22 Mayıs 2015 Cuma 16:16
8. Ulusal Uçak, Havacılık Ve Uzay Mühendisliği Kurultayı Başladı
banner230
TMMOB Makine Mühendisleri Odası Eskişehir şubesi tarafından bu yıl 8.’si düzenlenen Ulusal Uçak, Havacılık ve Uzay Mühendisliği Kurultayı, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde başladı.
Kurultayın açılış konuşmasını yapan Makine Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Hakan Ünal kurultayla, ulusal havacılık ve uzay sanayinin gelişimi için izlenecek yol haritasının ülkenin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak belirlenmesi ve bu konuda yapılacak yatırımların neler olması gerektiği ile oluşturulacak sanayi ve eğitim politikalarının planlanması ve yönlendirilmesi konularının tartışılmasının amaçlandığını kaydetti. Başkan Ünal, kurultayda bu kapsamda ele alınacak konularla ilgili olarak, “Kurultayda havacılık endüstrisindeki yatırımların maliyet etkinlik değerlendirmeleri, özgün hava aracı ve hava sistemi geliştirme çalışmaları, uçak, havacılık ve uzay mühendisliği eğitimi, hava aracı bakım onarın yenileştirme (BOY) faaliyetleri ve havacılık sektöründe çalışma yaşamı konuları ele alınacaktır” dedi.
HAVACILIK VE UZAY SANAYİNİN GELİŞİMİ İÇİN AR-GE ZORUNLU
Uçak, havacılık ve uzay mühendisliği eğitiminde önemli sorunlar yaşanmaya başlandığını dile getiren Ünal, mühendislik eğitiminin planlanmasında ve yapılandırılmasında, Makine Mühendisleri Odası’nın mutlaka yer alması ve sektördeki kurumların görüşünün alınması gerektiğini belirtti. Havacılık ve uzay sanayinin gelişimi için Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarının zorunlu olduğunu kaydeden Hakan Ünal, “Bu alanda yürütülen çalışmalar ayrıca birçok sanayi dalına veri teşkil etmekte ve o dallarda itici güç oluşturmaktadır. Sektörün gelişmesi Ar-Ge çalışmalarına verilen önemle birebir bağlantılıdır” ifadesini kullandı.
Bunun yanı sıra ülkedeki sanayi ve teknoloji ortamında adı çok fazla anılmayan ve sorgulanmayan bir başka önemli konunun da Uygulama Geliştirme Merkezleri ve Uygulama Geliştirme Çalışmaları olduğuna dikkat çeken Ünal, “Bu konu dünyanın en önemli uzay araştırma merkezlerinde tecrübe kazanmış uzmanlarımız tarafından da yine bu kurultaylarda dile getirilmiştir. Uygulama geliştirme merkezlerimiz olmadan havacılık ve uzay teknolojilerinde somut adımlar atılması mümkün değildir” diye konuştu.
“HAVACILIK, YOLCU TAŞIMACILIĞINA İNDİRGENEREK GELİŞEMEZ”
Havacılık ve uzay sanayisinin gelişmesi için ayrılan ülke kaynaklarının ister askeri, ister sivil amaçlı olsun, verimli kullanılması gerektiğini vurgulayan Başkan Hakan Ünal şöyle konuştu:
“Kurumlar arası eş güdüm sağlanmalı, değişik kurumların benzer alanlarda gereksiz yatırımlar yapması ve faaliyet göstermesi engellenmelidir. Havacılık ve uzay sanayimiz ulusal ölçekli kapsamlı bir strateji ile geliştirilmelidir. Havacılık sektörünün kısa yoldan rant getirebilecek, yolcu taşımacılığına indirgenmiş bir bakış açısıyla gelişimi mümkün değildir. Teknoloji ve sanayinin kalbinde temel bilimler, mühendislik, Araştırma Geliştirme ve Uygulama Geliştirme bulunmaktadır. Bu noktaları birer birer planlamadan, stratejik hedefler ve işbirlikleri inşa etmeden yapacağınız devasa hava alanları sadece dev bir inşaat projesi olacak, bilinçsizce katlettiğiniz ormanlarımız, derelerimiz ve göllerimiz sadece birilerinin yanına rant kapısı olarak kalacaktır.”
"BAKIM MERKEZLERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPABİLİRİZ"
Bununla birlikte özellikle Eskişehir açısından da önemli bir fırsat olabilecek, kentte oluşan bilgi birikimi, yetişmiş teknik eleman ve makine parkı potansiyelinin değerlendirilmesinde önemli fırsatlardan birinin de Bakım Merkezleri konusu olduğunu aktaran Ünal, “Kentimiz bölgesel olarak geniş bir alana hizmet sunabilecek bakım merkezlerinden bir tanesine ev sahipliği yapabilecek düzeyde bir potansiyele sahiptir” dedi.
