya çok ’pasif’ ya da ’agresif’ tiplere dönüşebildiklerini, onların toplumsal hayatla olan bağlarının güçlendirilmesi ve toplumsal hayata entegre olabilmeleri için istihdam edilmeleri hava, su gibi elzem bir konudur. Ayrıca İstihdam, ulaşılabilirlik sorununa modern çözümler getirilmesi, rehabilitasyon merkezlerinin sayısının arttırılması, eğitim faaliyetlerinin ve sosyal aktivitelerin sürdürülebilir kılınması onların insanca yaşayabilmesi için gerekli olan temel hakları olduğunu toplum olarak unutmamalıyız" dedi.
Yrd. Doç. Dr. Arslan, Türkiye Görme Engelliler Derneği Batman Şubesi’ne kayıtlı 33 üye ile yapılan görüşmelerden elde edilen diğer verileri şöyle özetledi:
"Görme engellilerin yüzde 30,30’u okula gönderilmemiş, bu nedenle okuma yazmaları yok. Sadece yüzde 24,24’ü düzenli bir işe sahip, geriye kalanların tamamı düzenli bir işten yoksun durumdadır. yüzde 84’ü evli olan görme engellilerin yüzde 60,61’inin 4 ila 10 arasında çocukları var. yüzde 60.6’sının ulaşılabilirlik ile ilgili şikayetleri var. 78,8’i rehabilitasyon merkezlerinden faydalanamadıklarını ifade ediyor. yüzde 18,2’si hayatında hiç AVM’ye gitmemiş."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.