3 Yaşındaki Matz’dan Örnek Davranış

Kastamonu’nun Cide İlçesindeki Gideros Koyu'na Gelen Alman Bir Ailenin 3 Yaşındaki Oğlu Matz, Örnek Bir Davranış Sergiledi. Minik Çocuğun, Çevredeki Çöpleri Toplaması Görenleri Şaşirtti.

Genel 05.08.2015, 11:29
3 Yaşındaki Matz’dan Örnek Davranış
banner230
Kastamonu’nun Cide ilçesindeki Gideros Koyu’na gelen Alman bir ailenin 3 yaşındaki oğlu Matz, örnek bir davranış sergiledi. Minik çocuğun, çevredeki çöpleri toplaması görenleri şaşırttı.
Tatil için Türkiye’yi seçen Alman bir aile, Karadeniz gezi turları kapsamında Kastamonu’nun Cide ilçesinde yer alan tarihten bu yana tabii güzelliğini koruyan Gideros Koyu’nu ziyaret etti. Koyu gezip inceleyen Alman aile, sonrasında koydaki işletmecilerden yemek için balık sipariş etti. Alman turist çifti yemeklerini yerken, 3 yaşlarında olan çocukları Matz, Gideros Koyu için keşfe başladı. Matz, ailesi ve çevredeki diğer yerli ve yabancı turistlerin gözleri önünde koydaki, kola ve alkol şişelerinin kapaklarının yanı sıra, cam kırıkları ve poşet atıklarını toplayarak annesine getirdi. Küçük çocuk davranışıyla herkesin takdirini kazandı.
Gideros Koyu’nda işletmecilik yapan ve ilçenin sevilen girişimci iş adamı olan İsmail Erşahin, “Herkesin bunu örnek alması gerekiyor. Gideros’a yemeğe gelen bir Alman aile yemeklerini yerken 3 yaşındaki oğlu Matz’in koydaki cam kırıkları, gazoz kapakları ve poşet atıklarını annesine getirmesi bizleri hayrete düşürdü. Büyükler bizlerde en az üç yaşındaki bu çocuk kadar duyarlı olmak düşer. Gideros koyunda bizlerin en çok önem gösterdiği şey çevre temizliğidir. Ama maalesef bazı duyarsız ziyaretçilerimiz ilçe genelinde olduğu gibi Gideros koyumuz’da da bu tabii güzelliği görüp, sevip beğenip gelmelerine rağmen, bu güzelliğin tadını anlık çıkarıp gidiyorlar. İşletmemizin yer aldığı kısımda bizler sürekli temizlik konusunda ki ekip arkadaşlarımızla Gideros’un o tabii güzelliğini korumaya çalışıyoruz" dedi.
Erşahin, Gideros’un korunmaya alınan bir SİT alanı olduğunu, buraya hiçbir işletme ya da hak sahipleri tarafından bir çivi çakılmasına izin verilmemesine rağmen, insanların burayı kirletmemesi için hiçbir yasak olmadığına dikkat çekti. Erşahin, “Gideros Koyu için bir şeyler yapmak istiyoruz, buranın daha çok tanıtılması için burada daha önce olmayan birçok şey yaptık, koyda jetski, deniz bisikleti, yüzen restoran ve anlayışlı güler yüzlü bir işletme potansiyeli oluşturduk. Ama bence Gideros, hem korunmak için hem de tanıtılmak için daha fazlasını hak ediyor. Biz bunun için taşın altına elimizi değil gövdemizi koyduk. Buraya gelen yerli ve yabancı misafirlerimizden isteğimiz, burayı görmek istedikleri gibi bırakmalarıdır” diye konuştu.
Öte yandan hem tarihi hem de doğa güzelliğiyle dikkat çeken Gideros Koyu’na ziyaretçi akını devam ediyor.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@