SORUNLARIN HABERCİSİ
Daha sonra söz alan TMMOB Makine Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ali Ekber Çakar, 1954 yılında kurulan odanın üye sayısının 94 bin 754’e ulaştığını, odaya kayıtlı uçak havacılık uzay mühendislerinin sayılarının da 893 olduğunu aktardı. Uçak, Havacılık ve Uzay Mühendisliği eğitiminde önemli sorunlar yaşandığını ifade eden Çakar, bu eğitimlerin birkaç yıla kadar sadece ODTÜ ve İTÜ’de verildiğini, ancak son yıllarda açılan ve her anlamda eksiklikleriyle dikkat çeken bölümlerdeki artışın geleceğe yönelik sorunların habercisi olduğunu söyledi.
ULUSLARARASI SERMAYENİN GÖZÜ THY’DE
THY’nin hisselerinin yüzde 50’sinden fazlasının borsada ağırlıklı olarak yabancılara satıldığını ve kurumun özelleştirildiğini anlatan TMMOB Makine Mühendisleri Odası Genel Başkanı Ali Ekber Çakar, şunları kaydetti:
“Özel şirket olduğu için kamu denetimi yapılamayan THY denetimsiz bir şirket haline gelmiştir, THY Sayıştay ve TBMM denetimi yapılmaksızın her türlü harcamayı yapabilmektedir. Her gün büyüyerek, gelişen hava yolu taşımacılığı pazarı uluslararası sermayenin iştahını kabartmaktadır. Uluslararası sermaye şimdi zaten çoğunluk hissesi özelleştirilmiş THY’nin işine ve kendisine göz dikmiş, ele geçirmek için fırsat kollamaktadır. Bu noktada önemle belirtmek isteriz ki hava yolu taşımacılığımızda ve bakım hizmetlerinde kamunun etkinliğinin artırılması, hava yolu ulaşımının ucuzlatılması, yabancı pilot çalıştırılmasına son verilmesi, THY’nin tekrar ulusal hava yolu şirketimiz haline gelmesi, özelleştirmeci anlayışlara son verilmesi ve sendikal örgütlenmelere düşmanlık yapılmaması gerek çözüm alanıdır.”
"YURT DIŞINDAKİ YETİŞMİŞ MÜHENDİSLERİ TÜRKİYE’YE GETİRTELİM"
Son olarak konuşan Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Savaş Özaydemir, Eskişehir’de havacılığı geliştirmek için havacılık kümelenmesini kurduklarını anlatarak, kentler ve mühendislik ilişkisinin yumurta ve tavuk ilişkisi kadar birbirinden ayrılamaz olduğunu ifade etti. ESO Başkanı Özaydemir, Eskişehir’de bu alanda nasıl çalışmalar yapılabilir sorusuna yanıt aradıklarını, havacılık sektörünün büyük sermaye gerektiren bir alan olduğunu ve bu anlamda yerel kaynaklarla gelişim sağlanmasının mümkün olmadığını söyledi. Başka ülkelerden örnekler veren Özaydemir, şunları söyledi:
“Yetiştirdiğimiz eğitimli kişiler, dışarıda çalışsalar dahi tekrar Türkiye’ye getirilmeli. Tecrübelerimizi Türkiye içindeki sanayi yapısında geliştiremeyiz, dışarıya adam göndererek bunu yapabiliriz, adam yetiştirelim, çalıştıralım yabancı sermayedar getirip bu sektörü geliştirelim. Öncelik yetişmiş insan kalitesidir, mühendislerimizi üst düzeye çıkarmamız gerekiyor, NASA’da ve Amerika’daki büyük şirketlerde çok sayıda Türk mühendis var, onları geri kazanalım.”
Kurultayda daha sonra Prof. Dr. Hüsnü Arsev Eraslan, Sayısal Uçuş Yönetim Bilgisayarı: Gereken Ulusal Yetenekler başlıklı açılış sunumunu paylaştı.
DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ÖDÜL
Açılış konuşmalarının ardından Makine Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen Eskişehir ve Havacılık konulu resim ve afiş yarışmasında ilk 3’e girenlere ödülleri verildi. Afis yarışmasında Atatürk Güzel Sanatlar Lisesi’nden Sıla Sert birinci, aynı okuldan Gamze Zorlu ikinci, Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nden Zülal Bakır ise üçüncü oldu. Resim dalında ise Fahri Günay Ortaokulu’ndan Suat Çiftçi birinci, Ali Fuat Cebesoy Ortaokulu’ndan Mehmet Aktepe ikinci ve Murat Atılgan Ortaokulu’ndan Desen Hasra üçüncü oldu.
Kurultay, 23 Mayıs Cumartesi günü de çeşitli oturumlar, bildirimlerin sunulması, forum ve atölye çalışmalarıyla devam edecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.